şükela:  tümü | bugün
 • bir sosyal devlet(!) hizmeti olarak, sosyal engelli olmaya itilmektir.
 • türkiye de bedensel engelli olmadan yaşamak bu kadar zorken muhtemelen bedesel engelli vatandaşlarımız için ızdırap olan durum
 • zordur 16 sene evden cıkmamaktır. zaten cıkılmaz ki etrafta bedensel engelli mi var tekerlekli sandelyeyle gezen mi var her yer normaller için onlarsa normal dısı.
  babannem 17 sene tekerlekli sandelye kullandı yılda belki bir belki iki kere dışarı cıkardı onlarda genelde zorunlu durumlardı. olmeden sadece bir onceki sene otamatik olan tekerlekli sandalyesiyle dısarı cıkmaya basladı dısarıda gezıp geldıgınde gozlerındeki sevinc ve rahatlama hissini gormemek imkansızdı.
  şimdi amerikaya gelip heryerde engelliler için de bir yer oldugunu her yerde onların girmesi için de bir kapı oldugunu gorunce (hatta aynı kapı onlar için bir ayrıcalık dagil olması gerektigi gibi yani) keske buralara gelip onun için buralarda yaşasaydık diyor insan..
 • sadece bir hafta hatırlanıp geri kalan günler hayatın size teğet geçmesidir.
  (bkz: engelliler haftasi)
 • zihinsel engelli olmadığımız için şükretmememiz gereken durumdur. zihinsel engelli insanların en azından algı seviyesi belli bir eşiğin altında olduğu için etraflarında olan biteni çok fazla algılamıyorlar. asıl acıtan şey zihinsel yeteneklerinizin tamamen yerinde olup, hayattan beklentilerinizin bir yandan devlet, bir yandan etrafınızdaki insanlar tarafından sürekli hiç sayılması. başıma geleni söyleyeyim; bedensel engelli olmama rağmen kullandığım arabayı üzerinde engelli uyarısı bulunmadığı için engelli park yerine park etmiyorum, ama engelli park yerine park etmekte ısrar eden öküzün evladını uyardığımda, arabadan inip üzerime yürümesine kimse de engel olmuyor.

  engelli olmayıp engelliler hakkında saçma sapan yorum yapanlar için söylüyorum; engelli olmadan bir engellinin psikolojisini anlayamazsınız, çünkü siz masada otururken karşı masadan bütün gece yüzünüze gülümsemiş kız, ayağa kalkıp lavaboya gittiğinizde yüzünü asıp, sizinle tekrar göz göze gelmemek için kafasını çevirmiyor.

  hiç bir engellinin kendisine acınmasını beklediğini zannetmiyorum, ama hayat ve hayatı yaşamak hakkında bu kadar hırslı olmamızı lütfen mazur görün, çünkü bizim için hayat emin olun çok daha zor geçiyor.
 • bu duruma bir örnek. milliyet'ten:

  engelli eşini bağlayip önünde tecavüz ettiler

  aydin´ın çine ilçesi´nde, kendilerini silah zoruyla kaçıran üç kişi tarafından eşine ormanlık alanda gözü önünde tecavüz edildiğini ileri süren bedensel engelli devlet memuru z.h. zanlıların elini kolunu sallayarak gezmesine isyan etti. z.h., gerekirse, avrupa insan hakları mahkemesi´ne (aihm) başvurarak, haklarını arayacaklarını söyledi.

  izmir, bergama anadolu lisesi´nde engelli kadrosunda memur olarak çalışan z.h. (31) ile kendisi gibi bergama ismail hakkı pamukçu ilköğretim okulu´nda memur olan eşi a.i.h.´nin (23) tayinleri, geçen yıl muğla´ın yatağan ilçesi´ne çıktı. sol kolu olmayan ve bacakları tutmayan engelli z.h. ile eşi a.i.h., yatağan´a taşındı. 14 eylül 2008 tarihinde. z.h. ve a.i.h., aydın´daki akrabalarını ziyarete gitti. aynı gün dönüş için, aydın-muğla karayolu üzerinde otobüs beklerken çift, iddiaya göre yanlarına gelen silahlı iki kişi tarafından bir kamyona bindirilerek kaçırıldı. zanlılar, ellerini bağlayıp, ağızlarını bantladıkları genç çifti, çine çayı yakınlarındaki ormanlık alana götürdü. zanlılar burada, ağaca bağladıkları z.h.´nin gözü önünde bir çocuk annesi eşi a.i.h.´ye sabaha kadar tecavüz etti. zanlılar, daha sonra genç çifti, bırakarak, kendilerine gözcülük yaptığı ileri sürülen bir kişiyle birlikte kaçtı. zanlıların 20 tl yol parasını da gasp ettiği perişan haldeki çift, güçlükle yola çıkarak ilk buldukları telefondan jandarmayı arayarak, durumu bildirip, zanlılardan şikayetçi oldu.

