şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: zaten açıkladım ancak, internet üzerinde sürünerek ya da kaçak yollarla izlemekten bahsetmiyorum. adam gibi rahat rahat izlemekten bahsediyorum.

başlığa sığdıramadığım için belki çok açıklayıcı bir başlık olmamıştır ancak biraz araştırıp hesap yaptım ve sizlere sunuyorum.

şimdi futbol sever bir vatandaş olarak, kendi tuttuğum takımın maçları + o takımın avrupa maçları ve diğer şampiyonlar ligi ve uefa maçları ile ispanya ligi ingiltere ligi almanya ligi gibi büyük ligleri evimde rahat rahat izlemek için ödeyeceğim bedeli tek tek yazıyorum.

öncelikle yerel ligimizden başlayalım. yani ülkenin gündemini değiştiren ve belki insanların 90 dakika boyunca kafalarını dağıtabildiği nadir olaylardan biri olan süper lig.

(digiturk) lig tv (bütün takımlar için olan paket) : 81,99 tl

(digiturk) italya fransa brezilya ispanya ligi (ben mesela fb dışında madrid taraftarıyım ve bütün maçlarını izlemek istiyorum.) : 41,99 tl

(d-smart) ingiltere ligi (69 tl yerine diye de belirtmişler *) : 63 tl

(tivibu) uefa ve şamp ligi 78 tl (az önce aradım sordum)

toplam 264,98 tl

yani her ay 264,98 tl sadece maçları izlemek için para ödemem gerekiyor. yani asgari ücret alan birinin neredeyse maaşının 5/1'ini sadece bu kurumlara ödemesi gerekiyor eğer futbol izlemeyi seviyorsa..

gerçekten çok kötü bir tablo. tabi ki link kasıp izlenebilir ama koltuğuna oturup aa maç varmış diyerek tv açıp hemen maçı izlemeye başlamak çok daha keyifli. sonuçta kimse man. city ile orta sıra bir takımın maçı için link kovalamaz ama tv'de denk gelince oturur izleriz.

ne yapmak lazım bilmiyorum.

not: paketlerin bazıları 2 yıl taahhüt ile bazıları ise taahhütsüz fiyatlarıdır.
  • cüs dedirten olay.
  • kart paylaşım yöntemi ile aylık 1 dolara bütün avrupa maçlarını full hd olarak yayınlayan ahlaksız ruslar bu vergisini veren asil kurumların başına her daim sorun teşkil etmektedir. merak eden varsa arasın google'dan, ortalık ahlaksız kaynıyor efendim.
  • şu aralar benim de kara kara düşündüğüm bedel. türkiye şartları için büyük para. tabi bunda askeri ücretin düşüklüğü de etken.
  • konuyu gündeme getirmek lazım aslında. bence ekşi sözlük olarak bu olaya bir dur demeliyiz artık.
  • sırf paraları olmadığı için devlet düşmanı insanlar gidip internetten bedava yayınlarla istedikleri maçları izliyorlar. ya da paraları olmayan demeyelim de para vermeyi saçma bulan insanlar diyelim.
    devlet düşmanlarını yakalamak isteyenler yeşillendirsin. çok güzel maçlar yayınlanıyor. hem de süper lig dahil o an dünya üzerinde hangi maç yayınlanıyorsa o maçı bulabileceğiz vatan hainlerini sizde görmek ve tükürmek istiyorsanız bir yeşil uzaktayım. ayrıca fazla giriş olmaması ve devlet düşmanlarının sitelerinin çökmemesi için 3 kişiyle sınırlandırıyorum.

(bkz: enemy of the state)
  • heaa devlet milyonlarca iscinin/issizin devleti devleti degil de, üc bes büyük sirketin devleti yani, kabul ediyorsun bunu. ee biz solcular bunu diyoruz zaten bastan beri. devlet senim benim degil onlarin devleti diye. hee sen ayda 100-200 bin€ maasli bir ceo filansindir, onu bilmem. ama 5-6 bin liraya calisan bir beyaz yakali ya da isciysen o zaman yazik sana.

simpson'larin bir bölümü var, korsan icerik/indirme ile ilgili. madonna 6. , 7. villasini filan alamiyor korsan icerik yuzunden, albumlerim bilmem kac bin az satti o yüzden bu sene yeni villa alamadim filan diyor. bunlarin ki de o mantik. ticari abonelerden zaten cuvalla götürüyorlar, geriye kalan bireysel abonelerin ise yüzde kaci acaba cccam kullaniyor.

ben para vermeyi sacma bulmuyorum. adam gibi fiyat olsun, verilebilir fiyat olsun, kaliteli hizmet alayim, veririm. spotify'a, netflix'e verdigim gibi digiturk'e de veririm, d-smart'a da. bögüren spikerlere, dangalak yorunculara, berbat görüntü kalitesine, sacma sapan müsteri hizmetlerine, zirt pirt cöken, dogru düzgün calismayan sisteme, internet uygulamalarina niye para vereyim.