şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
  • "insanlık bütün dünyada sömürücü sınıfları, uluslararası tekellerin egemenliğini yıkmak için mücadele ediyor. doğrudur bu mücadele yeni başlamadı, zaman zaman büyük başarılar elde edildi. 1917 rus ekim devrimi, çin’de, vietnam’da gerçekleşen devrimler, 1945’de faşist almanya’nın bozguna uğratılması, küba devrimi… sonra geçici bir geri çekilme yaşandı. basit bir hükümet değişikliğinden söz etmiyoruz; düzen değişikliği, insanlığın sömürücüleri sırtından atması. bu türden büyük toplumsal dönüşümler yalnızca sizin çabalarınıza bağlı değildir, bu değişimlerin önünü açacak koşulların olgunlaşması gerekir. bu koşulların olgunlaşması kaçınılmazdır, bugünkü düzen krizler, savaşlar üretmektedir. bütün dünyada ezilenler hazırlık yapmalı, örgütlenmeli ve ortaya çıkacak tarihsel fırsatları kaçırmamalıdır. sosyalizmin geçici gerilemesi kimseyi aldatmasın. henüz bu gerileme birkaç on yıllık bir hadise; yakında kimin gerilediğini, kimin yıkıldığını görürüz. bugün türkiye’de laiklik ortadan kalktı diye, yobazların kalıcı bir zafer kazandığını düşünmek nasıl saçmalıksa, aynı şey sosyalizm için de geçerlidir. insanlık emperyalizmin, kapitalizmin hakkından gelecektir. tkp bu iddia ve gerçekliğin türkiye’deki temsilcisi olarak yola kararlılıkla devam ediyor..."

kemal okuyan
    https://haber.sol.org.tr/…tkp-yenilenecek-mi-278315
  • imkansızdır. yobaz komünistler mi yapacak devrimi? güldürmeyin beni.

kemal okuyan’dan örnek veren arkadaş hayatında bir kere bile olsun çin ve rusya’nın devrim hikayesini ve sonrasını okudu mu acaba merak ediyorum. komünistlerin çin ve rusya hayranlığı ile komünist devrim yapma hevesleri, nazilere hayran olan birinin faşist devrim yapma isteğiyle aynıdır. ikisi de uygulamada çökmüş ve milyonlarca insanın ölümüne yol açmış olmasına rağmen ısrarla peşinden koşuyorlar, ki komünist rejimlerde hitler’in öldürdüğünün kat kat fazlası katledildi.

kapitalist düzen yıkılacak evet. bunu sadece komünistler öngörmüyor, aklı başında olan herkesin dünyanın bu sistemi daha fazla kaldıramayacağını görüyor olması gerekir. hatta demokrasi dahil şu anki saçma, vatandaşı umursamayan yönetim biçimlerinin hepsi ortadan kalkacaktır. küreselleşme ve bilgi çağı insan gibi yaşama ve eşit haklara sahip olma bilincini tarihte hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yaymakta. ama bunları düşünüp de rezalet ve katliama dayalı yobaz bir sistem getirmeye çalışırsanız kusura bakmayın ama cehalette ve yobazlıkta dincilerle yarışıyorsunuz demektir.
  • nickimden ibarettir.
  • bunu geçen gün ekşici bir arkadaşımla tartışmıştık. kendisi olabileceğine inanırken ben olmayacağını ve olamayacağını söylemiştim. sonuç olarak da bir mutabakata varamadık.

bir ülkede devrim olması için, sırtına yük bindirilen sınıfların yüklerini yük olarak görmeleri gerekir. bizim şükürcü, patron yalakası işçi sınıfımızda maalesef gerçekleşebilecek bir hareket değil devrim.

ezilmişler bile ezidiklerini kabul etmezken ne devrimi allah aşkına. bir ülkenin işçi sınıfının çoğunluğu merkez sağa kaymışsa zaten o ülkede ne devrim olur, ne de isyan çıkar.
  • olmayan ihtimal. insanlar devrim yapacak zihniyete ulaşsa zaten devrime gerek kalmaz.
  • neymiş türkiye’de işçi sınıfı şükürcüymüş.

gören de sanacak ki rusya’da falan tüm işçiler ayağa kalktı, bıktık be diyip devrim yaptı. yahu yine işçilerin çok sınırlı bir kısmı sınıf bilincine sahipti, devrimi onlar yürüttü.

bugün de öyle. yine işçi sınıfının çok kısıtlı bir kısmı yeterli bir bilince sahip. türkiye’de bunların niteliksel bir değişime yol açacak sayıda olmadığı da bir gerçek. böyleyken böyle.

e peki ne yapılacak? işçi sınıfının partisinde örgütlenmekten başka çare yok. başka çare yok, çünkü günü geldiğinde sırtından yüklerini atmak isteyenler ancak bir aradayken bir anlam ifade ediyor.

türkiye’nin emperyalist hegemonyada bulunduğu konum itibarıyla son derece gerçek olan ihtimal.
  • bu ülkede yaşayan insanlar korkak ve cahil. üstüne üstlük yönetilmeyi de çok seven bir topluma sahibiz. proletar devrim olabilmesi için ülkede zaten yeterli proletarya sınıfıda mevcut değil. kapitalizm eskiye göre de esnek olduğundan dolayı türkiye'de devrim olma ihtimali imkansızın ötesindedir.
  • türkiye'de ne devrimi olacakmış? komünist devrim mi yoksa karşı devrimle şeriat gelmesi mi?

komünizm geçerliliği uçmuş gitmiş balon bir dindir. bir önceki yüzyılda kalması gereken bu dinin hala bazı kafalarda yer bulması ilginçtir. ne işçi kalmış, orta sınıf ortaya çıkmış ve bir çok sorun çözülmüşken kimse devrim yapamaz. şartların aşırı ama aşırı kötü olması lazım ki o da imkansız. tüketim kapitalizminin olduğu yerde devrim olmaz. üretim kapitalizmiyle tüketim kapitalizmi çok farklı şeyler. tüketim hızlı bir döngüde dönüyor ve herkes tüketebiliyor. o yüzden devrim bir masal.

şeriat ise komünizmden bile imkansız türkiyede insanlar belirli bir muhafazakarlık seviyesinde olsalarda kimsenin şeriat istediği ve onun için çabaladığı yok. türkiye iyi bir pazar ve dış ülkelerle sürekli ilişki içerisinde o yüzden ülkeye şeriat getirmek ülkenin komple çökmesine yol açar. burası petrol dolu arap çölleri değil ve iran gibi şeriatı destekleyecek bir petrolden yoksun. ayrıca türk devrimi başarısı tartışılan seviyede olsa da oturmuş durumda .

türkiye'de her hangi bir devrim olması masaldır.
  • sözde amerikan karşıtı solaklar komünistler ve ateistlerin ıslak rüyası,

cia sen misin?
  • komünizm, dünyanın hiçbir yerinde hayata geçememiş, hayal ürünü boş bir ideolojidir. sovyet rusya gibi devasa topraklarda bile hayata tutunamamıştır. neyin devrimini yapacaksınız?
22 entry daha