şükela:  tümü | bugün
  • hak, hukuk, adalet gibi kavramların sadece hukuk kitaplarında kaldığını görmektir.

*
  • kanunlar ve anayasa'nın öylesine yazıldığını zor yoldan öğrenmektir.

hangi adliyeye gitseniz farklı uygulama görürsünüz, kanaat bir yana kanun metnini her hakim farklı uygular. anlatırsınız; ''benim uygulamam böyle, temyiz et'' cevabını alırsınız.

bir duruşmaya girebilmek için ortalama 1 saat, kıytırık bir işlem yapabilmek için en az 20 dakika sıra beklersiniz. akşam 10'a kadar duruşma bekleyen arkadaşlar tanıyorum.

rüşvetin adının avanta olduğunu görmektir türkiye'de avukat olmak. memurun maaşının görevini yerine getirmesi için yeterli olmadığını bi de sizin ona avanta vermeniz gerektiğini öğrenirsiniz. mideniz de alışamaz buna bir türlü, her defasında kusmak istersiniz.

tüm bunların üzerine işinizi en düzgün şekilde yapsanız da yalancı ve sahtekarların pisliklerine şahit olduğunuz için ''yalancı'' ve ''sahtekar'' yakıştırmalarına göğüs gerebilmektir türkiye'de avukat olmak.

dolayısıyla zordur üstat, zor.
  • zorlukları en çok avasas ve kunta kinte tarafından bilinen ve yaşanan hadise,

türkiye'de avukat olmak, türkiye'de alternatif olmak'tan dahi zordur.
  • icra dairelerindeki dosya çıkartan elemanların bile sizden daha fazla kazandığını(!) görmektir.
  • türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak, avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak, levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak ve avukatlığa engel bir hali olmamak koşullarını taşımakla mümkündür.
  • türkiye'de her önüne gelen okula hukuk fakültesi açılmaya devam edilip eski, köklü okulların da öğrenci sayısı arttırılmaya devam edilirse şartları ağırlaşacak sorun(!)dur.
  • zordur. ama esas zor olan türkiye'de avukat olmak değildir. bu dünyada kunta kinte olmaktır.

"ben size avukat olamazsınız demedim. kunta kinte olamazsınız dedim. efendiler her şey olabilirsiniz. mebus, avukat, sanatçı vs. ama kunta kinte olamazsınız!!!"
  • ne kadar zor olduğunu tahmin edebildiğim ve bu yüzden gözüm kesmediğinden, içinde bulunmayı istemediğim konumdur.
  • güçtür ve herkese karşı tek başına ayakta durmayı gerektirir.

müvekkil, karşı taraf, hakim, savcı, icra memuru, katib ve bilimum yargı organı mensubu her zaman sizin karşınızdadır, hatalarınızı kollar. bu yüzden türkiye'de avukat olmak, bütün bu sayılan kişilere karşı tek başına ayakta durabilmek, aynı zamanda işlerini halledebilmektir.
  • kendileri eşek yüküyle para kazanırken, sizi üç kuruşa köle gibi çalıştırmak isteyen patron avukatlarla bolca muhatap olmak demektir.

"teklif ettiğiniz bu para komik değil mi?" diye sorduğunuzda "ee ama piyasa böyle ehele mehele" diye cevap verirler.

sonra da mesleğin saygınlığından bahsetmezler mi... işte o zaman çoğaltasım gelir hepsini...

edit : imla