  ikinci kez kaçirmak isteyince yakalandilar

  36 saat sonra aydın adnan menderes üniversitesi hastanesi´ne götürüldüğü ileri sürülen a.i.h.´nin adli tabip´te yapılan muayenesinde, ``tecavüz bulgusuna rastlanmamıştır. sperm kalıntısı bulunamamıştır'' raporu verildi. bunun üzerine çılgına dönen çift, çine cumhuriyet savcılığı´na giderek şikayetçi oldu. ilk olaydan 8 gün sonra zanlılar, m.k. ,h.b. ve ş.k. a.i.h.´yi tekrar kaçırmak isteyince polis tarafından suçüstü yakalandı. zanlılar, ifadelerinde, ``a.i.m. ile para karşılığında birlikte olduk. tecavüz etmedik'' dedi. bunun üzerine çine cumhuriyet savcılığı 26 şubat 2009 tarihinde, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. savcılığın kararı üzerine genç çift, adli tabibliğin verdiği rapor ile zanlıların ifadelerinin uyuşmadığını ileri sürerek, söke ağır ceza mahkemesi´nde savcılığın kararına itiraz etti. mahkeme, 30 temmuz 2009 tarihinde, savcılığın kararının kaldırılarak, dava açılmasına karar verdi. üç zanlı hakkında, 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  ``bu aciyla yaşamaktansa, ölmeyi tercih ederim''

  yaşadıkları nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu 8 aydır tedavi gördüklerini belirten z.h. ``onurum ve şerefimiz beş paralık oldu. sokağa çıkamaz hale geldik. devlet memurunu böyle mi korumalı ? namusum, onurum bu alçaklar cezalandırılırsa kurtulmuş olur. bunu yapanlar, elini kolunu sallayarak gezerken, onurumuzu kurtarmak için dava açtık. bu davada devlet yanımızda olmadığı gibi yalnız bırakıldık. devlet bakanımız nimet çubukçu´ya sesleniyoruz. hakkımızı, namusumuzu kim koruyacak ? hayatımızı zindana çevirenlerin en ağır cezayı alana kadar gerekirse aihm'e kadar gideceğim. tek dayanağımız 1.5 yaşındaki oğlumuz oğuz. onun için ayakta durabiliyoruz. yoksa bu acıyla yaşamaktansa, ölmeyi tercih ederim'' dedi.

  spermli külot adli tipta kayboldu iddasi

  yaşadıklarını unutmasının mümkün olmadığını belirten a.i.h. ise, ``hayvanlar gibi sabaha kadar bana tevacüz edenler, ortalıkta geziyor. sapıklar, `şans bu gece size güldü. size rastlamasaydık, bunu başkasına yapacaktık' diyorlardı. `çoğumuz var, bırakın bizi' dedik, ancak dinletemedik. tecavüz ettikleri yetmiyormuş gibi sürekli alay edip, bizi ölümle tehdit ediyorlardı. içlerindenbiri cinsel organını, ağaca bağladıkları eşime sürtüp. ağza alınmayacak, laflar söylürdu. hayatımız, kabusa döndü. halen telefon edip, `seni ve çocuğumu kaçıracağız. geneleve satacağız' diye tehditlerde bulunuyorlar. bu kadar zaman geçmesine rağmen adalet yerini bulmadı. olay anında, üzeri sperm dolu külodumu saklayıp, delil olması için adli tabipliğe vermiştim. ancak, sonradan öğrendiğime göre kaybolduğu için incelenmemiş. yaşadıklarımın, başkalarının da başına gelmemesi için, sesimi duyurmak istiyorum. devletin bize sahip çıkmasını, bu eşkiyaların bir an önce hak ettikleri cezayı çekmesini istiyorum'' diyerek, gözyaşlarına boğuldu.
 • illa dramatik sahnelerle ya da yakınan sözlerle anılması gerekmeyen bir durumdur.

  bugün beşiktaş'ta bedensel engelli biri, üzerinde "i'm not normal" yazan bir tişörtle geziyordu. bende daha fazla engeli aşmış, benden daha az engelli bir insandır gözümde.