şükela:  tümü | bugün
  • ankaralı geyiklerinin en klasiği... bu lafın ardından izahı şöyle gelir, "çünkü türkiyenin bütün denizlerine aynı uzaklıktadır". n'aapsın ankaralı, bi de ankara döneri var o kadar.
  • hemen altinda da japonlar fotograf cekmez cumlesini aradigim soz obegi
  • izmir'de doğdum büyüdüm, 4 yıl istanbul'da yaşadım, 3 yıldır ankaradayım. yıllar önce bu sözü duymuş ve inanmamıştım. artık kesinlikle inanıyorum. istanbul ve izmirde taze balığı anlayan alır. anlamayanlar pahalı lokantalarda yiyebilir. ankarada balıkçı haymana'nın çakalı değilse tezgahtaki balık genelde tazedir. çok istanbullunun kafası karışmıştır sakarya'da 3 milyona şahane balık ekmeği yerken.
  • ne kadar dogru bir onerme oldugu tartisilsada onermeyi yapanin aciklamasinin sadece, turkiye nin balik dagitiminin cogunun ankara dan gerceklesmesidir
  • turkiye'nin nasil kendine has sacmaliklari oldugunun kaniti.
  • sazan avında kullanılan bir cümle.
  • asıl mesleği balıkcılık olan, sahilden geçen minibüs şoförünün fikridir bu.
  • ben bu lafı bundan yaklaşık bir 10 sene önce duymuştum her ne hikmetse unutmamışım izahını.
    efendim ben ağzıma balık koymayan bir velet olarak annemler günün birinde beni zorla balık pazarına götürdüler. annemlere her seferinde, yahu etmeyin eylemeyin ankara'da deniz yok ki bayat bayat yediriyorsunuz bana balıkları, yemiycem işte bıdı bıdı derken... karşıma izbandut gibi bir adam çkardılar. babam :

- kazım amcası söyle şuna balıkların taze olduğunu, bi türlü inandıramıyoruz ...
    - kızım bak, türkiye de en taze balık ankara da bulunur...
    (hadi canım , salla diorum tabi içimden ama bir yandan da adamın cüsseye bakıp , bacak kadar boyumla beni kandırmıo olabilir mi acaba diye mıy mıy bakınırken adam devam ediyor)
    - bak kızım burası neresi, ankara, ne yani, başkent di mi?
    -eh yanii...
    - yani burada bir sürü politikacı,yerli yabancı iş adamı, sefir vs. oturuyor, bu adamlar ne yiyo sanıyosun, anlar mı onlar bizim şiş kebabımızdan, ciğerimizden, tavuğumuzda, imam bayıldımızdan... onlar anca gavur memleketlerinde gördükleri balığı yerler, başka da bir boktan anlamazlar... e sürekli davet ,sürekli bir toplantı, merasim, hepsinde de deli gibi , çeşit çeşit balık tüketilir.sen şimdi bu adamlardan birini zehirlesen bayat balıkla , itibarımız sarsılır, sırf bizim pazarın değil, ankara'nın, ülkenin itibarı sarsılır... anlıosun di mi yavrum?
    -hııııı....

kısacası adamlar taze taze balık yesin diye, günlük gelirmiş hep, kuzeyden güneyden ...

ya işte dostlar böyleymiş, inandım mı inandım tabi, çocuğum, safım, ama en önemlisi ankaralıyım...
  • tatli su baliklari icin dogru bir onerme. zira kizilirmaktan gelen baliklarin tadina doyum olmaz, taptazedir.
  • gece samsundan yukleriz mali, ogleye kalmaz ankaradayiz, bu bakimdan koklamana gerek yok diyen balikcilarin sikca soyledigi laftir. yalan sayilmaz tazedir lakin ziyadesiyle abartilmis sacma bir genellemedir nihayetinde.
    kusadasinda yenen balik daha mi bayattir ya da sariyerde?