şükela:  tümü | bugün
  • 1. bir sürü üniversite açılır.
    2. işçi sınıfının hepsi "çocuğum okusun bizim gibi sürünmesin mantığıyla" çocuğuna üni okutur.
    3. beyaz yaka işlerin kontenjanı sabit kalır.
    4. beyaz yaka işlere talep artınca, içlerinden sadece çevresi ve torpili olan zengin kesim çocuklarını işe sokabilir.
    5. işe asıl ihtiyacı olan işçi ve öğretmen kesimin çocukları işsiz kalır.

şaka gibi ama ironik bir gerçek.
  • benim berber var mahmut abi senelerdir berberim turkiye'ye ziyaretlerimde de duzenli gidiyorum ziyaretine, mahmut abi isinin ustasi. 30 tl'de para veriyorum fakat temizligi, sacima verdigi sekil, muhabbeti 10 numara

mahmut abi 4 senedir yanina cirak ariyor. gelip, gidenler oluyormus ama kimse kalmiyormus. mahmut abi mekanin sahibi sac kesimini bilen ciraga kesim basi 15 tl veriyor. %50 almakta yani adam. mahmut abinin musterilerinden de yararlanmakta. kullandigi aletler, malzeme, dukkan kirasi vs. hic bir seye karismiyor.

mahmut abi bana herkesin kolay yoldan zengin olmak ve rant pesinde oldugunu soyluyor. bu kadar universite acmak, uretmeyen ulkeye, duzgun egitim almamis okumus bir issiz ordusu kazandirmak yanlis bir hamleydi. bir de bu hirsizlari ornek alan asalak bir nesil geliyor. bunlara cozum bulmak gerek oncelikle