şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ege cumhuriyeti)

  edit : amk politikadan uzak sıradan bir bkz verdim ne chpliliğim kalmış ne akpliliğim. başlığı açan da kaçıp gitmiş.
 • (bkz: iç anadolu cumhuriyeti)

  edit: yok lan entry çirkin oldu. kendini nimetten sanan trakyalı ve egeli laikatak tiplere ithafen yazdıydım.
 • tabi canim.

  elektronu kopardin yetmedi atomu parcaladin yetmedi simdi hadronlari kuarklarina ayirmaya calisin zaten. bolunmek cok mantikli bir kalicilik ve suregenlik stratejisidir cunku.
 • (bkz: çukurova eyaleti)
  (bkz: adana)
  (bkz: mersin)
 • hangi il hangi eyalete verilecek, toplam kaç eyalet olacak falan bi sürü bok püsür.

  ama sen bunları çok dert etme.

  bak burda yapılmışı var.

  yani senin ''ata''ların bunu daha önce yapmış zaten. sen sadece kopyala yapıştır yap.

  (bkz: sevr antlaşması)
 • türkiye'deki coğrafi bölgelerin birer eyalet olduğunu varsayalım.

  sadece bütçesel ve yatırımsal soyutlama olduğu anda dahi büyük değişimlere yol açacak; marmara bölgesi başta olmak üzere, akdeniz ve ege bölgelerinin ihya olmasıyla, doğu ve güneydoğu'nun sefillikten kırıma uğramasıyla sonuçlanacak değişimdir.
 • (bkz: sevr antlaşması) ve (bkz: sykes-picot antlaşması) gibi nedenlerden dolayı desteklemediğim fikirdir. belirtilen sorunların çoğunun eyalet sistemi olmadan da sadece doğru düzgün işleyen,uygulanan kurallarla ve zırt pırt değiştirilmeden ve planlı programlı yürütülerek düzeltilebileceğini düşünüyorum.
 • şimdi önce şunu belirtmekte yarar var federatif devletle terör bitmeyecek. sonrasında federatif yapısı amerika'yi 1861'de "iç savaş"a sürükledi. pamuk tarlaları bol olan güney kesimindeki eyaletler birleşerek konfederasyon kurdu ve kuzeye savaş açtı. iki taraf da ağır kayıplar verdi.
  bizim senaryomuzda toprak ağaları da gariban zenciler de kürt vatandaşlarımız ve federal bir kanun koydugunuzda çıkar çatışması yaşamaları durumunda mücadeleleri meşru bir hal alacak ve açıktan topraklarımızdaki ayrılıkçılar silah ve lojistik destek alacaktır. bunun sonucunu görmek için alim olmaya gerek yok.
  yani terör örgütü pkk destekçisi bölge halkının küçük bir kesimiyle uğraşmak yerine federatif yapıyla belki bütün bölge halkı ile karşı karşıya gelmek olası sonuçlar arasında. ki federatif yapıda olunduğu zaman mahalle baskısı ve zorbalık sayesinde oyların büyük çoğunluğunun hangi partiye gideceği de bellidir.
  yani elektrik parası mı ödüyorsun öde kardeşim. doğu ve güneydogudaki küçük illere gittiginde insanların ne şartlarda yaşadığını gör ödediğine üzülmeyeceksin. aynı işi şehirdeki varlıklı insanlar da yapıyor o da onlarin kansızlığı. yalnız oradaki insanlar bizim vatandaşımız.
  terörden korkuyor musun? kork diye yapılıyor o bütün kalleş eylemler. yalnız korkup toprak verdiğinde bütün dertlerin bitecek mi? musul ve kerkuke bak derim. ayrıca örgütün oryantasyon merkezi istanbul'da. sen bölücü insanların amaçlarına ulaşınca batıdaki rahat hayatlarını bırakıp doğuya gideceğine inanıyor musun?
  yetişkin insanların toy olmaması lazım. ağzına her bal çalanı iyi sanmaması lazım.
  umarım gerçekleri yakın zamanda büyük bedeller ödemeden görürüz.
 • tabi canım hatta adana , mersin , hatay , gaziantep aynı eyalette olsun ve adı da basurlular eyaleti olsun.hem çok eskiye dayanan bir medeniyetmiş gibi ismi olur hem de bölgenin acılı yemeklerine güzel bir gönderme olur.

  dünyanın en iyi proktologları bu eyalette yetişsin.dünyaya kebap ihracatıyla adını duyursun.hatta buraya ziyarete gelenler 'basurlular province' diye paylaşım yaparlar.bunun üzerine düşünülmeli.*