şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sınırsızca hakaret özgürlüğü tanımaz. tanımamalıdır.

kendime not:
    sil. troll saldırısına anlık tepki olmuş.
  • susarsan, boynunu bükersen sorun değilmiş. ne güzel. işte inanç özgürlüğü, işte islam'ın hoşgörüsü. e tabi sen allahsızım dersen ya da ne bileyim mini etek giyersen götün kaşınıyodur. sikerler adamı/kadını. zaten milyonlarca aptalla birarada yaşamak kadar koymuyor insana.
  • her adımda fikri yüzünden hakarete uğrayıp, karşılık verdiğinde "dinime hakaret ediyor" diye suçlanmaktır.
  • turkiye'de ateist olmak dunyanin herhangi bir yerinde ateist olmaktan daha zor degildir.. ateist olmanin zorlugu toplum baskisi falan degildir cunku.. ateist olmayi zor yapan insanlarin "din" denilen komiklik derecesinde ipe sapa gelmez iddialar butununun pe$inden gitmesini izlemektir.. bu ugurda yapilanlari, soylenenlerin ne kadar sacma oldugunu gorup hic bir sey yapamamaktir.. yoksa "aa sizin oglan ateistmi$ cik cik cik" gibisinden kucuk beyinli insanlardan gelen yorumlar ateistin hayatini zorla$tirmaz..

ha bi de turkiye`de musluman olmak kadar zordur gibisinden bir yoruma gotumle bile gulemeyecegimi belirtmek de isterim.. kisi ba$i 16 cami du$en memleketimde musluman olmak "turk" olmaktan daha kolaydir.. masallah..
  • bazı zekalar için türkiye'de sadece müslümanların sokakta kız arkadaşıyla el ele gezdiğini, ya da mahalle baskısı denilen şeyi bütün inananların yaptığını zannetmeye sebeptir. kız arkadaşınızla sokakta el ele dolaşamadığınız, ramazanda sokakta yemek yiyemediğiniz, cumaya gitmediğiniz için memurluktan olduğunuz yer neresi bilmiyorum ama, benim yaşadığım türkiye o türkiye değil. ben ramazanda gayet yemek yiyorum sokakta, ya da sokakta kız arkadaşımla el ele dolaşabiliyorum. kimse kız kardeşime üstü kapalı baskı falan yapmıyor. benim çevremde bin tane ateist var ve hiç biri peygamberime ya da dinime küfretmiyor. hepsiyle de gül gibi yaşıyorum. maksat danimarka'da dikkat çekmeye çalışan mal bi karikatüristin yaptığını yapmak burada. kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın. kim neye inanacağına rahatça karar verebiliyor ve isteyen istediği gibi açıklayabiliyor bunu. türkiye'de ateist olmak saygı duyulacak bir tercihtir. fakat bazı zekalar bunu, çoğunluğun kutsalına bok atmak, başkasına salak deyip kendini zeki zannetmek için kullanıyorlar. dinciyle inananı karıştırıp hepsini aynı kefeye koyuyorlar. işte o zekalara çok benzer zekalar inananlar arasında da var ve biz onlara dinci diyoruz. onları inananlar da inanmayanlar da sevmiyor. kalkıp dindarla dinciyi aynı kefeye koyup, senin peygamberin şöyledir böyledir diyen zekalar, ve dinciler sayesinde iki tarafın birbirine saygısı kalmıyor. en başta gereksiz yere taraflar oluşuyor, akabinde insanlar sivriliyor. ve en uçtaki süper zekalar çıkıp senin peygamberin şöyledir diyor. öteki tarafın süper zekaları da çıkıp sensin o diyor. ama olan dürüst inanana oluyor, olan kimseye bok atmadan ateist olmayı tercih edene oluyor.

ateist olsan da olmasan da boku görmek istediğinde görmesi kolay olduğundan, türkiye'de hede olmak, türkiye'de hödö olmak gibi bin tane başlık açılabilir ve hepsinde en az bi çuval bok belge olarak sunulabilir. ama bu kimseye genelleme yapma hakkı tanımaz. türkiye'de ateistlere saygı duyanlar var. onları görmezden gelip bütün inananlara saldırmak akıl işi değildir.

