şükela:  tümü | bugün
  • geçen arkadaş ortamında, “valla oy vermedik etmedik, ama kabul edelim erdoğan’ın %50’lik bir kitlesi var ve bir şekilde demokrasiyi kullanarak bunu lehine işletiyor,” demem akabinde (ip+inceciyim bu arada, akp’ye hiçbir zaman oy vermedim), arkadaşlardan birinin, “ne demokrasisi abi?” diyerek devamında getirdiği soru cümlesi.

valla işin ilginci, (bkz: adam kazandı) adam hemen hemen her şeyi demokrasi yoluyla veya demokrasi yoluymuşçasına yapmayı başarıyor. biz istediğimiz kadar hileydi şuydu buydu diyelim, vardığımız nokta bu: adam kazandı. ama arkadaşım ısrarla aynı sorusunda diretti. bilemedim...
  • söylenebilir. türkiye'de diktatörlük değil, çoğunluğun desteklediği otoriter bir despotizm var. dikta bunun bir adım sonrası.
  • seçimi kazanan kişi veya parti kendisine oy vermeyen kitle ile oy veren arasında ayrım yapmıyor ve hepsine aynı yakınlıkta bulunuyorsa demokrasi vardır.

ülkemizde böyle olmadığını biliyoruz. bu durum için dikta demek diktayı hafifletmek olur. ama bir ayrımcılık ve baskı olduğu eminim baya baya hissediliyordur herkes tarafından.