şükela:  tümü | bugün
  • sürekli aynı durumu sorgularken karşıma çıkan başlık.

hayatım için dönüm noktasıdır benim kurutma makinesi aldığım gün. ve yıllarca almama sebebim diğer entrylerdeki bahanelerden kaynaklı kaygılarımdı.

-herkes o kadar çok o makineler elektriği çok harcıyor demiş ki abartısız günde 4 kere çalıştırdığım olmuştur makineyi elektrik faturamda milim oynama olmadı. a++++ icadından haberi olmayanların bahanesi.

-ortalamanın üstü kalitede bir makine alırsanız çekme deforme olmaz. hassas programları var zaten.

-egzamanın düşmanıdır bu icat. ondan sonra oğlumdaki egzamalara elveda dedik.

-evet sesli çalışıyor. ama elektrik süpürgesi de sesli vazgeçiyor muyuz hayır.

-dünyada 20-30 yıllık geçmişi olan bu makinenin ülkemizde tutmaması benim için de gariptir.

-yer problemi olması da nadirdir. çamaşır makinelerinin üstüne monte edilebiliyor çünkü.

-bir gün bir kitap yazacak olsam adı ‘kurutma makineme methiyeler” olurdu. o derece mutluyum varlığından.

alınca anlarsınız.
  • hakkinda dogru bilinen bir tek bok olmadigi icindir. hakkinda yanlis bilinenler ve dogrulari su sekilde:

1. cok elektrik yakiyor
    hayir, siz ucuz olanlarin pesinde kosuyorsunuz. turkiye'de hala isitmali ve sebeke suyunu sogutma icin kullanan kurutma makineleri satiliyor. hem elektrik hem su acisindan ekonomik degil ancak ilk yatirim maliyeti acisindan ekonomik olmasi nedeniyle tercih edenler elektrik faturasi icin agliyor.
    oysa ki isi pompasi prensibi ile calisan, cok cuzi miktarlarda elektrik tuketen ancak ilk yatirim maliyeti yuksek oldugu icin tercih edilmeyen tonlarca model var.

2. her sey cekiyor
    hayir, dogru kullanmayi bilmiyorsunuz. oturup kullanma kilavuzunu okuyun.
    havlu ile tisortu ayni anda kurutma calisirsaniz o tisort elbette ceker. kullanma kilavuzunda 3,5kg pamuklu kurutmak icin diye anlatilan programda 6kg camasir kurutursaniz tabi ceker. dusuk isi programindan, sentetik modundan haberdar olmazsaniz tabi ki her sey ceker. dogru programla, dogru yerlestirerek, siniflamalara dikkat ederek kullanirsaniz her seyin boyutu ayni kalir.

3. camasirlari eskitiyor
    camasir zaten eskiyen bir seydir.

bu 3 maddenin ilk ikisine ozen gosterirseniz, camasirlariniz bir daha ip yuzu gormeyecektir. yumusacik, tertemiz kokan, burusmamis ve cekmemis camasirlarinizla mutlluklar diliyorum.
  • amerikada var dediğin şey evlerin içinde değil genelde. hatta çamaşır makineleri bile evin dışında ortak kullanım alanında oluyor. bugüne kadar geniş evlerde otururken yaygınlaşamamıştı ama bu saatten sonra göt kadar evlere sıkışmaya başladıktan sonra yaygınlaşacaktır.
  • bu ürüne evde koymaya ayıracak vizyon sahibi müteahhit olmaması kaynaklıdır.
  • bana gereksiz geliyor. universitede kaldigim yurda kurutma makinesi gelince cok sevinmistim. ama camasirlar yikaniyor aliyorsun kurutmaya geciriyorsun, en kuru programi seciyorsun 2 saat 50 dakika calisiyor ama bi bakiyorsun yine de tamamen kurumamis nemli kalmis. ne anlami var ki o zaman? ancak 3-5 tane camasir koyarak kurutman lazim. onunla da ugrasilmaz. ustelik evlerde camasir makinesini koyacak yeri zor buluyorken kurutmaya yer bulabilmek de buyuk bir luks.
    kisacasi; zamandan, alandan ve faturadan tasarruf icin kurutma makinesine gerek yok.
  • amerika'daki evlerin garajı kadar da evlerimiz o yüzden
  • evleneceğim zaman almayı düşündüğüm makine. büyük rahatlık bence. faturaya ne kadar yansır bilemiyorum ama bence değer.

bir arkadaş evler küçük demiş. çamaşır makinesinin üzerine koyulabilir. çok sıkıntı yaratmayacaktır.
  • bence babalar direnebildiği içindir. çok güzel direndim. her çocuğun doğumunun arkasına, alamamızın şart olduğuna dair khk'lar yayınlandı ama efsane mertebesinde bir direnişle aldırmamayı başardım.
  • ben yaklaşık 8 yıldır severek kullanıyorum ama tutmamış olması doğru ve aşırı mantıklı.

birincisi, bedava bir şey için, bir makineye para veriyor ve onu çalıştırıp elektrik harcıyorsunuz. türk ekonomik yapısına uygun değil. tamam tabii ki pratik, çok kolay, çok rahat, pek sevimli ama hali hazırda zamanı olan bir insan için boşa masraf.

ikincisi bence kesinlikle yer sorunu, eğer evin ayrı bir kileri yoksa veya boyutu büyük değilse makineyi koyacak bir yer genelde yapmıyorlar. kullanım mantığı olarak çamaşır makinesine yakın olsun diyorsunuz ama adam zaten çamaşır makinesine lütfedip ufacık bir alan ayırmış puzzle gibi tam oturuyor.

ev bakarken, bu evde kurutucu koyacak yer yok dendiğinde emlakçılar bozuluyordu bir de "ne gerek var ki" "kimsede yok ki" diye. ok tutmaması mantıklı da bende var diye niye bana kızıyorsun dayı. bir tanesi de "kesin birinden görüp heves edip aldınız yoksa nerede aklınıza gelecek" demişti.

anladığım kadarı ile bu cihaza en tepkili grup emlakçılar.
  • yani omu koyacak yer yok onu alacak para yok onun yaktıgı elektirk faturasını ödeyecek güç yok. kurutms makinası kültürü de yok acıkcası..