şükela:  tümü | bugün
  • tam ahkam kesmelik bi baslik.
    aslinda ben de "cafe kültürü" konusunda pek bisey bilmiyor olsam da cafelerle ilgili sikayetci oldugum bazi seyler var. hem de oyle boyle degil, bayagi fazla sinirimi bozuyor ulkemizdeki cafelerin durumu.
    su anda da dusuncelerimi kagida dokemeyecek durumdayim . bari dedim ki sözluge konusunu acayim, sevgili suserler de bol bol bu konuyu tartissin ve biz de olayi iyice anlayalim.
    mesela turkiye'de neden cafeler 2-3 yilda bir kapaniyor/el degistiriyor?
    neden butun cafelerde surekli muzik caliyor ve neden genelde pop caliniyor?
    neden hepsi ayni konseptte?
    neden hep sikisik bi sekilde oturuyoruz?
  • normaldir. ulan neyin kültürü varki cafenin olsun.
  • kusura bakmayın da hepinizin derdini sikeyim. cafe denen kavram zaten yeni gelmiş ülkeye, batıdan görülen şeylerin çabuk oturmaması üzerine ülkeye neden küfür ediyorsunuz anlamıyorum ben sizi.

yabancı bir kültür ülkeye tam yerleşemedi diye ülkeye küfredilip halkı aşağılanır mı lan?

iyice saçma insanlar olmuşsunuz yemin ederim.
  • eskisehir' de diger sehirlere nazaran daha gelismistir .
  • (bkz: central perk)

kabul et o cafe ortamını sen de istedin.
  • bütün cafelerde pop müzik çalması sebebiyle yıllardır gitmediğim ortamlar.
  • (bkz: internet cafe)
  • kafe önemli bir olgu bence. karaköy'de konseptli kafeler var. mesela (bkz: dem). birbirinden farklı çay çeşitleri var. çok güzel servisleri var. güzel sandviçleri olan bir kafe var. (bkz: mums)
    çengelköyde fiko'nun kahvesi var, süper baba'ya selam çaktım buradan. yani çınaraltı.
    ben hic zorlanmiyorum güzel yerler bulurken. kadikoy'de moda'ya gidin. caferağa çok güzel o acidan. sarıyer yine iyi bir ilce seçimi.
    maalesef daha kötü ilçelerde estetik anlayisi yok. bangir bangir müzik umurlarinda değil. insanlarda damak tadi da gelişkin değil. ayrim yapabilmesi mucize olur zaten.
    ben geliştiğine inanıyorum ama. ben bile kafe açma hayali kurdum. karaköy'e gidin azizim. tornacilarin yan dükkanları hep hipster mekanları olmuş. ajshsnsjs
  • turkiye'den istanbul'u ele alirsak, su anda yasadigim sehir olan dusseldorf ile istanbul'a baktigimizda gayet kafe kulturu vardir istanbul'da. ha paris ile karsilastirirsam yoktur, nyc ile karsilastirirsam da yoktur. indianapolis ile karsilastirirsam vardir mesela.

ayrica turkiye makro olcekli bakmak icin cok buyuk ve cok kulturlu bir ulkedir mikro olcekli yaklasirsak daha bilimsel ilerleyebiliriz.
  • türkiye de cafe kültürsüzlüğü olması dense daha doğru olacak başlıktır.öncelikle istanbuldaki belli başlı kalburüstü semtler hariç ki onlar da ateş pahası,doğru düzgün bir cafe kültürü yoktur,ne farklı konseptte yerler ne de kızlı erkekli oturulabilecek bir yer var ülkede abicim alayı kahveden bozma yerler.

işin daha da kötüsü yeni yeni oluşmaya başlayan nargile cafeler ise sadece bu kahve zihniyetinin evrilmiş gelişmiş halidir.bildiğin millet olarak ne eğlenmeyi ne sosyalleşmeyi biliyoruz.