şükela:  tümü | bugün
 • gereken önemin verilmediğindendir. elbette it's no surpriselık bir durumdur. materyalist bakış açısından da kaynaklanıyor bu. üzerinden para kazanamadığın şey gereksizdir/değersizdir. o yüzden cennet vatanda heykel gereksiz, resim boş adam uğraşıdır. üniversite sonunda sigortalı bir iş ve güzel bir mayış getirmiyorsa okunmaz. o yüzden "yapacağım meslek ne olursa olsun, benim ingiliz dili ve edebiyatına ilgim var. gidip okuyayım." diyen insanı göremezsiniz. babanızdan köteği yersiniz ama derseniz ki "ama baba sonrasında formasyon alıp, ingilizce öğretmeni olup, kpss ile atanmak suretiyle neticemi devlete dayanabilirim." derseniz yırtarsınız. "dur bakayım, insanlığa faydam olsun şunun üzerinde çalışayım." diyen bir akademisyeni rüyanızda görürsünüz. bir an önce şu ünvanımı alayım, el ense yapayım diyen adamlarla doludur güzelim ülkemiz. materyalistlik azizim işin özeti budur. öğrenci gerçek bilgiye ulaşmaya, öğrenmeye, ufkunu geliştirmeye gayret etmez ; ders geçme hesapları, takdir teşekkür hesapları yapar, not yoksa kimse öğretmeninin dediğini sallamaz. kültürsüz, hödük şu ya da bu nedenle parayı bir yerden vurmuş bir iş adamı başüstünde tutulur, karşısında el pençe divan durulur da, insanlık konusunda aşmış, ülkeden ülkeye koşmuş, görmüş geçirmiş bir sanatçı hep itilir kakılır küçümsenir. bir de popülizm var tabi, imza gününde izdiham yaşanır belki bir yazarın ama adamakıllı sanatsal anlamda eleştiri yapan, en azından oturup verdiği mesaj hakkında tartışan çok enderdir.

  ülkede "neden" sorusunu çok nadir duyarsınız. daha çok "ne" sorusu le karşılaşırsınız.
 • bilim ülkesi olmadığındandır.
  celal şengör ne güzel söylemiş; bu ülkede bilim üretilmiyor çünkü bilim fakiridir.
  ürettiği varsayılan bilim ise dünya genelinde önemsenecek düzeye hiçbir zaman ulaşmamıştır.
  (bkz: organik hoşaf)

  türkiye’nin bu bilim fakirliği, sanayisine ve ticaretine de yansımıştır. kendine özgü hemen hiçbir sanayi ürünü olmayan türkiye, ticarette de, tarımda da gariban olup, örneğin yazılım oluşturmak gibi akıl ve bilgiden başka hiçbir sermaye istemeyen son derece kolay ve getirisi büyük bir işi dahi yapamamaktadır. türkiye’de (askerlik hariç) hemen hiçbir konuda bir ehil insanlar sınıfı yoktur.

  kırsal kesimden gelmiş zır cahil kimselerin yönetici olduğu bir ülkede bilim ve sanatın gelişmesini beklemek hayalcilik olur.

  (bkz: biz ara eleman ülkesiyiz mucit çıkaramayız)

  edit: ekleme
 • devletin kanalında icat yarışmasında birinci organik hoşaf oluyorsa neyi neden geliştireceğiz hı ? gerek var mı ? içelim hoşafı takılalım işte böyle güzel...
  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)