şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dogrudan ve dolayli vergilerle alinan 10 bin tl brut maasin 7 bin tl'si devlete gittiginden son derece aci bir gercektir.
 • enayilikten de öte çoluğunun çocuğunun rıskını devlete kaptırmaktır.

  mesela 3500 lira net maaşlı bir işte çalışıyorsunuz. eşiniz çalışmıyor. ev kira , arabanız yok. enayi gibi 3500 lira üzerinden sigortanız yatarsa sizin görmediğiniz 1000 lira üzeri para devlete ödeniyor. üstelik maaşı elinize bile almadan. harcadığınız her kuruşun %10 ile 20 arası kısmını zaten vergi olarak ödüyorsunuz. elektrik doğalgaz gibi temel ihtiyaçlarda ise bu oran %110 gibi hayvan değerleri buluyor.

  peki uyanık hıdır emmi ne yapıyor. ufak bir dükkanı var. ayda 8-10 bin lira net geliri var. dükkanı ihtiyar babasının üzerine yapıyor. kendisi de asgari ücretli gibi gözüküyor.

  evde en az 5 boğaz var. bu adamın net geliri 1600 lira. bu adam yardıma muhtaç arkadaşlar. peki hıdır emmi ne yapıyor. gidiyor devlete yaşlı anasına baktığı için yaşlı bakım aylığına veya varsa engelli yakınına bakım aylığı bağlatıyor. sonra devletten aldığı 960 lira ile starbucks veya emirgan tatlıcısından filan yiyip içiyor instagrama story atıyor. ne güzel değil mi?

  *
 • babası inşaatçı bir arkadaşım üniversite+öğrenim+kızılay+belediye+başbaşbakanlık bursunu alıp başka başvurulacak burs var mı diye araştırıyordu. 6 kardeşin 2'si üniversite okuyup, hepsi de yaşadıkları şehrin iyi yerlerinde evde kalıyorlardı. kız burs yattıkça canta ayakkabı filan alırdı. daha az hırslı olan başka bir arkadaşın babası lübnan'da mühendisti, öğrenim geri odemeli diye sadece başbakanlıkla yetinmişti. "devlet bize bagmiyi" tayfasından iki arkadaş ilk bahsettigim arkadasla kavga ederdi, sana her burs cikiyor bize cikmiyor, demek ki devlet bize bagmiyir diye. onlarda basbakanlik ve ogrenim aliyordu. biz memur bebeleri de öğrenim bize niye çıkmadı diye gezerdik. meğer bordrolu calismak dezavantaj, cokca üremek avantajmiş.
 • olayin bir diger enayilik yonu akp'nin dolayli vergilerinin devamli orta yaka beyaz muhalif kesimin harcama kalemleri uzerinde olmasi ve bu kaynagin sosyal yardimlarla 15 milyonluk akp'li kitleye dagitilmasi.

  evde oturun, comar gecindirmeyin aq.

  (bkz: 19 kasım 2018 alkol zammı)