şükela:  tümü | bugün
 • ben yaşarken yasal olmasını çok dilediğim ama olmayacağını bildiğim; bu yüzden bazen üzüldüğüm durum.

  avrupa, amerika'da bile kaç yüzyıl sonra yasal oldu, bir yüzyılını bile doldurmayan bir cumhuriyette olmasını beklememeli.
 • (bkz: yav he he) adam kızınız bekar ve hamile diyor, siz de eşcinsel evliliğin yasalaşması diyorsunuz.
  edit:
  tanım:ancak hayallerde gerçekleşecek hede. oldu mu orospu çocuğu.
 • dünyada ve ülkemizde eşcinsel hareketin büyüklüğü ve hızına bakarsak er geç olacağı kesin.
  2003'te 30 kişinin katıldığı pride yürüyüşüne bu sene onbinler katıldıysa bunu da ölmeden görmemiz muhtemeldir.
 • televizyonda adam çıkıyor ve hamileler gezmesin sokakta ayıp diyor. daha kadın erkek ilişkisini bile kafalarında oturtamayan, hamile kalmayı "ayıp" olarak nitelendiren ve bu yüzden sokağa çıkmayın diyen adamlar var.
  biz de geçmiş burda eşcinselliğin türkiye'de yasal olmasını konuşuyoruz öyle mi?
  teeyy teeyyy
 • evlenirken giyilecek kıyafet düğünden önce damat tarafından görülürse uğursuzluk getireceğinden çiftin pişti olmasına mahal verebilecek hadise. bir batıl inanç yüzünden aynı damatlıkla etrafta gezecek gençler. yapmayın.
 • eninde sonunda türkiye'de de muhafazaklar dahil herkesin isteseler de istemeseler de kabul etmek zorunda kalacağı yasallaşma olayı. dünyadaki değişime ne kadar direnebilir ki bir ülke? üç yıl bilemedin on yıl, ya da 15 yıl.
 • bir indikatör olabilir bu; o gün gelebilmişse eğer zaten çoktan muasır medeniyet seviyesine ulaşılmıştır. daha nefret yasamız dahi yok iken şimdilik hayali bile uzak. ve hayır evladım açık-gizli eşcinsel değilim.
 • olmasi halinde ilk olarak karsi cikanlari sikeceklermis. evet deyin bence.
 • önce bu ülkede şu sorunun cevabını bulmak gerekir; "bir devlet halkının geleneksel kültürünü mü korur, yoksa bireysel haklarını mı savunur?" eğer demokratik bir hukuk devleti diyorsan sen kendine, bu sorunun cevabı çok kolaydır. ama sen daha ne olduğunu bilmeden hem çağdaş hukuk devletiyim ben deyip hem de halka edep ve ahlak dersleri vermeye kalkarsan olmaz. kişiliksiz şizofren bir devlet olursun halkın gözünde. ciddiye bile alınmazsın. ha o halkın çoğunluğu belki seni destekliyor olabilir şimdilik ama bu değişken ve sınırlı bir destektir. devlet bütün halkı temsil etmelidir. halkı ikiye ayırıp ben sadece sizin devletinizim diyemez, bırakın demeyi bunu ima bile edemez. bu yaklaşım hem o devletin, hem de halkın sonu olur. eşcinselliğe gelene kadar elbette daha çok basamak var çıkılacak. biz bu merdivenin henüz daha o kadar başındayız ki, eşcinsellik gibi en yukarıdaki uç bir insani hakkı savunabilme alışkanlığı edinebilmemiz için o trabzanlara sıkı sıkı tutunup aşağı kaymadan dikkatlice ve yavaş yavaş tırmanmamız lazım bu demokrasi merdivenini.