şükela:  tümü | bugün
 • bilimkurgu sinemasının, genel türk izleyicisinin ilgi alanına girmiyor oluşundan kaynaklanan acı bir gerçek. bilimkurgu, özel ve az sayıdaki izleyicisi dışında türkiye'de pek talep görmüyor. bir elin parmağını geçmeyen kimi eserlerin de salt bilim kurgu olmadığı ve komedi, dram, fantezi gibi başka türlerle beslenerek oluşturulduğu ortada.

  bu durumu maddî koşullara, teknolojik yetersizliğe bağlayanlar da çıkacaktır; fakat bu unsurlar, türkiye'de bilimkurgu sinemasının gelişmemesini tek başına açıklamakta yetersizdir. öyle ki, dünya üzerinde düşük bütçelerle çekilen pek çok başarılı bilimkurgu filminin olduğunu da biliyoruz. acaba türk yönetmenleri, yapımcıları ve film şirketleri "bu iş bizi aşar, harcanan paraya yazık olur" mantığıyla mı hareket ediyor? belki de.
 • insanımızın hayal kurmak için gerekli zihinsel ve fiziksel donanıma sahip olmamasının yol açtığı durumlardan biridir.
 • nedenlerinin eninde sonunda maddi koşullara bağlandığı acı gerçek. elinizde bir bilimkurgu senaryosu ile yapımcıya gidersiniz. kendisi bir ticaret adamı olduğu için projenize para yatırmak istemez. zira bu projeye bağlayacağı para ile 2-3 tane dram ya da avam komedi çekerek bu projeden kazanacağı paranın 3-5 katını kazanacaktır. çünkü, bilimkurgunun alıcısı yokken avam avam komedilerin alıcısı çoktur.

  bir başka konu da teknik yetersizlik. 2 paralık filmlerin sahnelerini birleştirip adına "montaj" dendiği dandik montaj setlerinde bilimkurgu montajlayamazsınız. zira türkiye'de ne bilimkurgu montajlayacak nitelikte ara eleman ne de kurgu seti bulunmamaktadır.
 • bilim kültürünün durumuyla da ilgisi olabilir. yerli film yapımcıları bilim altyapısına sahip olmadığına göre, bir bilim adamının sinemaya yönelmesi beklenecektir. bu şekilde iyi ürün çıkabilir.

  (bkz: contact)
  (bkz: carl sagan)
 • bilimkurgu demek yaratıcılık demektir, bu kesin. bilimkurgudaki yaratıcılık bir de bilime bağlıdır. şimdi sorarım size, türkiye'de kaç kişi gerçek anlamda bilimi takip ediyor? belki bir ekşisözlük tayfası takip ediyordur ama ne yazık ki türkiye geneli böyle değil. keşke daha çok bilimle iç içe olsak da formülü bilim + yaratıcılık olan bilimkurguyu destekleyebilsek. aslında türkiye'nin ihtiyacı bile var bilimkurguya. kendi mükemmel sorunlarımızdan başka türlü nasıl kaçabiliriz ki?
 • bilim kurgunun dünyada en popüler örneklerinin verildiği yıllarda dünyayı kurtaran adamla, çakma süperman ve e.t ile boyumuzun ölçüsünü almıştık. kaç tane bilim kurgu yazarımız var. isin temeli buradan baslıyor. yazar ve senaristlerin kacı bilim kurgu yazabilecek kalibrede. diger sorunlardan bahsedilmis zaten tekrar etmeye gerek yok.
 • zihnindeki bilim kurgu kavramı g.o.r.a.'yla, cem yılmaz'ın ışın kılıcı esprileriyle peyda olmuş bir milletin topraklarında varolan vaziyettir. normaldir.
 • uzun sureler boyunca vizyonun boyle birsey olmasi olabilir:

  (bkz: #30815731)
 • süper adam, dünyayı kurtaran adam falan gibi kıymetli eserlerin ardından, ilk türk uzaylısı badinin de gelmesi sebebiyle pek de şaşılmayacak durum.

  (bkz: bi siktirin gidin ya)