şükela:  tümü | bugün
  • son dönemlerde paranın değer kaybetmesiyle herkesin dilinde olan devalüasyon oluyor tespitinin yanlış olmasını ifade eden gerçek. teknik olarak devalüasyon, sabit döviz kuru sistemlerinde devlet müdahalesiyle paranın değerinin düşürülmesidir ki eurozone öncesi italya,ispanya gibi ülkelerin akıllıca kullandıkları bir politikadır. zira paranızın değerini düşürürseniz ülke içindeki mallarınız göreceli olarak ucuzlayacağı için ihracatınız artar, açığınızı kaparsınız, ekonomiye can gelir vs.

    türkiye ise 2001 yılından beri sabit döviz kuru sistemi terk ederek serbest döviz kuru sistemine geçmiştir. yani dostlarım, devlet doğrudan müdahale ederek paranın değerini düşüremez, döviz kurunuz piyasada belirlenir.

    şimdi çıkıp bana aktroll falan diyen olursa diye açıklama yapayım. devalüasyon, genelde kriz zamanında başvurulan bir politika olduğu için toplum hafızasında olumsuz bir şey olarak kalmıştır. oysa ki hali hazırda içinde bulunduğumuz durum, yani paranın piyasa koşullarından dolayı değer kaybetmesi çok daha kötü bir durumdur. zira paranızın değer kaybetmesi, yabancı sermayenin parayı ülkenizden çekmesi yönlü bir değer kaybıdır. devalüasyon durumunda ise devlet, parayı ülkeye çekme yönlü bir politika izler. yani piyasa koşullarında bu değer kaybı nedenselliğin devalüasyonda olduğunun tersine işlemesi sonucu oluşur.