şükela:  tümü | bugün
  • o haritada sarı renkte gördüğümüz yerler var ya işte biraz daha zoom yapıp evlere, kahvelere, iş yerlerine, evlerin salonlarına, iş yerlerinin mutfak ve kafeteryalarına girdiğimizde, bilmeden konuşan, zihninde hiç bir bilgi kırıntısı olmadan fikir yürüten, bilmediğini bilmeyen, o çok sevdikleri ülkelerinin yükselmesinin önündeki tek engel kendi ağırlıkları olduklarının farkında olmayan milyonlarca insan. bu ülkede an itibariyle cehalet sel olup akıyor. konuşmalarını duyunca enerjim düşüyor, içim daralıyor, anca bir müzik dinlediğimde veya aklıbaşında insanların konuştukları programları açıp dinlediğimde rahatlayabiliyorum.

edit. bir de bu çıktı "sınıflandırma, ötekileştirme" cahile cahil diyoruz ya hu. bak hani bu normal bir bilmeme hali değil, karanlık bir cehalet halinden bahsediyoruz. adam hiç bir şey bilmediği, okumadığı tatkik edemediği halde süper geniş bir yorum yelpazesine dair. bakışlarında zifiri bir karanlık. tek kaynağı da safsatalar ve yüzeyden gördükleri. artı acayip bir özgüven.

edit. cehalet bence bilmediğini bilmemektir. farkında olmamaktır. zira cahilliğin tek kriteri bilgi değildir. ben ne kadar bilmediğimi bilen bir insan olarak kendimi cahil sınıfına koymuyorum.
  • ben çok bilen çok okumuş bir adam değilim ama, tarihin hiçbir döneminde, dünyanın herhangi bir yerinde cehaletin bu bizdeki kadar kutsandığını zannetmiyorum.
    (bkz: biz cumhur başkanı seçiyoruz tercüman değil)
  • insanların cahil olduğunu söylemek sınıflandırmak değildir, tanımlamaktır. bunun oy verilen parti ile de ilgisi yoktur. türk halkı cahildir.nokta.
  • insanlar cahil bırakılmıştır. bilhassa da oy veren partiler aracılığıyla. örneğin, 90'lardaki basiretsiz, çıkarcı, sadece ahalisini düşünen politikacılar nedeniyle, gerekli atılımlar gerçekleştirilememiş ve sonrasında akp ani olarak hayatımız girmiş, devamında (bkz: eğitim arttıkça oyumuz azalıyor) zihniyetinden hareket edilerek, cehalet sel olup akmıştır. kimse durup dururken cahil olmaz. türk insanı cahildir diye kesip atmak meseleyi düşünmeden kesip atmaktır.

o yüzden, insanları cahil bırakılmışlar ve eğitim alabilmişler olarak sınıflandırmakta bir hata yoktur.
  • salağın biri de;

--- spoiler ---

insanların cahil olduğunu söylemek sınıflandırmak değildir, tanımlamaktır. bunun oy verilen parti ile de ilgisi yoktur. türk halkı cahildir.nokta.
    --- spoiler ---

tanımlama yapmadan zaten sınıflamaya geçemezsin.

ıkinci ve muhim bir konu daha var ki, insanların olduğu yerde sınıflandırma olur.

mesnetsiz ve mantiksiz şeyler yazmayın şukela olmak için.
  • türkiye cahildir, tek günde de cahil kalmamistir. işte burada bu basligi acan arkadastan o haritada gördüğünüz sarı bolgelere kadar birsürü cahil mevcuttur ve partilerden bagimsizdir. en büyük cahilligin baskalarini cahil ilan etmek oldugunu dusunuyorum ve bu yuzden kendimi de bir tür cahil olarak goruyorum. şu yazdıklarıma itibar etmeyebilirsiniz o yuzden.

ama gerçekten senin cahil dedigin insanin yaşadığı şeyleri tecrübe etmeden o hislerin nasil bir sey oldugunu bilmeden kendini akilli ilan etme. belki anlayamayan sensindir.
  • yalçın küçük hocamız tekelliyet ve çöküş adlı kitaplarında müjdelemiş ve ansiklopedilerinde de altını çizmişti:

tekellerin hakim olduğu bir ortamda cehalet kutsanır ve toplumsallaşır.

türkiye'mizde cehaletin sel olup akıyor olması da, bu toplumsal kötülük ve aptallığın sonucudur. tek gayretimiz; o sel sularının, bu ülkenin verimli toprağını sürükleyip atmaması ve ülkeyi vahabi çölüne dönüştürmemesi...