şükela:  tümü | bugün
  • bir grubun fertlerinin yaptıklarından ötürü tüm grubu sorumlu tutmak ırkçılıktır. bugün sahillerimizde bir topluluğu ayrıştıran uygulamalara gidilmekte ve ne olursa olsun prensip olarak bu duruma karşı çıkılmaldır. hiçbir sebep ırkçı uygulamaları meşrulaştırmamlılıdır.

alınan ırkçı kararların sebepleri ortada. saldım çayıra mevlam gagıra mantığı ile sığınmacı alınması, çöplükten farksız çadır kentlere bırakılması, eğitim, barınma ve oryantasyon gibi temel uygulamaların yetersizliği veya yokluğu.

buna ek olarak toplumun da ırkçı yaklaşımı gözlerden kaçmamaktadır. ülkesi yerle bir olmuş insanlara karşı nefret ve tahammülsüzlük içerisinde büyük çoğunluğu. tamam suriyeliler sütten çıkma ak kaşık değil tabiki ama buna karşılık ortaya koyulan tavır daha başından nefret ve öfke üzerine kurulu. öyle bir nefret ki otobüste uyuyan küçül bir çocuğa kadar varmakta. bu tvır bir zamanlar balkanlardan göç etmek zorunda kalan türklere "yunan dölü" diyenlerin sergilediği tavırdır ve yanlıştır. sonuç olarak yanlışlar silsilesi sonucunda vuku bulan ırkçı uygulamalara son verilmelidir.

edit. imla
  • sen misafir olduğun evde sorun çıkartan bir tipsen, ev sahibi ne yapsın ?
  • hem ateist hem de irkcilardir diski ve idrar karışımı gibi. ateist komünistler asla bunlar gibi dine saldırmaz onların inançsızlığı kendinedir ama bu yeni ırkçı picler hem kamalist hem de islam ve müslüman düşmanıdır.
  • önce ırkçılık kayıtsız şartsız kötü bir şeydir, ırkçılık her halükarda kötüdür gibi çocukca fikirleri bir yana bırakın, sonra bu meseleyi tartışalım.
  • sikeyim sizin sosyolojik masturbasyonunuzu ulan mersin de,sahilde kız kardeşim ve eşim yanımda olduğu halde resmen taciz edildiler bu suriyeli piçler tarafından.ne yapıyorsunuz lan siz demeye kalmadan 100 kişi oldular..illa gözünüzün önünde eşinizi bacınızı mı sikmeleri mi lazım bunların,tepki verebilmeniz için?
  • okumuş eğitimli suriyeliye kimsenin karşı çıktığı yok aptalın çocuğu. insanların sorunu eğitimsiz, tacizci ve dilenci olanlarla. okumuşları da avrupa zaten kabul etti. bize kalan artıklar da beleşten yaşıyor. bu insanları rahatsız eden. yine de sizin gibi aptalların verdiği rahatsızlığın yanında hiçbir şey bu. kemalistler siksin sizi.
  • "bir grubun fertlerinin yaptıklarından ötürü tüm grubu sorumlu tutmak ırkçılıktır."

hayır; bir grubu sadece ama sadece ırkına bağlı olarak hor görmek ırkçılıktır. yazarın yukarıda bahsettiği genellemedir. her ırkçılık genelleme içerir ama her genelleme ırkçılık değildir.

suriyelilere gelince:

benim ülkemde benim sahip olmadığım haklara sahip ise ve bu haklara sahip olduğu için ben mağdur oluyorsam o zaman sikerim o grubu. o grubu kollayanın da yedi ceddine söverler.

benim ülkemde benim kaynaklarım bu insanlara hibe ediliyor. bunlar dükkan kurunca vergi verme zorunlulukları yok, bu sebeple benim esnafım batıyor.

bu insanlara her ay düzenli olarak maaş veriliyor. hem sadece devletin bir tek kurumundan değil, belediyelerden de kaynak akıyor.

bu insanlar suç işleyince salınıyor. ben suç işlesem kısmını konuşmuyorum bile.

bu insanlar benim çocuklarımın yıllarını harcadığı, ailelerinin hazırlığına dünya kadar para akıttığı sınavlara girmeden üniversitelere yerleştiriliyor.

bu insanlara çocuk başı para veriliyor. babalarının keyfine tavşan gibi üremiyorlar.

