şükela:  tümü | bugün soru sor
 • verilerle apaçık olan durum.

  yıllara göre ortalama öğretmen maaşının dolar karşılığı ile yıllara göre asgari ücretin dolar karşılığı'na bakınca ince'ci bir chp'li olarak;

  "türkiye'de ekonomi oldu olası hep kötüydü, birkaç senelik illüzyondan sonra geriye dönüş başladı."

  sonucuna vardım.
  yani suç tek başına akp'nin değil. ekonomi eskiden de parlak değildi. son gaz gelişmemişliğe devam ediyoruz, olay bu. türk lirası cinsinden asgari ücret vb. maaşlar yükseldikçe türk lirası da değer kaybediyor. yani yarın asgari ücret 2 katına çıksa, asgari ücretin reel karşılığının dolar cinsinden eşitlenmesi için bir süre sonra tl gene değer kaybedecek, yani dolar ve diğer para birimleri gene yükselecek ve asgari ücretin dolar cinsinden reel değer aşağı yukarı şimdiki değere orantılı olacaktır.

  türkiye'nin tarihten beri süregelen bu kötü ekonomisinde tüm toplumun da topyekün suçu var. bunun sadece hükümetlere mal edilmesini kesinlikle doğru bulmuyorum.

  özellikle özel sektörde:
  üretim, üretim, üretim!

  takdir sizlerin.
 • bu kötü gidişatın nedenini istese elinde doğru düzgün veri olmadan, anadolu selçuklu devleti alaattin keykubat dönemine bağlayabilecekleri bize göstermiş olan argüman.
 • gılışdarcı bir cahapeliyim ve katılıyorum, baş yüce büyük başkan asrın liderimiz dünya birincisi en süperin en süperi ve dünyaya diz çöktüren sn. rte'nin yapabileceği bir şey yok. memleketin oluru bu, böyle bir deha bile ancak bu kadar düzeltebilir.

  not: iş bu entryi altta mehter çalarken okumanız tavsiye olunur.
 • bu durumda anerika'nın da ekonomisi hep kötüydü. dünyanın en borçlu ülkesi amk. ama oraya gitmek için can atıyorsunuz.
 • türkiye'de ekonomi her zaman kötüydü, sıcak para ile ucuz maliyet kaynakları kötü yönettiler, kötü olan ekonomiyi daha da kötü yaptı.

  türkiye'de atatürk zamanı dışında ekonomik verilere baktığımızda ekonomik zekamız geri zekalı modunda...
 • bu başlığı ak çomarlar da sevmez muhalif çomarlar da.

  çünkü ak çomar, akp'nin ülke ekonomisini şahlandırdığını iddia eder; külliyen gerçek dışıdır.
  muhalif çomarın da tek işi "akp ülke ekonomisini mahvetti" demektir. sanki akp öncesi almanya'ymışız gibi.

  gerçek olan şey ise, bu ülkede ekonomi hep kötüydü. ekonominin bu halde olmasında topyekûn hepiniz suçlusunuz.

  2007 dolar kuru ortalaması 1,30'du. eveeet yanlış okumadınız! dolar 1,30'du! hatta 2007'de dolar 1,16'ları bile gördü!

  tabii salak olanlar bunu efsane bir olay gibi anlatır. tam da 2007'nin ilk yarısında asgari ücret net 403 tl'ydi.

  yani dolar bazında ortalama asgari ücret;
  2006'da 264$
  2007'de 310$
  2016'da 429$
  2017'de 384$
  2018'de 332$
  1 ocak 2019'dan itibaren 381$

  doların dünya çapında da yıllara göre enflasyona uğradığını göz önünde bulundurmak lazım. yani verilere baktığımızda ekonomi aşağı yukarı hep kötüydü.
 • doğrudur, fakat ekonomik kriz sayesinde iktidara gelen bir partinin bahanesi bu olamaz.

  hele hele,

  - eğitim sisteminin içine ettiysen
  - ordunu uluslar arası arenada taşak oğlanına çevirdiysen
  - savaş çığırtkanlığı yaparken ülkeyi vasıfsız primatlarla doldurduysan
  - bitmiş terörü azdırdıysan
  - takunyalıları darbe yapmaya teşebbüs edecek kadar beslediysen
  - ülkeyi, diplomaside kimsenin sallamadığı bir orta doğu kabile devletine dönüştürdüysen
  - sosyal hayatı bitirdiysen
  - ülke kaynaklarını, işine gelince düşman dediğin adamlara peşkeş çektiysen
  '
  '
  '