kısacası türkiye'de ateist olmak dikkat çekmek için kullanılmamalıdır.
  • laik devlet yönetimi sayesinde taşlanarak falan öldürülmeme gibi lükslere sahip olmak demektir. ama türkiye'ye laikliği atatürk getirmiştir. dolayısı ilen atatürk'e gıcık olmayı birincil görev haline getiren bir kısım sooolcu ve ateist tarafından bu ilkenin ihlali için ne yapılırsa onun yanında durmak görev gereğidir. böyle böyle kendi kelleleri de uçabilir ama öyle "korkusuz" ve "realist" tiplerdir ki bunlar "hadi canım olur mu öyle şey" diyenlerine bile rastlanır.
  • allahın ateşinde cayır cayır yakılmakla eşdeğer durum. ayrıca aydın bile olsanız bir çöp poşeti gibi de fırlatılabilirsiniz. (bkz: sivas katliamı)
  • inanın çok zordur.öylesine zordur ki anlatamam.birincisi ailenize anlatabileceğiniz,paylaşabileceğiniz "benim doğrum budur" diyebileceğiniz bir şey değildir.çalıştığın iş yerinde dillendirebileceğiniz bir şey değildir.hayatına girmiş bir kız arkadaşınıza kolay kolay söyleyebileceğiniz bir şey değildir.şimdi diyorsunuz ki "ulan gebeş herif yaşadığın şeyi kabullensene,içinden de dışından da barışık ol".yok efendim ben olamıyorum kimse kusura bakmasın.iş yerinde günde onlarca kişiyle muhabbet ederken birisi çıkıp"allah'ın takdiri be ne yaparsın,o ne isterse öyle oluyor" dediğinde "öyle abi" diyebiliyorsunuz,ötesini değil.herkes cuma namazına giderken siz o saatlerde bir şeyler uyduruyorsunuz,patronunuz "hadi oğlum sen de gel bir kere" dediğinde "abi geçmiş bizden,zor geliyor şimdi" diyip hafiften sırıtıp lafı değiştiriyorsunuz,cümle alem oruç tutarken siz,kenarda köşede yemek yemeye,iş yerinde pek kimseye çaktırmamaya çalışarak,köşe yerlerde sigara içmeye çalışıyorsunuz.yok yani patronumda ramazanda lokantada yemek yerken gördü,sigara içerken de ,bir şey de demedi ancak işte siz rahatsız oluyorsunuz.

kız arkadaşınıza böyle bir şey demek,ona bunu kabullendirebilmek zor bir şeydir.o yüzdendir ki sizi bu şekilde kabul edebilecek,sevebilecek birine ararsınız.çünkü günün birinde ilişki ciddi boyuta gelmeden bazı şeyleri ona anlatmalısınız çünkü bu saklanamayacak kadar önemli bir şeydir.ha sizi bu şekilde kabul edemiyorsa tamam der,gidersiniz.elden gelen bir şey yok.bu konuda ne sevgi ne de başka bir şey karşılık olarak verilemiyor.gerçekten seviyorsa gibi geyikler yapmayın,cidden böyle bu durum.ki ben kendi çocuğumun karşısına geçip,inandıklarımı anlatmam,kendisi bulsun,kendi gerçeğini isterim.ister müslüman olarak yetişsin,büyüsün,ister hristiyan ister inanmasın.ama kendisi bulsun,kafasında kurcalasın,araştırsın,düşünsün isterim.kendi bileceği iş.beni bu şekilde kabullenecek muhtemel eşime de çocuğumu hangi dini değerlere büyüteceği konusunda da baskı yapmam,biz de bu şekilde büyüdük çünkü zamanla,kendisini bulursa yolunu,gitsin.ister bir müslüman ister başka bir din mensubu.ama düşünsün isterim,araştırsın isterim inandığını,körkütük inanmasın.

