• healthlynked covid-19 tracker isimli itunes’tan erişilebilen uygulamaya göre büyükçekmece, gebze, aksaray, güzelyurt (aksaray) ve ankara’da 1’er vaka olmak üzere toplamda 5 vaka bulunmaktadır.
  • uygulamada türkiye’de açıklanan vakalar dışında self report şeklinde işlenmiş vakalar olduğu görünüyor ancak resmi bir yerden edinilen bilgiler olmadığı için güvenilirliği konusunda emin olamadığım uygulama. tam ve doğru şekilde yaygın olarak kullanılırsa faydalı olacaktır.
  • artık açıklanması gerekiyor. hatta bir gis veritabanında hastalığın bulaştığı muhtemel bölgenin, hastanın gezdiği bölgenin ve hastanın şu an bulunduğu bölgenin konum bilgileri saklanmalı. web ve mobil uygulamalar ile servis edilmeli ve her vaka için güncellenmelidir. sonuçta kim nerede hastalık kapmış, nerede gezmiş ve şu an nerede bilinmesi gerekiyor. hem bu sayede olayın ciddiyetini anlamamış kitleler de görsel olarak gördüğünde idrak edebilirler.
  • izmir korona
  • madem hükümet açıklamıyor ekşi sözlük yazarları olarak bunu saptamamız gerektiğine inandığım durum... herkes bulunduğu il ve ilçeyi yazarak virüsün olup olmadığını yasarsa sağlıklı bi harita bulundurmuş oluruz. tüm yazarlara çağrımdır... burdur merkez: virüs yok..
    edit: ankara sincan lokman hekim hastanesinde bir doktor ve eşinde de görüldüğü mesaj yoluyla bilgisi iletildi
    edit 2: gelen bir mesaj daha iletiyorum; “muğla merkez vaka+olum
    yozgat merkez vaka
    derince/kocaeli vaka+olum
    izmit/kocaeli vaka
    gebze/kocaeli vaka
    karsiyaka/izmir vaka
    bostanli/izmir vaka
    bunlar birebir doktor arkadaslardan aldigim bilgiler. ikinci kaynaklardan ogrendiklerime kefil olamam o yuzden yazmadim.”
  • osmanıyede yaşayan saglıkcı teyzemden bilgi aldım orada var
  • bodrum belediye başkanının kendi instagramında açıkladığına ve sağdan soldan duyduğumuza göre bodrum’da yoğun bakımda hastalar var ve ölü de var ne yazık ki
  • çeşme belediyesinin resmi açıklaması ile izmirde de görüldü.
  • görülen ilk vakalardan birinin konya'daki hava üssünde bulunan bir alman pilot olduğu, onun da teşhis edildikten hemen sonra ülkesine gönderildiği söyleniyordu.

edit: bir yazar arkadaş uyardı, alman subayın test sonucu negatif çıkmış.

edit 2: alman subay olmasa da ilk vakanın konya'da olduğunu teyit eden iki yazar arkadaştan daha mesaj aldım, felaketin merkez üssü konya olmasa şaşardım.

edit 3: alman subayın sonucu türkiye'de negatif çıktıktan sonra almanya'da pozitif çıkmış, yakın çevresinde çalışan altı kişi de karantinaya alınmış ama onların sonuçları da negatif çıkmış, tabii bu durumda testlerin güvenilirliğini de sorgulamak gerekiyor sanırım. sevgili devletimizin bizi biraz aydınlatması gerekiyor sanırım.
  • sağlık bakanı maalesef tüm ülkeye yayıldı diye açıklama yaptı zaten. ne gerek var tek tek saymaya 60-70 il vardır.
hesabın var mı? giriş yap