1. 36saat ayakta durmayi, bayilsan da gebersen de hizmet vermeyi, bi de ustune ustluk hasta yakinlarindan dayak yemeyi gerektirir.
  2. telefonla pizza siparişi verirken bile adı sorulunca dr. bilmemkim demektir. ben bugün bunu gördüm

edit: ismin başına dr koymayınca sipariş gelmiyormuş. ben agustos13'ün yalancısıyım.
  3. insanların işinizi polklinikte sizi gördükleri 10 dk süresinde tanımlayıp onunla yaşamak demektir.

türkiye'de herhangi bişi olmak gibi önyargıların arkasından size bakılması demektir.

işin en acı yanı, siz de ne kadar ön yargısız başlasanız bu işe, 3 ay içinde inanmadığınız halde gereksiz antibiyotikler yazmaya başlamak, hastaları kategorilemek, kimseyi ciddiye almamak demektir. bir yerden sonra, ön yargı gözlüklerini takmak demektir.

haa 6 sene tıp fakültesini, tıp fakültesi boyunca dönen dolapları, gördüğünüz iğrençlikleri, adam dediğiniz profların bi bok olmadığını da görmek aynı zamanda.

edit: masalcı bir ifadeyle eklemem lazım, 3 sene tıp fakültesi içimdeki tüm iyiliği öldürmüştür. hastanede toparlanacağımı umarak takılıyorum artık. üstelik mesleğimi seviyodum ben. doh!

(hastanede toparlanamadı)
  4. suphesiz ki "turkiye'de hasta olmak"la kiyaslanamayacak kadar talihli bir kitlenin mensubu olmaktir.
  5. her yerden bir günlüğüne işi bırakıyoruz diye mektup, e-posta ve yazı gelmesine rağmen, alamadığı hakkını aramak için başka yol bulamamasına rağmen, 15-20 dakikalığına sokağa dökülüp hevesini alıp geri dönüp tekrar hastalarına bakmaktır türkiye'de doktor olmak.
  6. ön edit: tüm işini hakkıyla yapan, fedakarlık ve sabır gösteren doktorları dışında bırakarak:

-özel bir hastaneye kapak attıktan sonra sistemin içerisinde hastaları müşteri gibi görmeye başlamak
    -büyük hayalinin özel muayenehane açmak olması
    -en büyük özel hastanelerde çalışırken patronun toplantı yaparak " bu kadar alet aldık para harcadık, kullanmıyorsunuz. bu aletleri kullanın bu testleri yaptırın " diyerek müşteriden daha çok para almaya zorlanmak.
    -baş ağrısı gibi genel bir sorunla gelen hastayı bir o bölüme bir bu bölüme göndererek 3-5.000 ytl nin altında hesap çıkartmadan hastaneden çıkartmamak.
    -ilaç firmalarının kıyaklarından pek bir güzel yararlanmak
    -ilaç firmalarının kıyaklarından pek bir güzel yararlanmak (2)
    -amerikan hastanesinde çalışıyorsanız atıyorum ayak mantarı için 120 ytl'lik ilaç yazarken, sağlık ocağında dayak yememek için 10 ytl'lik ilaç yazmak.
    -küçük kasaba, köy gibi biryerde çalışıyorsanız orada herşeyin sizden sorulması, köyün muhtarından daha çok tanınıyor olmak

anlamına gelebilir.

ayrıca sözlüğümüzün yeni butonlarını kutlamak amacıyla: yonetim bizi sogu$ yerine koyuyor. $akaysa hic ciddi degil, ciddiyse komik degil. $imdi ne olacak? yonetim bizi salak yerine koyuyor.
  7. devlet hastanelerinde 08:00~11:00 , 13:30~15:00 (toplamdörtbuçuksaat) çalışıp,"günde x hastaya bak bari zahmet olacakya" şartına surat yapmaktır.

türkiye'de doktor olmak hakkında bilgi verin