• islam dininin ilk yıllarını açıp okuyun nasıl millet birbirini tavuk gibi boğazlamış, açıkçası benim midem bulandı. eceliyle ölen kaç halife var bir sayın :)
  • ateist değil ataisttir o!
  • siyasal islamcı münafıkların döneminde gelişmiştir...
  • bu kadar müslümanım deyip her boku yiyen bir topluluğun içinde çok normal bir durum
  • anadan, atadan gelen alisilmisliklar, gelenek ve rituellerle, icinde iman(güven) barindirmayan inancla daha fazla teist kalinmasi tabiata aykiriydi zaten.

taklit, aliskanlik ve gelenek uzerine insaa edilmis bir inanc, karsilastigi ilk ciddi soruyla yikilir. cunku gelenek gerceklere cevap veremez. gelen ve eklenenden olusmustur. gelenin uzerine her nesil yeni birseyler ekler. ekledikleri sey ise kendi donemi ve algisiyla kisitlidir ve dogal sonuc olarak genele cevap vermez.

batida da durum ayni. ınsanlar genel olarak ya deizm/ ateizmi yada sekuler htistiyanligi seciyir.
  • “müslüman ama insan öldürüyor, tecavüz edyor, pedofili.. e yani cehennemde yanıp sonunda cennete mi gidecek? sırf inandığı için mi??” derler, allahın şirki ve kul hakkını affetmeyeceğini bilmezler. bir başkasının hayatını kararttıktan sonra ne cenneti?

“müslümanlar şöyle kötü, böyle kötü. bu nedenle ben artık müslüman değilim” derler aslında tüm o kötülükleri islama yakıştıramadıkları için müslümanım diyende gördüklerinde şaşırırlar, bunu fark etmek istemezler.

“ülke iyice pisleşti, dindar kesim yüzünden” derler, dışarıda dindar gözüküp inançsız yaşayanları bilmezler. örnek; (#86547452)

inançsızlığı marjinal/havalı bir şey zannederler, “düşünüp akleden herkes eninde sonunda dinsizliği tercik edecek” derler sanki düşünme yetisi bir tek onlara has bir şeymiş gibi.

bana kalırsa on-on beş sene içerisinde bu ülkenin yüzde 30u zihnen ve fillen, yüzde 30u da zihnen dinsizliğe meyledecektir zaten. zamanla inananlar azalacak ve evet, ülkeyi siz ele geçireceksiniz. o zaman azınlık da olamayacaksınız, o güzel egonuz nasıl tatmin olacak kim bilir.

kısacası.. rahat bir nefes alın. en iyi siz biliyorsunuz. ve kazanacaksınız. tebrik.
  • ataistlik fazla entellektüel bir tercihtir bu yüzden taraftarının çok olması beklenmemelidir. daha çekici olan deizim dir ama onuda kimse tanımıyor olduğu için aslında bir anlamda fiilen deist olan on milyonlarca kişi kendisini müslümanım diye ifade etmek zorunda görüyor bilgisizlikten. biraz deizim nedir ataizm nedir agnostik lik nedir bunlar konuşulmaya başlanınca insanlar zaten deist olduğunu filan fark edecekler. internet elbette her şeyde olduğu gibi bundada bükücü görev üstleniyor.
  • prag dan bir araştırmacı abiye göre türkiyede ateistlerin oranı % 14'müş. bir lafa baktım laf mı diye, bir de adama baktım adam mı diye.

ve evet, adam üniversitede araştırmacı ve filozofi kürsüsünde, bu oranı ise bir akademik çalışmadan almış. yani adam kesin doğru da, oranı bilemedim şimdi.

lö tivit
  • bunlardan kac tanesi ilim, bilim, kimya, fizik, big bang, kara delik, kuantum, evrim vs.. gibi (görece gecerlı) sebeplerle ateist olmus ki? ben söyleyeyim 100 ü gecmez. geri kalan bilmem kac milyonun yarisi isinin rast gitmemesinden dolayi, diger yarisi din tüccarlarinin yüzünden ateist olmustur. duyan da bütün ateist olanlarin, evrenin sirrini cözdükleri icin ateizmi sectiklerini sanir amk.
  • ümit veren gelişmedir, 50 yıl sonra inananlar azınlık olacaktır diye düşünüyorum ve ahanda buraya yazıyorum 2070 yılında bulun beni.
hesabın var mı? giriş yap