• kürt sorunu.
  • hukuk devleti olabilme sorunu. zaten hukuk devleti olduktan sonra diğer sorunlar kendiliğinden çözülecek.
  • bir ara viral olan bir video vardı. adamın biri süpürgeyle bir örümceğe vuruyor ve içinden yüzlerce küçük örümcek çıkıp etrafa yayılıyordu. işte cehalet de aynı böyle bir sorun. birçok sorunu içinde besleyen kocaman bir sorun. onu yermekle örümceğin kafasına süpürgeyi indirmiş oluyoruz. ama kendisini yok edemediğimiz gibi binlerce başka sorunu etrafa yayıyoruz. en güzeli cehaleti yenmek ve onun yol açtığı sorunları, kaynağında yok etmektir.
  • kesinlikle eğitim. ama ilkokuldan ilköğretimden liseden söz etmiyorum. önce aileden başlayan eğitimin düzelmesi gerek. bunun için ailelerin bilinçlenmesi gerek. eğitilmeleri gerek. eğitim olmadan olmaz. eğitim demek illa ki yüksek ihtisas demek değil, üniversite mezunu olmak ya da doktora yazmak değil, eğitim demek hoşgörü demek, eğitim demek saygı demek, eğitim demek sevgi demek.. eğitim şart eğitim.
  • fuck parti taraftarının bilinçlenmesi lazım.
  • icinde her turlu ahlaksizlik, yalan, dolan, iftira, calma, cirpma ve benzerlerini bulunduran anadolu irfanı sorunudur.

kamuoyunda daha yaygin olarak kaynım bana atladı olarak bilinir.

sorsan saf, temiz anadolu insaninin ustune yoktur.

yersen.
  • ahlak
  • (bkz: cehalet)
  • "ilk" sorun dürüstlük ve medeniyet sorunudur.

cehalet ya da cahillik değil. hatta mümkünse öğretimin sonraya bırakılması gerekir.

bir insan okuma yazma bilmeyebilir ama,

- yere çöp atmaması gerektiğini cahile anlatabilirseniz,
    - trafik kurallarına uymanın medeniyet olduğunu, son saniyede kırmızı yandıktan sonra tapa gaz geçmemeye çalışmasını, emniyet şeridini kullanmamasının hem kendine hem de trafiğe faydası olacağını anlatabilirseniz
    - insanlara kaba güç ile haksızken üstün çıkmaya çalışmaması gerektiğini anlatabilirseniz,
    - kendi görüşüne karşı olanları dışlamamayı, birlikte yaşayabileceklerini anlatabilirseniz

eğitim, öğretim ve diğer gelişmeler kendiliğinden olur.

ama,

- yarı cahil, dürüst ve medeni değilse, "hak ve özgürlükler" konusunu tam anlatamazsanız sıçtınız. "benim inancım bu saygı duyacaksınız" diyerek saçı açık olana da karışır, alkol tüketene de karışır
    - yere çöp atar "çöpçüler bunu toplamak için para almıyor mu? aç mı kalsınlar" der
    - trafikte kırmızı ışıkta geçer, kaza yapar, 4-5 saniye önce sarıyı görmesine rağmen "ben geçerken yanmıştı" der
    - sola tek şerit dönüş olan yere en sağ şeritten gelir hem düz gidenin gem de sola dönecek olanın hakkını yer, trafiği karıştırır, peşine de diğer uyanık olduğunu sananları takar
    - ihtiyacı olduğunda ricacı olacağı yerde doktora şiddet uygular.
  • kesinlikle ilk önce eğitim problemi çözülmeli. çünkü herşeyin kaynağı bu bence. eksik olduğumuz alanları düşünelim. maddiyattan maneviyata kadar herşeyin temel sebebi yine eğitime dayanacaktır. eğitilen beyinler gelişmeyi de öğrenirler. aman gelişim ile değişimi bir tutmayın. zira her geçen gün birşeyler değişmekte…
hesabın var mı? giriş yap