şükela:  tümü | bugün soru sor
 • internet sayesinde tarihini araştırmaya başlayan türk bireylerin aslında araplar tarafından katledildiğini, orta asyalı akrabalarından uzaklaşınca kültür asimilasyonuna uğratıldığını, kazakistan devlet başkanının müslümanlık ile türk kültürünü aynı çatıda birleştirebildiğini, türk inançlarının dünya üzerindeki tüm inançların temelini oluşturduğunu, dünya üzerindeki en marjinal kültürlerin temelini türklerin attığını (saykodelik kültür, meditasyon gibi), savaşçılığı ile ün saldığı halde hiçbir zaman dürüstlük ve mertlikten ödün vermemiş bir topluluk olmasının, kadına dünya üzerinde ilk ve en çok önem vermiş topluluk olmasının (ilk din büyüklerinin kadın olması, tarihteki birçok türk boyunun önderinin kadın olması gibi) ve daha bir çok mensubu olduğu için övünülecek özellikleri öğrenmesi sonucu artan akımdır.
 • ayrıca arapçı yöneticilerin türklüğü ayaklar altında ezdirmesi, tarih boyunca türk katliamı yapmış vahabilere yüzünü dönmesi nedeniyle olabilir.
 • çare olmaz. yusuf akçura'nın "üç tarz siyaset" kitabından bu yana türkçülük bir çare olarak gündeme getirilmiştir. cumhuriyet bu akım üzerine kurulmuştur ama her tezin bir antitezi vardır. ve bu anti tez geçmişte olduğu gibi bugün de kürtlerdir.

  ulus devletin sorgulandığı şu günlerde.
 • doğru tespittir. hatta bir çok siyasi güruhu, şimdiden korkutmaya başlamışlardır. korkudan kasıt, karşılarında eli sopalı, yobaz bir kitle değil; kitap tutan ve aydın bir güruhun hızla organize olmasıdır.
 • (bkz: türkiyede türkçülüğün artması)
  ne artacak başka arkadaşım ?

  (bkz: türk sinemasını dünyaya açan kürtlerdir) başlığı kadar saçma olmuş.
 • tarihi boyunca kadının aktif hayatta, özgür ve güçlü olduğu gen yapısıyla arap-müslüman kültürün çatışması türk insanında bu işte bir yanlışlık, bu inançta varoluşuma terslik var demeye başlaması ve inanç tarihini araştırması da bu nedenlerden biri olabilir.

  tabi bunun bir diğer nedeni de orta doğu'nun inanç ekseniyle bataklığa dönüşmesi, islami terörizm nedeniyle dünya üzerinde azıcık haber okuyan sıçtığımın arjantinlisi, tayvanlısı tarafından önyargılamaya maruz kalınmaya başlanmış olması insanları köklerine araştırmaya itmiştir. ve köklerinin asaletiyle karşılaşan insanlar türkçülüğe tutunmaya başlamıştır.
 • türklüğe ve türk dünyasına belli bir merakın başladığını söyleyebiliriz. ancak bu merak, modern iletişim araçlarının gelişmesine ne kadar bağlanabilir bilmiyorum. çünkü 1930-60 arasındaki türkçülük daha bilinçli ve akademikti. öyleki ismet paşayı bir hayli korkutmuştur (bkz: tabutluklar).

  bunun dışında bugünkü merak daha çok etnisite temelli yapılan siyasetten kaynaklanmaktadır. bir taraf ben bu'yum diye bağırarak türklere ve türk kimliğine rağmen bir siyaset güderken türklerin de "ne oluyoruz" diyerek kendi tarihini ve köklerini araştırmaya yöneldiği üzerine kabaca bir çıkarım yapabiliriz.
 • (bkz: tür kakımı)
 • sene olmuş 3 milyon, insanlık hala dil, din, ırk ayrımı gözetiyor dedirtendir.
 • keşke olsa dediğim, ama herhangi bir yerde kayda değer emaresini göremediğim akımdır.