şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 9 ağustos 2018 tarih itibariyle gerçekleşmiş durumdur. böylece asgari ücretlinin günlük 9 $’a çalıştığı da resmiyet kazanmıştır.
  bu haliyle çin’in asgari ücretinin bile 50-60$ altına inmiş durumdayız. yani bugün itibariyle çin’de vasıfsız işçi olmak türkiye’de asgari ücretli olmaktan daha kazançlı.
  bu ücret amerika ve kanada gibi ülkelerin asgari aylık değil saatlik ücretinin bile çok altında. emek hiç bu kadar ucuzlamamıştı.
 • komple kaldırıp kırbaçla çalışma yöntemine geçseler de kırbaçlanmaktan hoşlanan insanlar olacak. biz dünyaya uyum sağlayamayız...
 • dün gece aklıma gelen hede.
  300 dolar olarak düşünsen bile şu alım gücüne bakar mısın?
  abd’de iphone 1250 usd. yaklaşık 4.5 aylık maaş. (kdvsiz)
  orta halli laptop bilgisayarlar 800-900 dolar. 3 aylık maaş. (kdvsiz)
  normal 42-50 ekran tv 300-500 dolar. 1.5-2 maaş. (kdvsiz)
  uzar gider liste. yahu hala egonomi çoh eyi diyenin ben alnının ortasına sıçayım. afrikada da 200-300 dolara çalışıyor insanlar. nijeryada yaşadım. işçilerimize 250 dolar veriyorduk 2014 yılında. ne farkı kaldı nijeryadan? ne kaldı afrikadan?
  ama umarım bu basiretinizin bağlılığı devam eder. bokunuzda cebelleşin amk.
  yine siyasal islamcıların savunup bilmediği şeriat kaidelerinden bir kelam ile yazıyı sonlandıralım : zarara rızasıyla girene merhamet edilmez
  altına imza çakalım neyzenden: (bkz: svihs)
 • hala asgari ücret diyorsunuz ya ben de bunu anlamıyorum. ülkede orta sınıf diye bir şey kalmadı bilmem farkında mısınız? asgari ücretliye yapılan zamlar orta sınıfın cebinden çekildi hep. nasıl mı?

  - seçimlerden önce bütün partiler asgari maaşı artırma sözü vermişti. doğal olarak bu partilerden biri seçimi kazandı ve sözünü tuttu. asgari maaş yaklaşık %30 ila %40 civarı birden arttı. bu sırada orta sınıfa noldu? aynı, komik zam oranından devam etti orta sınıf.
  - sonrasında asgari maaşlının cebi para gördü. gitti pazara rahat rahat alış-verişini yaptı, faturalarını ödedi ama buna rağmen cebinde para kaldı. şaşırdı. hiç böyle bir durum yaşamamıştı asgari ücretli. gidip biraz da kendimi şımartayıp deyip kendine ayfon aldı. orta sınıfta bir değişiklik yok henüz.
  - ülkede dolaşan tl miktarı artınca uluslararası piyasalar etkilendi bu durumdan ve tl değer kaybetti. taşımacılıkta mazot kullanıldığı için elma, armutun hatta ekmeğin bile fiyatı arttı. zamların ardı arkası kesilmedi. doğalgaz, elektrik, akaryakıt, ötv'ler derken zamlar aldı başını yürüdü.
  - bu sırada orta sınıf artık zarar etmeye başladı. "bu ne lan?" dedi. "ben orta sınıftım önceden. 5-10 senede bir arabamı yenileyebiliyordum ben. ayda ila 2 hafta bir dışarda çoluk çocuk yemek yiyorduk. hatta biraz kemer sıkınca özel okulda çocuk okutabiliyorduk veya ev alabiliyorduk. şimdi ise pazar alış-verişlerini bike tamamlayamıyorum."
  - asgari ücretlide durum nedir? eski hayatına geri döndü. bakkala manava borç büyütmeye başladı. faturalarını, ev kirasını bile ödeyememeye başladı tekrardan. belki aldığı ayfonu da sattı ve tamamen eski hayatına dönmüş oldu.

  şimdi soruyorum bu hikayenin kaybedeni kim? asgari ücretlide bir kayıp yok. hatta zaman bazında bakıldığında "krallık" yaptığı zaman bile oldu. orta sınıf dediğimiz sınıf da asgari ücretliye bir adım daha yaklaşmış oldu. yıllardır asgari ücrete zamla bu iş çözülmez dedik. ama millet ağzına asgari maaşı bir pelesenk yapmış gidiyor. gelişmiş devletlerdeki en yüksek nüfusa sahip kısım orta gelirli kısımken, bizim ülkemizde zenginden bile az sayıda orta sınıf kaldı.

  işin enterasan yanı artık orta sınıfta da para kalmadı. eskiden yapılan zamlar orta sınıfı pek etkilemiyordu. adam arabasına binmeye devam ediyordu veya pazarda fiyata bakmadan alış-veriş yapabiliyordu. tanıdığım birçok orta sınıf aile tasarruf modunda yaşıyor artık. arabasını kullanmamaya başladı insanlar. elektrikten, sudan, doğalgazdan tasarruf etmek için ilginç yöntemler uyguluyorlar. pazar alış-verişlerinde mevsiminde bulunan ucuz ürünü tercih ediyor orta sınıf. canının istediğini alamıyor. kısacası orta sınıfta da para bitti. bakalım bu saatten sonra bu değirmeni kim döndürecek.
 • 232 $’a düştü 10 ağustos’ta.
  gün içinde dolar: 6.87

  sanırım ülkede birşeylerin ve birilerinin sahibi bugün değişti.
  borsa -7%
  dolar +20%