şükela:  tümü | bugün
  • öküz yetiştirmeye benzemez. benzemez kiğğğğmse sağnaa.
  • dünyanın diğer ülkelerinde yetiştirmekten daha kolaydır.
  • 5 yaşına kadar yurt dışında büyüyen çocuğuma, ülkemize döndükten sonra 4 yılda öğretmeye çabaladıklarım karşısında sorduğu sorulara cevap verememektir.

- masallardaki kötü insanlar gibi, bu şehirde de kötü insanlar var. nasıl ki masallardan daha fazla insan yaşıyorsa bu şehirde, o kadar da çok kötü insan var. kime güvenip güvenemeyeceğine sen kendin karar verene kadar sana ben yol göstereceğim. şimdilik benim güvenmediğim kimseye güvenme.
    sorusu : insanlar neden kötü?

- yerlerde kaldırımlarda gördüğün demir, beton, kısaca açılabilen kapaklara asla basma. çünkü işini iyi yapamayan birisi o kapaklardan birini bozuk yapmış olabilir ve sen bastığında içine düşebilirsin.
    sorusu : işini iyi yapamıyorsa neden yapmasına izin veriyorlar, neden işini iyi yapan birisi düzeltmiyor?

- marketlerde sokaklarda satılan yiyecekler senin sağlığın için tehlikeli olabilir. benim vücudum artık büyümüyor. ama senin vücudunun sağlıklı büyüyebilmesi için sadece sağlıklı yiyeceklere ihtiyacın var. bazı insanlar para kazanmak için senin sağlığını düşünmeyeceklerdir. bu yüzden birşeyin paketli ya da satılıyor olması onun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. bana haber vermeden normalde yemenin uygun olduğu konusunda sana "yiyebilirsin" dediklerim dışında birşey yeme.
    sorusu : sağlıksız şeyleri neden benim gibi çocuklara satıyorlar, veriyorlar?

- ışıklardan karşıya geçerken, arabalara kırmızı sana yeşil yanması senin karşıya güvenle geçebileceğin anlamına gelmiyor. yoldaki tüm arabaların durduğundan emin olmadan asla karşıya geçmeye çalışma. çünkü kendisine kırmızı yansa da araba ya da otobüsler, kamyonlar durmayabilir.
    sorusu : kırmızıda durmayarak bana çarpabilirler, neden durmuyorlar?

- bu şehir çok büyük, heryer çok uzak, ve evine ya da işine gitmeye çalışan herkes yorgun. otobüs ve metro kullanırken, oturacak yer olması oturabileceğin anlamına gelmiyor. eğer ben oturyorsam kucağımda oturmak zorundasın. eğer ben ayakta isem sen de ayakta duracaksın ve benden tutunacaksın.
    sorusu : burada çocuklu ailelere yer verin yazıyor neden kimse bize yer vermiyor?

- uçak durup kemer ikaz ışığı sönmeden kemerini çözmemelisin. çünkü her an ani bir hareket olur ve tıpkı otobüsteki gibi düşebilirsin.
    sorusu : neden yanımızdaki, önümüzdeki ve diğer herkes kemerlerini çözdü ? ışık hala yanıyor.

- elindeki çöpleri mutlaka çöp kutusuna atmalısın. sen, senden önce burada oturan ya da buradan geçen insanların attığı çöplerin arasında yürümek / oturmak ister misin? ayrıca etrafı temizlemek için çalışan insanlar ne kadar çok yoruluyorlar, onlara yardımcı olmak istemez misin?
    sorusu : bir bak! çöp atılmadık bir yer yok ki herkes çöplerini neden atmış yerlere o zaman?

- oynamadığın, artık sevmediğin oyuncaklarını, kıyafetlerini sokaktaki çocuklara verelim. onlar başka bir ülkeden geldiler. çünkü ülkelerinde savaş var artık bir evleri yok. hiç oyuncakları yok. kıyafet alacak paraları yok. bizim de ülkemizde savaş olsa biz de başka ülkelere gitmek zorunda kalsak, bir evimiz olmasa, başka çocukların oyuncaklarını seninle paylaşmaları, kıyafetlerini seninle paylaşmaları seni mutlu ederdi değil mi?
    sorusu : savaş bu kadar kötü birşeyse neden var?

ve diğer soruları :
    - neden insanlar ağaçları kesiyorlar?
    - neden insanlar birbirini öldürüyor?
    - neden bomba patlatıyorlar?

aslında hepsinin özeti ve eninde sonunda gelip sorduğu hep aynı soru…

- insanlar neden kötü ?????
  • kendi aldığınız eğitimle doğru orantılıdır.
  • zordur.
  • tam olarak bu sıralar ''acaba? yapsak mı? ne zaman?'' falan diye sorguladığımız zamanlarda ankara'da canımızdan can gitti. yapmamaya karar verdik bir süre daha. ülkeye güvenmiyorum. ne zaman ki yurt dışında yaşatacak kadar ekonomik güce sahip olurum o zaman düşünürüz.
  • akıllı işi değildir.
  • "türkiye' de çocuk yetiştirmek" adlı başlığın hemen altında 'kızına sigara içiren anne' var. oh oh ne güzel yetiştiriyoruz
  • çevremde çocuk yetiştirenlerin neredeyse hepsi çocuğunu biraz büyüdükten sonra yurtdışına göndermenin hesaplarını yapıyor. çünkü bu ülkenin geleceğine güvenmediklerini söylüyorlar.

niye lan manyak mısınız, ne güzel ülke diyorum dört tarafı denizlerle çevrili.

sonra ankarada bir bomba daha patlıyor.
  • napıyorum lan ? dediğim eylem. bir buçuk yaşında kızım var. beş aylık gebeyim oğlum olacak. ben çocuklarımı nasıl koruyabileceğim? sapıklardan, tecavüzculerden, allahsızlardan? gözünden esirgediğin canından cana pis bir el uzanıyor, yetkililer de bu eli kesmek yerine korumayı seçiyor. sokakta yürürken fillerin hesaplarına kurban gidiyor. allah kahretsin ya.