şükela:  tümü | bugün
  • yks ve ayt ortalamalarına bakınca ülkede eğitim adına bir şeyin kalmadığının resmidir.

soru sayıları ve net ortalamaları: link

amerika'dan girenler için alternatif link

(bkz: burada kim suçlu?)
    suçlu herkes aslında. anne babadan başlayarak, öğretmeni, müdürü, bakanı, bakmayanı hepsi suçlu. çocuğuna tapan anne-baba, öğrencisinden nefret eden öğretmen ve bu öğretmene salla başı al maaşı yapıyor diyen toplum. herkes kendi derdine düşmüş. ülkede eğitim mahvolmuş çok da şeyine takan yok. bunun acısını biz 10-15 yıl sonra göreceğiz. aslında görmeye başladık da.

doları ekonomi, cinayetleri katiller, tecavüzleri de sapıklar yapmıyor. hepsi eğitimin düşmesinden kaynaklanıyor.
    daha nereye kadar gider bilemiyorum.
  • sözlükteki öğretmenlerin bilgi ve kültür seviyesine bakarak bile açıkça görülen gerçek. ayrıca pisa sonuçları da herşeyi açıklar nitelikte. her zaman derim bu çocukları eğitenlerin eğitilmedikleri ortada.
  • artık çocuklar dağın ardından doğan güneşi, küçük bir evi ve akan nehri çizmiyor resimlerde. eğitim sistemi tam da bu resim çizilmemeye başladığı an çökmeye başladı bence.
  • ılk kurulum ve sonraki gelistirme surecinde malzemeden calan ana baba kaynaklidir. bilmiyorsaniz, malzemeden calacaksaniz yapmayin.

gecen gelmis 140 puani var cocugunun diyor ki "benim cocugum cok zeki onu tatmin edecek yeterli bilgi duzeyine sahip mi sizin ogretmenleriniz?" diyemiyorsun ki bacim damdaki esegi daha rahat sokariz universiteye.
  • kimse kusura bakmasın ama bu tabloda herkes suçlu.
    aile, öğretmen, eğitim sistemi ve tabii ki öğrencinin kendisi.
    hiçbiri bir diğerine suçu yükleyerek aklanamaz. nerden tutsan elinde kalıyor.
    bitik memleketin bitik evlatları.
  • senin ne işin var üniversitede amına koyim bitir meslek lisesini elektrikçi ol.

sebebi herkesin üni mezunu olmaya çabalamasıdır.
  • ak parti'nin eseri olan cahil kitlenin resmidir.
  • her öğrenciyi başarılı gösterip, iyi okullara ve seçme sınavlarına gönderme merakının eseridir. normalde sanayiye yönlendirilmesi gereken öğrenciler, sınav maratonuna sokulduğu için ortalamalar bu kadar düşük kalıyor. eğitimin sistemini ne kadar değiştirirseniz değiştirin, öğretmenlere ne kadar baskı uygularsanız uygulayın, çan eğrisi gerçeğini aşamazsınız.

sonuçları değerlendirirken sadece ortalamalara değil geçmişten bugüne, katılan öğrenci sayısına da bakın. 8 yılda, üniversite seçme sınavına katılan öğrenci sayısı, 1.587.990'dan 2.322.421 kişiye çıktı. ne kadar çalışırsa çalışsınlar, 2 milyondan fazla öğrencinin aynı veya yakın başarılar göstermesi beklenemez.
  • başka bir başlıkta yazdım buraya da aynen kopyalıyorum

--- spoiler ---

verilen netleri bi internet sayfasında puan olarak hesapladım. yaklaşık şöyle bir tablo sözkonusu

sonra bu puanla gidilebilecek bölümleri araştırdım o da şöyle bişey çıktı

bu tabloya göre o beğenmediğiniz netlerle çocuk mühendislikten istatistiğe turizm işletmeciliğinden uluslararası ticarete kadar birçok bölüme gidebiliyor. üstelik ben sadece sayısal puana bakmıştım eşit ağırlık puanına da bakarsak oradan da ekmek çıkar muhtemelen.

şimdi biri bana söylesin; bu netlerle mühendisliğe bile gideceğini bilen bi çocuk neden daha fazlasını yapsın? ınstagramda kız peşinde koşmak varken incide caps yapıp eğlenmek varken neden türev integral falan kendini paralasın? ben olsam ben de çalışmazdım
    --- spoiler ---
  • yeni bir şey gibi sunmaya gerek yok türkiye’de her sınavın ortalaması böyle zaten. eğer herkes yüksek alsaydı o zaman ayrı bir sorun olurdu. kısaca ortalamadan eğitim sistemi ölçülmez.