şükela:  tümü | bugün
  • bu da oldu dediğim olaydır. twitter’da görüp geldim, başlığının hala açılmamasına şaşırdım hatta. türkiye’nin ilk vampir dizisi yaşamayanlar’ın baş rollerini elçin sangu, birkan sokullu, kerem bürsin oynayacak; dizi blutv’de yayımlanacakmış. senaristi pınar bulut’muş.

zengin vampir-fakir vampir aşkına ve fişne suyu dökülmüş beyaz gömlek sahnelerine hazır ol türkiye.
  • mardin'in köklü vampir aşiretlerinden reşolar'ın amerika'da eğitim görmüş yakışıklı vampir oğlu baran ile fethiye'de yaşayan girit göçmeni soyhanlar'ın güzel kızı ece'nin yolları kapadokya'da kesişir. vampir baran ağa ece'nin güzel boynundan ısırır ve olaylar gelişir...
  • türkiye'nin ilk vampir dizisi 2002 yılında çekilen ve başrolünde şemsi inkaya'nın oynadığı efsane adlı dizidir.
  • o devir dünya çapında (bkz: trueblood) denen çapsız bir diziyle kapandı. şimdi tek tük izleyeni az bir kitle kalmıştır heralde. (yanılıyorda olabilirim ama ben öyle ummaktayım.) vampir sevdası, manyaklığı bir bitmedi arkadaş. benim için tek vampir (bkz: christopher lee)dir. ondan beri kimse gelemedi adam gibi. bir de(bkz: adam's family) vardı çocukluğumuzu süsledi ayrı da...

ben bu olayı şöyle görüyorum. blu tv kendisine ait dizi sayısını arttırmak amacıyla, bir zamanlar (2 sene önce filan) netflixin yaptığı her önüne gelen senaryoyu onaylama taktiğine girdi. her kesimden ne kadar toparlayabilirsem mantığı işte. tutar mı... cinnah ellerinde patlayacak. zaten blu tv ya da puhu tv de fena patlayacakta neyse bu da sonun başlangıcı olur...
  • aşiret, polis ve mafya dizilerinden bıkkınlık gelmişken, en azından olumlu bir adım olarak gördüğüm gelişme. tabi vampirler saatlerce birbirine bakarken, dolunay manzaralı arka fonda orhan gencebay çalmayacaksa, diğer bir deyişle, alaturka dizi alışkanlıklarını yıkabilirlerse kendileri adına çok olumlu olacaktır.
  • --- spoiler ---

vampir holding'in kavacık'taki dışı camlı dev binasında geçen bol entrikalı sahneler çekilecektir. baran'ın annesi vampir hamiyet hanım, gelini ece'ye hayatı zindan etmekte, zamanlı zamansız boynunu emmektedir.
    --- spoiler ---
  • balkan folkloruna ve osmanlı dönemi kaynaklarına değinmedikçe izleyicinin ilgisini çekmekte zorlanacak, özgünlüğü yakalamada sıkıntılı olacak mevzudur.

(bkz: tırnava cadı olayı/@songulyabani)
    (bkz: doyran cadı vakası/@songulyabani)
    (bkz: cadı/@songulyabani)
    (bkz: hortlak/@songulyabani)
    (bkz: obur/@songulyabani)
    (bkz: upir/@songulyabani)
    (bkz: vampir/@songulyabani)