şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de evlilik bir sorundur. çözülememiş bir sorun olmasından kaynaklı da insanların gündeminde haddinden fazla yer işgal etmektedir. sadece evlenme çağı gelmiş ya da evlilik hazırlığı olan insanların değil, ebeveynlerin de sorunudur.

  türkiye'de evlilik, ortalama erkek için en basit anlamda cinselliği beleşe getirme ya da dışarıda karşılayacağından daha düşük bedele elde edebileceği bir kılıfa sokma halidir. vasıfsız ortalama kız içinse eve ekmek getirecek bir "direk" bulmaktır.

  biraz daha ortalama üstü -üniversite mezunu- erkekler için bir işe yarama, baltaya sap olma, kendini ve ailesini geçindirme, adam olma gibi çok büyük anlamlar yüklenen ve konu, komşu, eş dosta karşı şov amaçlı kurgulanan bir yapıdır. tahsilli ya da vasıflı kadın/kız için ise, evde kalmadan bu yarışı tamamlayabilmenin ve toplumda konumu, kariyeri itibariyle sayılan bir erkeği elinde tutabilmenin gösterişidir.

  işin bu denli psikopatça noktalara gelip, evliliğin adeta tanıdıklara karşı bir hava basma şovu olarak ele alınması ise ebeveynlerin gençleri yaşı geçmeden helal süt emmiş birisiyle evlendirme kaygısı güdmesinden de kaynaklanmaktadır.

  sonuç: boktan evlilikler, karısına ütü basan adam, kocasını 33 yerinden bıçaklayan kadın. 2-3 yılda boşanma vs.
 • bir çok çocuğun ve çiftin hayatlarını cehenneme çevirebilen dayatmadır.
 • bir insanın, diğerine; tüm yaşamı boyunca yanında olacağının sözünü vermesinden dolayı olduğunu düşündüğüm yüklemedir. bu yüklenen anlamın büyüklüğü, verdiğiniz sözlere olan bağlılığınızla doğru orantılıdır.
 • beyaz eşya üreticilerinin desteklediği anlam yüklemesidir.
 • "türkiye'de evlilik, ortalama erkek için en basit anlamda cinselliği beleşe getirme ya da dışarıda karşılayacağından daha düşük bedele elde edebileceği bir kılıfa sokma halidir. vasıfsız ortalama kız içinse eve ekmek getirecek bir "direk" bulmaktır."

  hmmm ilginç

  "biraz daha ortalama üstü -üniversite mezunu- erkekler için bir işe yarama, baltaya sap olma, kendini ve ailesini geçindirme, adam olma gibi çok büyük anlamlar yüklenen ve konu, komşu, eş dosta karşı şov amaçlı kurgulanan bir yapıdır. tahsilli ya da vasıflı kadın/kız için ise, evde kalmadan bu yarışı tamamlayabilmenin ve toplumda konumu, kariyeri itibariyle sayılan bir erkeği elinde tutabilmenin gösterişidir."

  aşkın da bu süreçlerde zerre uyarısı/katkısı olmadığı kanaatindeyim zaten şu bilinen tarihte erkekler başlarımızı sokucak bi yer bulalım da gerisini sonra koyarız mantığıyla iş yaptığı da gerçek tabi

  ne ki di mi evlilik dediğin siktir edelim beraber yaşayalım, yavşayalım
 • (bkz: türk kızı)
 • evliliği siktir edip, beraber yaşama ihtimalinin düşüklüğünden kaynaklanır çoğunlukla...
 • evlilik arefesinde olan çiftlerden duyulabilecek "ikea'dan alalım diyoruz ama 5 sene sonra dağılır bu" cümlesinin pekiştirdiği davranıştır.
  sanki 5 sene sonra yanındaki dağılmayacak.
 • mürvet görmek isteyen ebeveyn derdidir.

  - oğlum ne zaman evleneceksiniz? oluyor mu böyle?
  + off anne yaa başlama yine..
  - düğününde çifte telli oynayışını, gelinimin göbek atışını göremeyecek miyim?