• nedir ya bunun cezası? ne bu ön yargı. her şeyin islam eksenli dönmesi. siz kendi işinize baksanıza. her yerde bir baskı, bir yıldırma, bir eleştirme. dinsizim lan işte. allahsızım. kitapsızım. size ne? allah'a da, kuran'a da, muhammed'e de inanmıyorum. beni de mi hapise mahkum edeceksiniz. kafir deyip linç mi edeceksiniz? ne oluyor lan? sokakta yaptığınız baskı yetmiyor mu? zaten yeterince beni kendi hayatlarınıza göre kalıba sokmak için yasaklar, kurallar koymuyor musunuz? daha ne ya? yeter be. bu ülkenin yüzde 99.9'u müslüman değil arkadaşım. herkesin kimliğine islam damgası vurmakla olmuyor bu işler. kendi işinize bakın cidden, önce oturup kendi dininizi adam akıllı öğrenin. 3 cümlede bir islam hoşgörü dinidir demekle olmuyor bu işler.
  • günde beş vakit inançsızlığı ile yüksek sesle alay edilir. sürekli kendini gizlemesi, elhamdülillah diyerek saklanması gerekir. kimliğine sormadan dini yazılır, zorla din dersi okutulur, öldürülünce zaten allahsızdı ne olacak geberdi it diye uğurlanır. adam öldürmez, tecavüz etmez, yaşamayı sever, insanlara kendi iradesiyle beklentisiz yardım eder. az konuşur, çok okur.
  • çok zor bir durum. dışlanmak bir kenara, dik ve sinirli bakan gözlere dayanmak çok zor. gerçekten yargısız insanlar da var tabi, dini-mezhebi önemsemeyen, herkesin fikrine-görüşüne saygı duyan. işte bu insanlar azınlığı oluştruyor türkiye'de. o yüzden zor türkiye'de dinsiz olmak.
    aslında dinsiz olup dinliymiş gibi görünmek zorunda olanlarla dolu etraf. ne acıdır kişinin kendisini rahat ve özgürce ifade edememesi.

edit: "elinde ben dinsizim yazılı bir pankart ile hayatını sürdüyorsun galiba?" şeklinde yorumlar mevcut.
    alakayı kuramadım, ama zaten mümkün mü ki o pankartı kaldırmak istesen bile kaldırabilmek!
  • din ve tanrı konusunda ailenizle bile tartışamayacak durumda olmaktır."dinsiz-imansız-allahsız" gibi laflar hakaret olarak kullanıldığından,inançsız birinin her türlü pisliği yapabileceği düşünüldüğünden inançsızlığını kendine saklamaktır çoğu zaman.
  • inançlı, elinden geldiğince dini vazifelerini yerine getirmeye çalışan benim bile ülkemdeki din sömürücüleri ve din üzerinden siyaset yapıp her türlü pisliğin altından çıkan insanların yüzünden eğilim gösterdiği durumdur.
  • genel olarak "yönetilmesi, güdülmesi zor insan grubu" içinde bulunmaktır. hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum, türkiye tarihine bakınca insan din sopasıyla ehlileştirilen bir millet görüyor. yok efendim din bizi birleştiriyormuş yok efendim şöyle tutkalmış bilmem neymiş. evet, güzelce becerebilmek için önce herkesi bir yere toplamak lazım, elli ayrı din -hele bir de dinsizler- olursa kim koşturacak herbirinin peşinden a pigtail hemşehrilerim, yurttaşlarım. bu sözleri dinsiz biri olarak yazdığımı düşünenler çıkacaktır, onlar pigtail eşrafının işi görülmüşleridir, orgazmları daha bir otuz yıl sürer.
    niyetim dini kötülemek değil, din kullanılarak bend-over pozisyonunu bize aldıran sözümona müthiş -erekte haldeki- dini bütün yöneticilerimizdir. hiç ayırmıyorum, bunu her parti aklısı, oklusu, boklusu hepsi kullanır ve kullandılar, hepsi mi erekte arkadaş? bu kadar libido neden? o küfürün nerden geldiğini de anladım galiba, yedi ceddini diyorlar ya, doğru, aha burdan gelmiş. bunlar hep erekte, benim ceddim ve günümüzde de maalesef ben hep bend-over. bir bırakın, rahat bırakın yahu, sandalyeye oturamaz olduk!
  • münasebetsizlerle muhatap olur hep.

