şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olsa olsa varsayimdir.
  denedigin otellerden bekledigin randimani alamiyor olabilirsin
  ama milyarlarca dolarlik sektoru tek kalemde silmek de olmaz,
  olmamali.
  denemeye devam etmeli.

  (bkz: aramaya inanmak)
 • paris'teki ibis'te (ve bir çok isimli-isimsiz otelde) 5 metrekare fare yuvası boyutlarında odanın geceliğine 200 euro vermemiş birinin varsaydığı durumdur.
 • bu ulkede hotel room service ayarinda kaliteli sarki yapilamiyorsa tek sebebidir!

  you can bring your girlfirend and meet me at the hotel room

  we got the hotel ,motel holiday inn!

  tesis yok tesissssss
 • otel denildiğinde, aklına sadece tatil mekanı gelen insanların anlayamayacağı bir yakınma...
  ---türkiye de şehir içi otel olarak hizmet gören binaların çoğu otel olması için yapılmamıştır.
  ---binalar otel olarak yapılmadığı için odalar biçimsizdir.
  ---tuvalet ve banyoları dar ve havalandırmasızdır. bu yüzden iki kiş bir odayı paylaşıyorsa biri tuvalete girdiğinde diğeri odaya bir hafta giremez.
  ---yazın ya çok soğuktur odalar ya çok sıcak, kışında durum değişmez ya çok sıcak ya da çok soğuk.
  ---arada iyileride çıkar ama onlarda pahalıdır.
 • tek nedeni, otellerin büyük bir kısmının evlilik cüzdanı sormasıdır. ulan sormayın; en şahane otel siz olursunuz nezdimde.
 • eksik gözlem ifadesidir. pek çok şehrimizde hem de uygun zamanda ayarlayınca çok ucuz fiyata bulunabileceği gerçeğine aykırıdır. hele hele son bir iki yıldır bütün şehirlerimizde eli yüzü düzgün oteller yapılmaya başlandı ki mutlaka incelenmelidir.
 • ailemle gittiğim son tatilimde emin olduğum durumdur.

  bakın mesele para değil. elbette verdiğim gecelik 150-200 tl'ye beş yıldızlı otel konforu beklemiyorum. ama şu gerçeği söylemezsem çatlarım:

  türkiye'de otel işletmecilerinin, özellikle de ufak pansiyon sahiplerinin, çoğu sahtekar. internette veya telefonda vaadettikleri ile otele varınca gördüğünüz ortam arasında dağlar kadar fark var. en son babalar duyar dizisindeki kadir bey resort hotel olayı maalesef sürekli gerçeğe dönüşüyor.

  ve bu farkı yüzünüze vurduğunuzda pişkince işine gelirse tavrı koyup oraya kadar geldiğiniz için sizi sahtekarlıklarına boyun eğmek zorunda bırakmaya çalışıyorlar. ben sadece bana o para için vaadedileni almak istiyorum, onu bile sanki lütuf gibi sunuyorlar veya daha kötüsü üç beş kuruş kâr için bundan kaçınıyorlar.

  marmara bölgemizde deniz kenarı bir ilçede apart bir otelden rezervasyon yaptırdım. engelli kardeşimle ev ortamı gibi olsun ki rahat edelim diye genelde apart tercih ederim tatillerde. sıkça kullanılan ve tv'de reklamları dönen bir siteden dairenin fotolarını inceledim, fena görünmüyordu. aradım fiyat sordum, bölge ortalamasına göre normal bir fiyat söyledi. üç kişilik 1+1 daire istedim, "yataklardan herhangi birisi sakın çift kişilik olmasın, üç ayrı yatak olsun" diye de özellikle belirttim, aksi taktirde bana uygun olmayacağını söyledim. "tamam abi yaparız" deyip rezervasyonu aldı.

  gidince ne gördüm peki? fotolardaki ile alakası olmayan, göt kadar bir oda. bak 1+1 daire diye kiraladığım yer oda çıktı diyorum. mutfak ve yatak dip dibe, onun haricinde kalan alanda iki kişi zor ayakta durur.

  "e kardeşim sen bana daire demiştin?" diye sorunca, "abi istersen yan odayı vereyim sen orada yat" dedi. ama ona da ekstra para istiyor arkadaş. yani hem dediği 1+1 ortada yok, hem de yan odanın ücretini de kitleyecek. yatakların ısrarla istemediğim halde çift kişilik koyulmasına hiç girmiyorum. adam resmen çatı katının etrafını çevirip 1+1 apart daire diye (aslında oda) millete kakalamaya çalışıyor. üçüncü yatak için de göt kadar yere katlamalı yatak koyacakmış amına kodumun sahtekarı.

  tartışma çıkmasın diye hadi hayırlı işler deyip oradan ayrıldım. ardından arabanın içinde o sıcakta internetten 1 saat boyunca otel arayıp başka bir ilçede (yine deniz kenarı ama ilki kadar turistik değil) başka bir apart tuttum. bunda da ufaktan da olsa bir deniz manzarası vardı, veya tabii ki ben öyle sanıyordum.

  peki varınca ne göreyim? balkonun o internetteki deniz manzarasının yerinde yeller esiyor. direkt karşı binanın duvarına bakıyoruz. burada en azından daire büyüklüğü idealdi, ama yine çatı katında bozma bir daireyi verdiler. fotolarda görünen mutfak ve yatak odalarının gerçeğiyle alakası yok. amına kodumun odasının nasıl bir açıyla fotosunun çektiyse aslında oda internetteki yer ama güzellik olarak fotodakinin yanından geçmez. artık akşam olduğu için yorulduğumdan tutmak zorunda kaldım.

  bakın dikkat ederseniz şu yok bu yok dediğim şeylerin hepsi olacağı söylendiği halde olmayan şeyler. lüks falan değil, olması gerektiği, fiyata dahil olduğu halde eksik olan şeyler. türkiye'de, özellikle de sahil kesimindeki ufak ilçe ve kasabalardaki şark kurnazları evlerinin etrafını çevirip gelene geçene neredeyse oda+kahvaltı sunan pansiyon fiyatına kitliyor. bir tane turizm yetkilisi de çıkıp bunları denetlemiyor. memleketin cennet gibi köşeleri var ama şu iğrenç kandırıp ağına düşürme tarzı otelcilik yüzünden türkiye'de tatilden soğudum.

  amına kodumun kan emicileri. yediğiniz para haram.