babanız her bayram sabahında sizi bayram namazı için kaldırdığında,sabahın köründe yüzünün ekşimesini görmektir gitmediğiniz için."bari bayramlar da gidelim"leri onlarca defa duymaktır.işin çok daha tarafı kurban bayramlarında ,kesilen kurbana yardım etmek gerekir ya,-benim için dünyanın en saçma şeylerinden birisidir,"tanrı" ya da "allah" denen bir şey için kurban vermek- yarım yamalak orasından burasından tutarak geçiştirir gidersiniz.

bilirsiniz ki; bunu telafuz ederseniz,işinizden olursunuz,bugün olmaz ancak 10 gün sonra,bir ay sonra bir sebepten hafifçe gönderilirsiniz.

peki neden? çünkü siz bir "tanrı" ya da "allah"'a inanmıyorsunuz.allah'a inanmayan adam da,allah korkusu olmaz,o yüzden her türlü itliği,puştluğu düşünür,bir şey emanet edilmez,yalan söyler,iki yüzlü davranır.

evet kabul ediyorum bu konuda iki yüzlüyüm.kabul ediyorum.şartlar bunu gerektirmte çünkü.bu şekilde düşünüyor,olduğu kadar bence mantığımın kabuıl etmediği şeyleri yapmıyorum,kendi halinde yaşamaya çalışıyorum,ortalık yerde bu konulardaki düşüncelerimi söyleyemiyorum.en yakın arkadaşıma açtığımda bu konuyu suratındaki ifadeyi aklımdan hiç çıkaramam.sanki karşısında bir canavar varmış gibi bana bakmıştı.birazdan kendisini boğazlayacakmışım gibi.sonra alıştı,olduğum gibi kabullendi beni.dosttu çünkü.

bizler,sizlerin sandığı gibi itlik,puştluk peşinde koşan,allah korkusu olmadığı için her türlü boku yiyen,her türlü şerefsizliği normal gören,namert insanlar değiliz.bizler böyle düşünüyoruz ve bununla yaşamaya çalışıyoruz.yaşıyoruz da.

kendi başımıza gelmesini istemediğimiz şeyleri başkalarına yaşatmamaya çalışıyoruz,olabildiğince dürüst yaşamaya çalışıyoruz,olabildiğince düzgün insanlar olmaya çalışıyoruz.ben ki hayatım boyunca "zaten allahsız kitapsız bir herifti,şerefsizliğini belli etti" lafını duymayacak,duydurmayacak şekilde yaşıyorum.yaşayacağım da.

böyle garip bir şeydir işte türkiye'de ateist olmak.
  • turkiye'de ateist olmak dunyanin herhangi bir yerinde ateist olmaktan daha zor degildir önermesinin yanlisligi, bütün dünyanin ateistlige bakisi aynidir genellemesinden gelir ki bu dogru degildir. avrupa da ben ateistim, ben komünistim, ben ibneyim derseniz kimse s.kine takmaz, bireysel tercihlerin toplum geneliyle uyumlu olmasinin bir zorunlulugu yoktur ama ben türküm derseniz burun kivirirlar. türkiye ye gelince ben türküm derseniz, bunu söylerkenki tonlamaniza göre prim yaparsiniz, ama digerlerini söylediginizde, bir araba sopa yeme olasiliginiz yüksektir. sen aksin, o da kara diye bu kadar kolay saflara ayrilabilen tahammülsüz bir ülkede birakin ateistligi, herhangi bir sey olmak, ev ararken bekar olmak bile zordur.
  • kendini fazlasıyla -hiç de öyle olmadığı halde- 'önemli' görmek gibi bir sonucu vardır. ateistsen ateistsin arkadaşım, kimsenin bir şey dediği yok sana. kimsenin sikinde olmaz. ha, insanlıktan nasibini alamamışlar arasına gidersin orada başına bela açarsın. ama onun dışında inan ki kimsenin sikinde değil. kendini bu kadar önemseme. sen toplumun ufkuna açmaya çalışan bir tabu yıkıcı filan değilsin. düşündüklerin ve söylediklerin kimseyi ilgilendirmiyor. lisede belki ilgi çekiyordun ama bitti artık.
    ve son olarak kendini, hayvanlar tarafından madımak' ta katledilenlerle bir tutmaya hiç kalkışma bile.