şükela:  tümü | bugün
  • türkiye de, bilincli ya da bilincsiz vuku bulan fiiliyat. kasap önünden gecmekle sosisin icindeki yüzdeyi anlayabilen süper insanlardan olusan memlekette normaldir tabi. aslinda olay tamamiyle yasaldir, legaldir. olmalidir da, lakin bunun istem disi sokusturulmasi hos degildir. dagilin simdi.
  • domuz ve domuz eti ile ilgili bu kadar sert bir inanış ve kamuoyu varken, tüm yerel idareler "inançlı" kesimin elindeyken üretim ve tüketiminin çeşitli kaynaklarda (hangi kaynaklar?) söylendiği kadar yüksek olduğuna inanmadığım olgu
  • ucuz marka salamlar,sosisler ve sucuklar genellikle domuz eti ihtiva eder, kaynak nedir hamidiye mi dedirten durumdur. türkiye'de ucuz şarküteri ürünlerinde tavuk, hindi ve kasaplardan toplanan artık etlerin karışımı kullanılır. memlekette ucuz şarküteri ürünlerinin tüketim hacmi için bir değil en az 10 polenezköy gereklidir. domuz eti üretimi kısıtlı olduğundan fiyatı da yüksektir. istanbulda mönüsünde domuz eti bulunduran restoran sayısı iki elin parmaklarını geçmediği düşünülürse, tüketim trendinin lokantalar üzerinden başladığı yiyecek sektöründe domuz etinin büyük pay sahibi olmadığını söyleyene yalancı demezler. at eti, eşek eti senaryolarına eklenebilecek bir şehir efsanesinden başka birşey değildir..
  • türkiyede domuz tüketimi dini inançlar sebebiyle sıfıra yakındır..
    en çok istanbul izmir ankara gibi büyükşehirlerde olmakla beraber istanbul başı çekmektedir..sağlık bakanlığının sıkı kontrolü altında olan ve türkiyedeki gayri müslim azınlıkarın aldığı büyük mağazalara satış yapan mezbahalar domuz etini öyle yediğimiz sosis sucuğun içine karıştırmazlar. pek akıllıca bir davranış olmaz zaten çünkü domuz eti dana etinden baya pahalıdır adam neden ucuza satsın malını..markasız sosis sucuklara karışıp sofralarımıza gelenler ise genellikle at eşek eti tarzındadır..hatta son dönemlerde sırf proteinler baharatlar yağlarla işleyip içinde et çıkmadığı bile olabiliyor..sofralara gelen domuz etleri genellikle yaban domuzlarıdır.kaçak avlanan avcılar bunu bazı kolpa kasaplara veya et işleyen şirketlere çok ucuza okutmaktadırlar zira bunlarda çiftlik usulu değil direk dağdan avlama usulü olur ki ülkemizin belli bölgelerinde olur..
  • domuz eti tüketimi, türkiye'de yok değildir. genelde pahalı lokantalarda vardır. hatta ramazan'da dahi bu yerler domuz etli yemekler sunarlar. istanbul'daki bellibaşlı isim yapmış yerlerin bir kısmında rahatça bulunabilir.

not: bu entry'de domuz etinin tüketimi eleştirilmemiş ya da övülmemiştir. sadece olan bir durum belirtilmiştir.
  • ortada donen spekulasyonlar sebebi ile ben de "eh dogrudur abi yaparlar" mantıgı geregi varligina inaniyordum bunun. yani, belirli yerlerde bulunmasi disinda yogun olarak insanlarin bilgisi disinda "inek eti" veya "sarkuteri urunu" adi altinda satildigina.

ne zaman ki ilk kez yurtdisina cikip, domuz eti satan bir kasabin yanindan gectim, artik kesin olarak inandim ki boyle birsey yoktur. o kokuyu hayati boyunca domuz ile iliskisi olmamis bir insanip duyup da anlamamasi, hatta rahatsiz olmamasi mumkun degildir.
  • sanılandan oldukça fazladır. boşverin marketlerde satılanı, lokantada sunulanı, büyüksehirleri falan. anadolu'nun çogu küçük yerleşiminde (özellikle kıyı şeridi) bedava et demektir ailesinde avcı bulunan her birey için. hepsi de yer, hepsi de bilir bir diğerinin yediğini ama pek dillendirmez bu gerçeği malum sebeplerden. ha yaban domuzu domuzdan sayılmaz diyorsanız ben karışmam orasına, bana düşen afiyet olsun diyerek lafı bitirmektir.