kendisi çenesini kapalı tutmalıdır bu münasabetsizlere göre...

bas bas her dakika dinin bağırıldığı ve bu dinin doktrinlerine göre insanların yaşamalarının beklendiği bir coğrafyada yaşar. bunun yapılabilmesinin özgürlük sayıldığı, yapılamamasını anti-demokratik kabul edildiği bir ülkede yaşamak zorundadır. demokrasi tek taraflı işler ve onun bulunduğu tarafta değildir nedense hiç. ve de onun bu adalet beklentisine yine başkaları karar verir, derler ki öncesinde çok mesele var.

ayıp eden insanlarla muhatap olur hep...
  • bahsi geçen coğrafyada uzunca bir süre yaşayan insanın hazin sonudur.
    (bkz: natural selection)
    (bkz: dinden imandan çıkmak)
  • kişinin sosyal açıdan herhangi bir islam ülkesinden farksız derecede zorlanabileceği, ama en azından teoride hukukun önünde dindar birinden daha az eşit olmadığı bir durumdur. iran'da, suudi arabistan'da veya afganistan'da insanlar dinsiz oldukları veya din değiştirdikleri için idam edilirken, atatürk'e bir daha teşekkür edilmeli.
    afganistan'da taliban'ın devrilmesine ve abd etkisi altındaki karzai yönetimine rağmen geçen ay hıristiyan oldu diye ailesinin şikayet ettiği ve idam edilmekten sırf batı işe karıştı diye kurtulan adamı hatırlamak lazım...
  • diger pek cok ulkede oldugu gibi turkiye'de de dinsiz kisiler cevrelerindeki baskin* dine inananlarin (taraftarlar, savunucular seklinde cogaltilabilir) bir kismi tarafindan kendi dinlerine donmeleri icin istemeselerde laf dinlemek durumunda kalirlar.
    soz konusu ulkeyi ele alacak olursak: turkiye'de musluman'larin arasinda kaldiysaniz, bu insanlardan en az biri "dinimin geregi seni islam'a davet etmem gerekiyor bak dinle" tadinda bir cumle kuracak ve tavsiye istemeyen bunu acikca dile getiren bunyeye tum muhabbetin ortasina turp sikarak tavsiyelerini siralayacak "kas yapayim derken goz cikarmak" atasozune uygunlukta bir duruma mahal verecektir, cunku istenmeyen seylerin diretilmesi insanda ters tepkiye (ve hatta fazlasina) yol acar.
    gene bu insanlarin bir kismi "iste guzel dinimiz soyledir ..." gibi cumleleri gayriihtiyari de olsa serpistirecek, okuyup ufleyecek ve baska pek cok alanda kendi dinini hayatiniza sokacaktir. bu bir dereceye kadar -sınır: empoze- hos gorulecek bir durum olmalidir elbette, sonucta o da kendi inandiklarini yapmaktadir.
    ve gene bu insanlarin diger kismi zaten ya neye inandiginizi bilmiyor ve umursamiyor -herkesin inanci kendine- ya da bilmiyor ve dinsiz kisiyi de kendi inancinda zannediyor oldugundan bu konuda bir baski, tavsiye, durtme vb yonde davranislarda bulunmayacaktir
    isbu entry'nin yazari baska inanclari olan kisiler tanimissa da henuz musluman olmayan ve bu tarz bir davranista bulunan bir insanla tanismamistir ve bu yuzden bu entry'nin orneklemesi sadece muslumanlarla kisitli kalmistir, herhangi bir art niyet aranmamalidir.
hesabın var mı? giriş yap