şükela:  tümü | bugün
  • deveye hendek atlatmaktan zor olan icraat.
  • 5 senelik iyi veya kötü aldığım eğitim sonucu 02.07.2018 pazartesi günü içine intern dr olarak dahil olduğum grup.
    öncelikle mesleğimi çok seviyorum. hatta maaşım bile var aylık 470 lira. pazartesi ve salı günü blok nöbetim vardı yani pazartesi sabah 8 de mesaim başlayıp çarşamba günü 17:00 da bitecekti
    şu andan çocuk acilde ki ilk nöbetimi tutuyorum. ve bu entry’i çocuk acilden giriyorum. hastane sistemini vs yeni öğreniyorum. acemiyim ve bu alnımdan akan terlerden de belli.
    bir hasta geldi. çingene oldukları çok belli olan yabancı uyruklu birileri. 3 aydır süren bulantısı varmış çocuğun. ve nedense daha yeni akıllarını gelmiş hastaneye getirmek. ve gene nedense acile saat 11 de getirmişler. sebep belli. 3 aydır bulantısı var.

ben hata yapmışım. aile bir hışımla o yarım türkçesiyle içeriye girdiğinde farkettim bunu. o madina el bilmem ne ismini yanlış yazıp başkası adına kan göndermişim. ben cidden hata yapmışım. durumu açıklayıp bugün ilk günümüz olduğunu, sistemi yeni öğrendiğimi, türkçelerinden dolayı ismi tam anlayamadığımı anlatmaya çalışmışım . ve çok kötü bi şey de yoktu ne yazık ki yavrucaktan 2 damla kan daha alınacaktı.ama 3 aydır günde 2 kere çocuğu kusan o aile beni ‘ çocuğunun hayatını tehlikeye atmak’la suçladığında anladım. anladım ki ben hata yapmışım. şu ülkede bu insanlar için, kendimi geliştirmek için tıp okumuşum.

kaybedecek hiç bir şeyi olmayan hayattan beklentisi kalmayan o paçavra beni tehdit bile etti. bu ülkede herhangi bir sağlık mensubuna psikolojik veya fiziksel travmaya maruz bırakan her ‘paçavranın’ acil durumlar dışında tüm sağlık hizmetlerinden men edilmesini istiyorum.
  • iki gün önce çocuğumu acile götürdüm. gece saat üç civarı. doktor koltuğunda oturuyordu. neyi var dedi. sürekli kusuyor dedim. olur öyle dedi! muayne etmedi. anamnez yok. inspeksiyon, palpasyon, oskültasyon yok. 100 ml izotonik dedi hemşireye o kadar.

tabiki iyileşmedi. ertesi gün özel hastaneye götürüp tedavi ettirdim. iki cümle kursak herife suçlu oluyoruz amk.

tanım: koltukta göt büyütmektir.
  • daha eğitimini tamamlamadan tuttuğu ilk nöbeti sonrasında; mesleğinin sabır, tahammül ve empati gerektirdiğini unutarak (belki de hiç öğrenmeyerek) o gün muhatap olduğu kendisi gibi engin görüşlü olmayan cahil(!) insanları paçavra ve çingene gibi sıfatlarla yaftalayan, kendisini erkenden fildişi kulelerde konumlandıran, muhtemelen "sadece tıp eğitimi almış bir insan" olmaktır.
  • acilde çalışırken değil yalnızca, hasta bakarken sözlüğü artı sosyal medyayı yavaşça yere bırak diyebileceğim, doktor adayı.

diploma alınca -intern olmayı geçtim- doktor olunmuyor.
    süre, tecrübe istiyor.

doktor değil de, hekim olmayı kafaya koy. belki işe yarar.

şimdi ikinci kez kan alınacak; ya bu ikincide staph bulaştırırsan kan alırken?

bi de: ki'yi uygun kullanmak da sana artı puan getirir.

nota bene diye belirttim; beni uyaran olmamıştı.

tanım:
    hasta adları, protokol no'ları karıştırılırsa, gereksiz tıbbi durumlara yol açılabilir'i anlatan bir praksis, yaşam alanı.

edit:
    görmemişim, bak çok insani:
    paçavra bir şey var ise, senin düşünme biçimin.
  • büyükşehirlerden birisinin sıradan bir acil servisinde 5 dk. takılan herkesin,
    "amk sen yıllarca oku çektiğin çilenin de okulun da amk." diyeceği gerçekliktir.

hakikaten zor meslektir öyle sabırla öfke kontrolüyle falan altından kalkılmaz bu işin.
  • çok lüks bir özel hastanede çalışmıyorsa her gün mesai saati içinde cahil bir kitleyle muhatap olmak zorunda kalmaktır türkiye'de doktor olmak.

bazen kızıyoruz ediyoruz ama hakikaten cahillerin çoğunlukta olduğu bir toplumda doktor olmak çok zor. onlara tek eleştirim kaliteli hasta ile kalitesiz hastayı ayırt edememeleri. bu da belli bir süre sonra yorgunluk nedeniyle herkesi aynı görmelerinden kaynaklanıyor, ayırt etme yetileri kayboluyor zamanla.

düşünsenize; kapıyı çalmayı bilmeyen, siz yerine sen diye hitap eden, derdini ifade edemeyen, 5 dakikada bir hastaya bakmak zorunda kalan, yeri gelince tehdit edilen bir meslek grubundan bahsediyoruz. eskiden doktorlardan nefret ederdim ama bunları düşündükçe zamanla kendilerini anlamaya başladım, en az %80'i iyi kalpli insanlar aslında. sorun çarpık sistem.
  • başkalarının hayatını kurtarmaya çalışırken kendi hayatını riske atmaktır