şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
637 entry daha
  • bilginin ucuzlaması/neredeyse bedava hale gelmesi ve yaklaşık 20 yıldır baskıcı/muhafazakar bir siyasi yönetime sahip olmakla haliyle gerçekleşen durum.

anlattıklarımda en ufak abartı ya da yalan yok. kendim siyasetten ve akp'den bağımsız olarak üniversiteye geçtiğimde yalnızlıktan düşüne düşüne ateist oldum. çevremdeki insanları da aydınlatmaya çalıştım ve 10'dan fazla arkadaşımı ateist yaptım. onlarcasını da yapamadım tabii. şimdi hepsi tek tek ateist ya da deist oluyorlar. imamlar belediye başkanlarına oy istedikçe, tvde "akp'ye oy vermek cennete giriş biletidir" dendikçe bunların kafaları da açılmaya başladı. din denilen şeyin binlerce yıldır sadece yönetmek amacı ile ortaya çıkarıldığını yeni yeni görmeye başladılar. gerçek islam bu değil söylemlerinin aslı astarı olmadığının, gerçek islam diye bir şey olmadığının ve dünyanın hiçbir yerinde de bugüne dek hiç uygulanmamış olmasının farkındalığına yeni vardılar. aynı zamanda gerçek hristiyanlığın olmadığını, gerçek museviliğin olmadığını, bir şeyin "gerçek" olması için öncelikle "inanç" temeline dayanmaması gerektiğini, bunların sadece kelime oyunundan ibaret olduğunu yeni anladılar.

zararın neresinden dönülse kâr.

iletişim devam ettikçe bu atıl inançlar da tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almaya devam edecek. tıpkı dünya üzerinde var olmuş ve artık çoğunun adını bile bilmediğimiz binlerce din gibi. baskıcı yönetimler arttıkça da, bu atıl inançların terk edilmesi o kadar hızlanacak.