  "ekonomi zaten kötüydü, biz batırmadık ki" demek kimseyi affettirmez.
 • evet ekonomi cok kotuydu. ama 2001 krizi sonrasi kemal dervis'in hayata gecirdigi ekonomik tedbir paketi ve gelismis ekonomilerin gelismekte olan ulkelere pompaladigi likidite dogru kullanilsaydi suan ekonomisi gelismis 10 ulke arasinda olabilirdik. satilan kamu kurumlari. insaat sektorune gomulen paralar. o zamanlari hatirlayanlar bilir. kemal dervis canli yayinda uygulanacak ekonomi politikalarini anlatirken " bu acikladigimiz ekonomi ve istikrar paketi hemen duzelme saglamak degil onumuzdeki 6-10 yillik bir ekonomi paketidir" demisti. nitekim akp 2010 yilina kadar bu programi yuruterek kaymagini yedi. pompalanan parayi yatirim yerine insaata aktardi. eger teknolojik yatirimlara aktarilsaydi suan ekonomimiz cok farkli yerde olabilirdi. onunuzde canli ornek olarak çin var. biz 16 yil icinde ekonomimizi duzeltme firsatini kacirdik.
 • ülke tarihini ve ekonomiyi bilmeyenlerin ortaya attığı, akp'lilerin balıklama atladığı iddia.

  kurtuluş savaşından sonra çalışır durumda sadece 2 tane fabrikanın olduğu, demiryolları ve limanları tamamı ile yabancıların elinde olan, osmanlının borçlarını üzerine almış, özel sektörün olmadığı, tarımın bitik olduğu bir ülkeydik. 1923-1938 arası dönemde türkiye dünyadan tek kuruş borç almadan osmanlıdan kalan borçları da ödeyerek hızla gelişmeye başladı. atatürk vefat ettiğinde türkiye'nin cari acığı ve borcu olmadığı gibi hızla gelişen bir ekonomisi, sanayisi ve tarımı vardı. atatürkten sonra gelen hiçbir lider bir daha bu başarıya ulaşamadı!

  17 yıldır ülkeyi yöneten akp, ister kabul edin ister etmeyin bu zaman zarfında ülke'ye 1 katıkı yaptıysa en az 10 da götürdü. akp'nin aslında hiç birşey yapmadığını rte'nin ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalar üzerinden anlatayım;

  - ihracatı 36 milyar dolardan 150 milyar dolara çıkardık

  2003 yılında türkiye'nin dünya ihracatından aldığı pay % 0,0092 (binde 92). 2017 ihracat rakamlarına göre aldığımız pay % 0,0088 (binde 88).

  yani, biz ihracatımızı arttırmışız ama diğer ülkele rde arttırmış. hatta bizden daha fazla arttırarak pazar payımızı bile kapmışlar!

  ihracat rakamlarını konuşuyoruz ama ithalat rakamlarını hiç konuşmuyoruz! 54 milyar dolar ithalat yapan ülkemiz dünya ithalatındaki payı % 0,0096 (binde 96). 2017 yılına geldiğimizde ithalat 234 milyar dolara yükselmiş ve aldığımız pay % 0,0102 (yüzde 1,02) olmuş!

  kısaca özetlersek, dış ticaret hacmimiz artmış ama reelde alehimize bir gelişme göstermişiz!

  - ülkenin her tarafına duble yol yaptık! bu rte'nin ve akp destekçilerinin en çok sarıldığı sözde hizmet'e bir bakalım;

  evet bu yollar yapıldı. ama mevcut yolların yanlarına birer şerit ekleyerek yapıldı. sıfırdan 2 gidiş - 2 geliş şeklinde yapılmadı. bu yolları kimler yaptı? bu yolları yapanlar ne kadar para kazandı diye sorgulayan yok tabi. kimse de çıkıp demiyor, sen iktidarsın görevin hizmet etmek! bu yolların parasını akp cebinden vermiyor!

  - halkın cebinden bir kuruş çıkmadan köprüler, yollar yaptık!

  osman gazi köprüsü başta olmak üzere, avrasya tüneli ve 3. köprü için verilen garanti geçiş adetlerine ulaşılamadığından işleten firmalara deli paralar ödeniyor. ey vatandaş bu firmalara ödenen bu paralar kimin cebinden çıkıyor soruyor musun?

  17 yılda 60 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. bugünün parası ile 318 milyar türk lirası. bu para nerelere harcandı diye hiç soruyor musun hiç düşünüyor musun? 17 yılda dış borç 4 kat artarak 450 milyar dolara çıktı nereye gitti bu 320 milyar dolar(1,7 trilyon türk lirası), nerelere harcandı diye düşünüyor musun?

  2017 yılı bütçe harcamaları 657 milyar türk lirasıydı. 17 x 657 = 11.169 ( 11 trilyon 169 milyar türk lirası). 17 yılda bu para nerelere harcandı diye düşündün mü hiç?

  - kişi başı milli gelirimiz 10 bin doların üzerine çıkardık. (bu en sevdiğim)

  rakam şişmesin diye 3 kişilik bir aileyi referans alalım! 3x10.000x5,2=156.000 tl bu da aylık 13.000 tl eder. şimdi cevap verin bakalım; bu ülkede kaç aile'nin evine ayda 13.000 tl giriyor?

  sokma akıl iki adım gider. sallama ekonomi de özelleştirme ile yabancılara gayri menkul satışı ile borçla anca bu kadar olur.

  ekonomi konularını detaylandırıp üzerine eğitim, sağlık, adalet konularına girmeye kalksam en az 1 ay yazarım...