şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyayı bir heyüla sarsıyor! endüstri 4.0 heyülası! pek çok ideoloji bile - gerek siyasi gerek iktisadi- kendini revize etmesi gerektiğini anlıyor. her şey güncelleniyor her şey... makineler öğreniyor, makineler etiketler ve bildiğimiz barkodlar üzerinden iletişim kuruyor. süt ambalajı üreten bir makine bundan sonra istediği zaman ayakkabı kutusu yapabilecek mesela. elon musk bilgisayardan insan beynine bilgi atmaktan bahsediyor! makineler ve yapay zeka bazlı robotlar size yabancı dil öğretecek. yabancı dil öğrenmek çok kolay olacak. bir makine büyüyüp serpilecek ve kendi başına bir fabrika haline gelecek. üç boyutlu yazıcılar apartman inşa edecek tek başına ve bu yapıldı bile! otonom sistemler gemi boyuyor, binaları badana ediyor. artık süpürgeler evi otomatik süpürüyor. derinden öğreniyor makineler, sulu işlemciler olsa ki üzerine çalışılıyor bunlar çıkınca daha da başka işler önümüze sürülecek. sulu işlemci demek işin içine kimyanın yani duyguların girmesi demek.

  her neyse uzatmayacağım lafı, türkiye'ye getireceğim. şu ana kadar 3 devrim kaçırdık. en son kas gücü önemini kaybedip kadın ve çocuklar iş gücüne katılmıştı batıda. biz gevur icadı falan diyordu ya hani trene bile binmiyorduk. işte atı olan üsküdarı geçiyor. bu bir durum tespitidir.

  tanım : üzerine yoğunlaşılması gerekli bulunan konudur.
 • su isi yapan, tam odak noktasinda bulunan firmada calisiyorum bu kadar kafa sikmem uzerine.

  edit: elektrik-elektronik, mekatronik muhendislerini yakindan ilgilendiren durum.
 • 2 asır daha bekleyelim direkt 5.0'a geçelim.
 • https://www.youtube.com/watch?v=elmghet5yzo

  atilla yeşilada'nın linkteki ve kanalındaki videolarını izleyerek aşağı yukarı fikir saihibi olabileceğiniz durum.sayfalarca anlatılabilecek olayı 3-4 videoda anlatmış.