şükela:  tümü | bugün soru sor
 • değerli arkadaşların görüşlerini merak ettiğim ve bu yüzden açtığım ekşi sözlük başlığıdır. tanım da budur. lütfen konuyu sulandıracak troller uzak dursun.

  rusya, çin, alman medeniyetleri ve avrupa rönesansı muhakkak incelenmelidir.

  edit : altta bazı arkadaşlar var ki, çok güzel şeyler yazmışlar hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

  eğitim çok önemli, taassuba ve dogmalara dayalı olmayan bir eğitim sistemi bir ulusun kaderini belirleyen temel unsurdur. ardından öğretmenleri kıçı kırk yararak seçmeliyiz.
 • öncelikle eğitimin gelişmesi gerekmektedir.finlandiya,isviçre,avusturya,almanya gibi ülkelerden donanımlı eğitim adamlarını (çalışan olur emekli olur,gerçi çalışan adam gelmez amk) getireceksin buraya al kardeşim maaşın bu diyeceksin rahat ettireceksin kur ekibini sistemini kölen olalım diyeceksin .bizimkileri oraya göndermek duty freelere yarıyor aman diyeyim.
 • ülkemiz ile bilim arasındaki uçurumun nedenlerinden biri bilime ayrılan bütçe gerçekten çok az olması. bazı kurumlara oldukça fazla ödenekler ayrılırken söz konusu bilim olunca pek de önemsenmediği görülüyor. uzay projeleri, üniversite ödenekleri gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında devede kulak kalıyor. tabii bilim , din kadar para getirmiyor.
 • din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve diyanete verilen ödeneğin yarı yarıya azaltılması ile baslanilabilir.
 • daha cok dua etmemiz lazim.
 • zorunlu eğitimi düşürmek.evet yanlış duymadınız.herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil.lise okumak zorunda da değil.mecburi eğitim ilköğretim ile sınırlı kalmalı bence.zorunlu eğitimin süresi yükseldikçe kalite düşüyor.vasat tipler ilköğretimden sonra elenmeli.devletin eğitim kaynaklarını da bu asalaklara harcamaktansa yükseköğretim kurumlarının bilimsel kurullarına aktarmalı.yükseköğretim öğrencileri arasında da akademik camia cazip hale getirilmeli.yüksek lisans imkansız gözüyle görmemeli kimse
 • avrupada rönesans ve reform hareketleri hakkında bir miktar okuma yaparak nelerin değişmesi gerektiği hakkında epeyce bilgi sahibi olunabilir.
 • öncelikle madenleri işlemeyi bilmeliyiz, ülkemiz bir çok madeni bulunduran bir ülke fakat bunları çıkartıp yurtdışına satıp ordakilerin madenimizi işleyip bize tekrar satması döngüsünü kırmamız lazım. üniversitelerdeki laboratuvar'a yüksek miktarda para verilmesi gerekiyor. şahsen kendi adıma konuşmak istiyorum bir üniversitede güneş pilleri üzerine yüksek lisans yapıyorum amacımız güneş pillerini oluştururken kullanılan yarıiletkenlerin çeşitliliğine göre ve uygulama koşullarına göre verimliliği arttırmak peki verimliliği arttırdığımızda ne olucak ? yabancı ülkedeki fabrikalar tezlerimizden yola çıkarak güneş pili paneli üreticek ! türkiyeye bunları satın alıcak mühendislerimiz uygun bir şekilde kullanış türevleri üreticek. ülkemizdeki mühendisler bu konuda iyi ama ben şuna deyinmek istiyorum bizim bulduğumuz daha verimli bir güneş pilini ülkemizde üretemiyoruz ! kullandığımız yarıiletken malzemeleri bile yurtdışından pahalı bir şekilde alıyoruz bunların pahalı olması lab'da çalışmalarımızı kısıtlıyor ve biz gelişemiyoruz.

  üreten bir toplum olamadıkdan sonra bilimin ilerlemesinde diğer ülkeleri geçmemiz zor. üstelik ülkemizdeki üniversite hocalarında bilgi aktarımı konusunda büyük sıkıntılar var bazı hocalar bildiği bilgilerin hepsini öğretmiyor ! kendilerinin bildiği bilginin tamamını öğrenseniz üzerine çıkabilme şansınız var bilgiyi daha da ilerletebilme şansınız ama hocalarımız bizden bilgili olmamalı egosu var bakın bütün hocalar aynı demiyorum ama ben bunu bazı üniversitelerde gördüm.

  bu her yaz kuran kursuna gidip yaz bitiminde kurana başlayacakken kursun bitmesi ve seneye bir daha baştan başlamanız gibi bir şey.

  diğer bir soruna gelirsek dünya genelinde bilimin dili ingilizcedir. biz ingilizceyi öğrenmedikçe okuma yazması olmayan insanlardan farkımız kalmıyor sadece ingilizce de değil rusça, almanca gibi bilim dillerini de bilmemiz gerekiyor. misal güneş pillerinde ingilizce paper'lara baktığımızda fazlasıyla bilgi mevcut bunları öğrendiğimizde neden daha da kendimizi geliştirmeyelim ki.. nedenini söyledim zaten gerekli madde imkanlar sağlanmıyor. elinde malzeme kısıtlı... ısıyı iletmeyen ama elektiriği ileten yarıiletken maddeler bulunuyor ama bizim bunu temin edicek maddi imkanımız yok bunu temin etsek belkide verimi yüksek bir güneş pili yapabileceğiz gerçi laboratuvar'daki cihazların yetersizliği de ilerlemeye engel.

  kısacası nereden tutarsanız elinizde kalan bir sistem var. ama eğitimin ilerlemesi için kimseye muhtaç olmamanız için kesinlikle ingilizceyi öğrenmemiz şart yoksa bilimsel manada okur yazar bir birey değilsiniz !