şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sürekli artan pahalılık, siyasi krizler, adaletsizlik, iç çatışmalar, sınırlarımızda devam eden savaşlar gibi birçok sorunla boğuşan ülkemizde en az yarı nüfus olanlardan memnun değil fakat yapabilecekleri birşey de görünmüyor.

  siyasi partilerin hepsi ayrı telden çalıyor. ahlaksızlık,hırsızlık, çocuk tecavüzleri ve kadın cinayetleri gibi pek çok oldukça ciddi sorun ayyuka çıkmış durumda. fakat hiçbir sorumlu el uzanıp da bu sorunlara eğilmiyor. tam olarak birbirimizi yiyip duruyoruz.

  2018 ekonomik krizi başlığında yazılanları okuduğumda eğitimli orta-sınıf'ın bu sorunlardan bunaldığını, ekonomik olarak da ezildikçe ezildiğini fakat bir çözüm de bulamadığını görüyorum. birkaç entry'de ekonomik boykot seçeceğinin dile getirildiğini gördüm. zaten ilan edilmemiş bir ekonomik krizi her geçen gün daha şiddetli olarak yaşarken böyle bir boykotun sonuçlarının ne olacağını merak ediyorum.

  zaten alım gücümüz düşerken konforumuzdan ve lüksümüzden biraz daha feragat etsek, daha az tüketip tasarruf etsek hem kendi cebimize faydası dokunur hem de bu sistemdeki sorunların çözümsüzlüğünün devamını sağlayan kapital sahiplerine daha fazla güç vermemiş oluruz.

  birçok konuda öncülük eden sözlük yazarlarının bu konudaki görüş ve inisiyatifini merak ediyorum.
 • genel olarak iyi olur:

  - arabanız idare ediyorsa değiştirmeyin, yenisini almayın. illa araç alacaksanız tanıdıklardan temiz ikinci el kovalayın. imkanınız varsa çalıştığınız şirketten araç talep edin. araç paylaşım sistemlerini kullanın.

  - bir yere gideceğiniz zaman yürüyüş ve bisiklet, bunlar olmuyorsa toplu taşıma seçeneklerini öncelikli değerlendirin.

  - ev almayın, kiralayın. paranız bankada faizde dursun, bir iki sene içinde aynı evi daha ucuza alacaksınız. inanmayan emlak endekslerini inceleyebilir.

  - telefonunuz idare ediyorsa değiştirmeyin en az 2-3 yıl kullanın.

  - yiyeceğinizi pazarlardan alın, evde yemek yapın.

  - otele vereceğiniz para ile çadır alın, güvenli yerlerde kamp yapın.

  - suyu, elektriği, doğal gazı idareli kullanın. imkan varsa alternatif enerji kullanın. (güneş, rüzgar vs...)
 • bu videoyu buraya bırakır kaçarım.
 • ekmek ve su vergisi gitgide artacaktır, temel besin maddeleri yakın zamanda karaborsaya düşecektir, zengin sınıfa dokunmayacaktır, orta sınıf borç içinde yüzecektir, alt sınıf her zamanki rutinlğine devam edecektir. tabi zamanla olacakları buradan yazmayalım. çünkü küresel ve sistematik bir sorunla karşı karşıyayız. resmin tümünü gören arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.
 • denendi de olmuyo be gülüm. italyan boykotu vardı bi ara. millet çekiçle ferrarileri parçalıyordu. ben arabayı nereme sokacağımı şaşırdım.

  (bkz: bir tat bir doku)

  bizim milletin boykottan anladığı bu işte. israil boykot edilir mazgala kola dökerler falan..
 • tarif edilenler benim mantığıma göre ekonomik boykot değil tasarruftur. zaten olması gerekendir