bu insanlar zaten sorunlu olan ülkede uzun vadede demografik açıdan patlamaya hazır bomba.

bir gün bu insanlar gidecek veya ülke ateş yerine dönecek. bunu görmeyen ya gerizekalıdır ya da vatan haini.

ayrıca başlığı açana çok güzel laflar hazırladım.

inadına mı yapıyorsunuz lan it sürüsü? insanları kışkırtmak için mi böyle başlıklar açıyorsunuz?

edit: bu ülkenin elindeki kapasitede dpi sistemleri pek çok ülkede yok. vpn ile falan da saklanamıyorsunuz. hani bu başlıkları açanlar 3-5 yıla süpriz yaşayabiliriler. hatırlatayım!
  • kamalizm tamda budur islam ümmet karsıtı yalandan makro milliyetci...
  • iddia ediyorum dünya üzerindeki en ırkçı ülkelerden biri türkiye. değil ırkları ayırmak adamlar birbirlerini şehir şehir ayırıyorlar. sen erzurumlusum, sen artvinlisin, sen muşlusun vs.
    hatta erzurumlularda şahit olduğum bir konudur sen ispirlisin sen tortulusun ispirden adam çıkmaz gibi laflar duydum. o kadar çok ırkçılık var ki kürt türk laz ırkçılıklarını saymıyorum bile
  • liboş pezevenkler dolmuş. hümanist görünümlü ümmetçi yavşakların uğruna biz milyonlarca suriyeli'yi türkiye'ye sığdırıp üstüne bir de ithal ettik. hem bizim çomarlarımız, yol yordam bilmezlerimiz yetmemiş gibi, üstüne de kendi ülkelerine faydaları olmayan (((arap baharı))) diye kalkıp ayaklanan ama götü sıkıyı görünce kaçan davarlarla iyice muasır medeniyetler sev....

ya aslında, muasır medeniyetler seviyesi, zaten dünya toplumlarındaki postmodern anlayış eseri ortaya çıkan siyasal doğruculuk uğruna yerlere girmiş durumda. neden sıçtığımın dünyasında mesela doğu bloğu, balkanlar ve rusya, bu aymazlara karşı kurtarılmış bir bölge gibi duruyor sizce? mülteciler ve bunlar uğruna sjw'lerin siyasetçilere baskıları yüzünden. mültecilerin suçlarını sistematik şekilde örtpas eden, bunlar dile getirenlere gerek sosyal medyadan gerekse sivil hayattan uzak tutmaya çalışmalar falan işte size postmodern dönem.

mülteciyi almayacaksın. kapatacaksın sınırını. senin vatandaşının huzuru, emniyeti ve sağlığı daha önemli. ilik gibi kızlarınız, siktiğimin maymunları tarafından tecavüze uğruyorsa, sen vatandaşından yana tavır alacaksın, o mülteciler ve onları destekleyen salakolardan yana değil. zaten o tecavüzcülerin yarakları bi gün o salakolara da dönecek. o zaman da (((but muh and their feelings))) diyebilecekler mi acaba?

bizimkilere bakınca da durum aynı bokun laciverdi. neymiş muhacır ve ensar'mış. heee ensar ensar. içindeki islami felsefeden bir haber, muhacır diyip geçiştirin bu soktuğumun köylülerini. muhacır ve ensar diyorsunuz, muhammed de medine'ye gidince yaptığı ilk iş zaten sahilde don paça denize girip ıslak ıslak sonra oturup nargile kafede takılıp çay içmekti. değil mi? güldürmeyin beni!

hiçbir boka yaramıyorlar külfet dışında. ulan, sudan'dan, orta afrika'dan şurdan burdan zenciler bile gelip saat satıyorlar onurlu yaşıyorlar. ne hikmetse de düzgün olanları bize gelmiş durumda, ne bir sorunları var ne de göze batacak şekilde genel suçları. bu amına koduğumum çöl bedevileri de mafyacılık peşinde. la siktirin gidin ya. yerel halka şuna buna sormadan sen (((birleşmiş milletler)))den ödeme alacaksın diye (ki o ödemenin de nereye gittiği belli değil, içişleri bakanlığımız o parayı güzel eritti, hesaba kitaba da tabii dökemediler. avrupa birliği bile vereceğini vadettiği 16 milyar doları kıstı) bu millete kan kusturamazsın.

edit: sonradan aklıma gelenler