şükela:  tümü | bugün
  • eve yaptırdığım tadilat neticesinde şahit olduğum inanılmaz gerçek. biz burada sikitaşağı denk bir muhabbet içindeyiz ama internet dışı dünyada (böyle bir dünya var gerçekten inanmazsınız ama) para çok zor kazanılıyor gerçekten.

ayıptır söylemesi kombi peteklerini değiştiriyorum, eskiler çıktı, sürekli mahallede gezen hurdacıyı çağırdım, onları bedavaya verdim, götürdü. (ev üçüncü kat, asansör yok, bir arkadaşını da çağırdı birlikte indirdiler) normalde bu peteleri satıyorlar hurdacıya ama ben aşağı kadar indirme karşılığı bedavadan verdim. sonuçta benim için bir çöptü onlar ve kurtuldum.

petekleri arabasına yükledikten sonra sordum, "ahmet usta, yeni petekler yarın gelecek, 9 tane peteğin 3. kata çıkması lazım, halledebilir miyiz" diye sordum, "hallederiz tabi abi" dedi. "kaça çıkarırsın" dedim, "abi sorun değil atarsın birşeyler" dedi. ben öyle birşeyler atmaktan falan anlamadığım için, "usta birşey at dediğinde ben anlamıyorum, neyse istediğin söyle, iş yapıyoruz burada, senin emeğinin karşılığı benim takdirim olamaz, bir rakam söyle" dedim. "tamam abi, 50 liraya çıkarırım" dedi.

dumur oldum çünkü ben 200 falan demesini bekliyordum 9 tane kombi peteğinden bahsediyorum, en küçüğü en az 50 kilo vardır herhalde. sırtına alıp tam 3 kat çıkacak ve bunu 9 kere yapacak.

"tamam usta" dedim. olay benim gözümde çok büyük olduğu için, ben 100 lira vermeyi planladım. hurdacı gitti, ben de apartmanın önünde bir sigara yaktım ve büfeden bir tost ve çay söyleyip oturdum.

hurdacının petekleri birlikte indirmek için çağırdığı arkadaşı geldi yanıma, "abi ben 40'a çıkarırım istersen" dedi. ne diyeceğimi bilemedim, yutkundum, otur birader gel çay iç falan dedim ama içim parçalandı.

en az 500 kiloluk yükü 3 kat yukarı taşımanın bedeline bakın. biri 50 liraya yapıyor, öteki 40'a yaparım diyor. bi tuhaf oldum, kendimi kölelere taş taşıtmak için pazarlık yapan adam konumunda gördüm bir an, acayip moralim bozuldu. ama yaşadığım olay bu. ben de zengin bir adam değilim ama 50 lira nedir ki lan?

petekleri yarın ikisine taşıtıp, 100'er lira vermeyi düşünüyorum. insanları bu kadar zor hallere sokanların allah belasını versin amk.

edit: petekleri ikisi birlikte taşıdı, dediğim gibi 100'er lira verdim. şaşırdılar. birer de çay ısmarladım, helalleştik gittiler.
  • verimin dusuk olmasindan mutevellit mrp'nin dusuk olmasi ve devletin calisanin yaninda olmasi gerektigi kadar olmamasindandir.