şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geleneklerce biçimlendirilmiş ataerkil bir toplumsal yapı içerisinde üstün olduğunu zannederek büyütülüp, gerçekte bir yanı eksik olmaktır. homofobik olmaktır... maço olmaktır... kendi duygularına yabancı olmaktır... toplum tarafından kadınlarla ilişkilendirilen şeyler ve yaşantılardan delicesine korkmaktır... yaşamını başkaları ne der korkusu çerçevesinde şekillendirmektir...

  jenny white'ın aktardığı taksici bir abimizin ifadesiyle "ya ana kuzusu, ya da kılıbık olmak"tır.
 • maddesel olarak tüm evin ve ailenin yükünün kendisinden sorulacagını bilmek, bayan, kadın ya da kız kelimelerinden herhangi birini kullandığında değişik çevrelerce tepki görmek, sevgilisi onunla birlikte olmasa bile o kişiyle metafizik bir aşk yaşamak, üniversite okumak zorunda olmak, aksi takdirde iş ya da eş bulamamak...
 • bir bara girerken o bardaki kadinlara kesinlikle sarkacak gozu ile bakilmak, sapik damgasi yemek...
 • maganda olmaya zorlanmak, en ufak liberalizm kirintisi gosterildigi anda keriz olarak algilanmak, akabinde hakli olarak zulum edince de istemeden maganda olmak gibi kisirdonguler barindiran kavram. tek gezerse sap muamelesi gormek, kar$i cinsle takilirken cevrenin di$iye etiket yapi$tirma ugra$i, kanka modeli arkada$la gezerken "iki sap bulmu$lar birbirlerini, sonraki durak kahve" gibi yakla$imlara maruz kalmak, i$ sahibi olmanin sosyal hayatin sadece para aki$ini saglamasi icin gerekli oldugu fikrini savunursaniz savunmayanla, savunmazsaniz savunanla taki$mak gibi $eylere yol acabilebilir.

  cevreden gelen baskilar ne kadar ce$itli mercilerden ve ne kadar ce$itli $ekilde gelirse gelsin, her daim tutarsiz olarak geldigi icin, sonunda yine de istemeden degi$tiren, bir nevi magandala$tiran kavram.

  turkiye'de kadin olmak derdinden gocunduran tarafindan muzdarip, kompleksli insanlar yuzunden basamak basamak daha da krola$mak, carpik "serbestlik" ve "seviye" anlayi$larinin (altimdakini ezerim, ustumdekine her daim sakso cekerim yakla$imi) getirisi olarak katila$mak yaninda gelen bonuslardandir.

  her$eye ragmen cekilir olmasi bir kenara, yurtdi$inda ya$ayinca daha rahat anla$ilabilen, getiri ve goturuleriyle harika olmasa da, turkiye kaosunda rahat edenler icin turkiye'de olma bakimindan super olan olay.
 • cografyadan cografyaya, toplum kesiminden toplum kesimine de degi$mekte olan bir olgudur. misal varo$larda serseri olmak, "delikanli" olmak prim yaparken, gelir seviyesi arttikca, dogru orantili olarak (genelde) egitim seviyesi one cikar. ve daha garip bir $ekilde, maddi durum daha da duzeldikce, sinus egrisine donen durum, tekrar "tefeci, ceteci, pis i$lerin adami" modunun prim yapmasina neden olur. garip bir $ekilde orta sinif hem var, hem de hic yoktur, o yuzden cogu insana sanki cok lazimmi$ gibi "girmesi gereken" topluluk hedefi gosterilir, insanlar buna bocalar durur hayatinda, turkiye'de erkek olmanin en zor getirilerinden(goturu?) biridir bazilari icin.

  son zamanlarda anla$ilamayan bir $ekilde prim yapan, resmen turkiye'nin pop kulturu haline gelmi$ mafya konsepti, cok garip insanlar, ve daha da garip bir toplumsal algilayi$ bicmi yaratmi$tir. orneklemek gerekirse, her$eyi ile ortalama, normal $ekilde dershanesine de gidip gelen, arkada$lari da olan, internet kafeden cikip kizarkada$i ile bulu$an bir genci sokakta ceviren sarho$ magandalar doverse "bad boyz" denir, "thug life" denir, "delikanlidir yapar" triplerine girilir.

  ama oradaki genc kavganin kacinilmazligina karar verir de en yakinda buldugu paslanmaz celik su borusu ile magandalarin agzina agzina, beline beline tedavi yaparsa "fevrilik", "psikolojik bozukluk", "senin gibi egitimli biri bunu yapmamali" olur.

  (bkz: kalibina sicmak) (bkz: kategorizasyon)
 • bazılarınca sünnet olunca olunduğu sanılan.
 • toplumumuzun verdiği selahiyet nedeniyle doğuştan balli olmaktir. düşünsenize; hem erkek hem de türkiye' de... pess. süperrrr işte daha ne olsun. bu başka bişe isterse allahtan belasini istemiş olmaz mi?
 • en ufak hatada sapik damgasini yemeye hazir olmaktir. arabayla bir bayana yol verirsiniz, sanki yavsiyormussun gibi tavir yapar. kapiyi tutarsiniz, sanki ocu varmis gibi kacarak girer iceri. haketmediginiz halde cok laf yersiniz. hakedenler elbette vardir ama yine de bu sabit bakis acisi insani cileden cikarir bazen.
 • sirtlarina yüklenmiş olan toplumsal roller nedeniyle kimi zaman en az kadin olmak kadar zor varlik hali.
 • en hafifi klozet kapağını kaldırmadan işemekten başlayan bir dizi cürüm işleme eğilimine sahip olmak.