şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de insanlar, birisinin farklı düşüncesine hiçbir zaman, hiçbir şekilde katlanamıyor. nasıl ya birader, bak bi' dakka, şimdi bak bi' dakka dur anlatayım; bak bıdı bıdı deyip hemen saldırıya geçiyorlar.

  halbuki kimin umurunda lan. şöyle suyun üstüne bırakır gibi, kendi düşüncelerimizi serbestçe bırakamıyoruz doğaya. yani, tartışmak, fikir teatisi iyi güzel de, bu katlanamamak, bu agresiflik ve saldırgan tutum niye var?! bana ne lan deyip, gülüp geçemiyoruz. halbuki kim ne düşünürse düşünsün. kimisi lgbt'ye özgürlük desin; kimisi ben hiçbir şeye inanmıyorum desin; biri çok mutaassıp olsun; kimisi dünyayı ördekler yönetsin desin falan filan. ama son tahlilde kimse kimsenin düşüncesini kafaya takmasın. böyle hafakanlar basar gibi tartışılmasın; o düşünce değiştirilmedikçe hırsla ve inatla uğraşılmasın o kişiyle. rahat olun yani. sözlerimi eleanor roosevelt'ten şu veciz ifadelerle noktalıyorum;

  "great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people."
 • değil türkiye'de, dünyanın hiçbir yerinde, hiç kimse, hiçbir düşünceye katlanmak zorunda değil. fikrinizi beyan ediyorsanız, gelecek menfi tepkileri göğüsleyebiliyor olmanız lazım. agresif tartışma üslubu başka bir mevzu, özellikle bağnaz kimselerle tartışırken gerekli de olabiliyor.
 • "çalsın nolacak? para ülke dışına çıkmıyor en azından." diyor adam. bu kişiyle neyi nasıl tartışacaksın?
  fakat hakikaten bu tahammülsüzlük ne raddeye varacak hakikaten merak ediyorum. empati sözlükteki sıradan bir kelime sadece.

  fakat kimse çıkıp da "ne kadar saçma olursa olsun tahammül etmek zorundayız" liberalliğine girmesin. karşılaştırılacak şeyler iyi seçilmeli. dolaşıma sokulacak fikir var, sokulmayacak fikir var.
  "hüloğğ"u yaratan koşulları kendine muhattap alabilir insan ama "hüloğ"un kendisini muhattap alırsan, daha da batağa saplanır durum.

  ez cümle, örnekleri değil,mekanizmayı muhattap alın. aksi taktirde varolan bir gıdım enerjinizi de bi sike yaramayan liboşlukla harcarsınız.
  tartışmayı bilmeyen insana, tartışmayı bilmediğini hissettirmediğiniz sürece, kendi gibi olanlara yanaşmaya devam eder. sizin tavrınız onu ilk anda tiksindirse de, zamanla yumuşatır. tüm bunları da nezaket çatısı altında yapmaniz gerekir elbet.
  eyyorlamam bu kadar.

  edit:imla
 • ve şair bunun üzerine seslenir ölmeden önce:

  "ama insanın gerçek yeteneğini,tüm yaşamını,kanını,aklını,varoluşunu, verdiği iç dünyasının olgularının sizler için hiçbir değeri yok ki...

  bırakıyorsun insan onları kendisiyle birlikte gömsün.

  ama hayır,hiç değilse susarak hepsini yüzünüze haykırmak istiyorum.

  sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla,namus anlayışınızla,başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yanım yok.aranızda dolaşmak için giyiniyorum.hem de iyi giyiniyorum.iyi giyinene iyi yer verdiğiniz için.aranızda dolaşmak için çalışıyorum.istediğimi çalışmama izin vermediğiniz için.içgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için.hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum,birşey yapıldı sanıyorsunuz.

  yaşamım boyunca içimi kemirttiniz.evlerinizle.okullarınızla.işyerlerinizle.özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz.

  ölmek istedim,dirilttiniz. yazı yazmak istedim,aç kalırsın dediniz.aç kalmayı denedim,serum verdiniz.delirdim,kafama elektrik verdiniz.hiç aile olmıyacak insanla biraraya geldim,gene aile olduk.ben bütün bunların dışındayım...''
 • bir sürü farklı etnik köken, dini inanç, aynı dinin farklı mezhepleri, aynı kökenin farklı şekilleri, bir çok dil, aynı dillerin sayısız lehçeleri... uzar da uzar.

  türkiye, farklı düşüncelerin katlanılabilir olduğu en güzel örneklerden biridir. bütün bunlara rağmen mevzu bahis türkiye olduğunda bunca farklılığı bir araya toplamak bundan 100 yıl öncesindeki kurtuluş savaşı misali, başka ülkelerde örneği olmayan bir durumdur.

  fakat;

  bu etnik ve dini farklılıklar taşkınlıklara sebep olmadığı sürece kabul görür. örneklerini hep yaşıyoruz. (bkz: said nursi) (bkz: fetö) (bkz: pkk) (bkz: ışid) vs. vs.

  ve hep türk milleti bu badireleri aşmanın birlik olmanın bir yolunu bulur. tarihin en başından beri bu böyledir. türkiye tüm farklılıkları bir arada barındırıp taşıyabilecek dünya üzerindeki sayılı ülkelerden biridir. ve diğer dünya ülkeleri yıllardır bu bağlılık ve aidiyeti bozmak için türlü meselelerle kafamızı karıştırır.

  bilmeliler ki bizler tarihin en başından beridir buradayız. dünyanın sonuna kadar da burada kalacağız.

  farklı düşünüyorum bak, seni hiç yadırgamadan, yazdıklarına katlanarak.
 • "insan olmak sadece bizimle aynı görüşü paylaşanların hakkını savunmak değildir. insan olmak farklı görüşlerden olsak da adaleti savunmaktır."
 • insan varlığının temel prensiplerini düşünce olarak gören insanlar olduğu sürece bu sorun devam eder.

  mesela kadını eve kapatıp diğer insanlarla iletişimini yasaklamak bir düşünce veya bir fikir değil; bir işkence türüdür. veya henüz yargılanmamış bir insanı suçlu etmek düşünce veya fikir değil; linç kültürüdür. 4 yaşındaki oyun çocuğunu, din öğrenecek diye, sübyan okuluna göndermek bir düşünce değil bir fikir değil bildiğin çocuğun psikolojik dünyasına bomba atmaktır veya aç kalmamak için anne ve babanın her ikisinin de çalışmak zorunda olduğu yerde mali zorunluluktur.

  fikirlere veya farklı düşüncelere katlanabilmek için öncelikle temel bilgilerde uzlaşı gerekir. temel insani bilgilerde insanlar bile bile saçmalarsa işte o yerlerde cemaatler bu yaşadığımız hale gelip hepimizin hakkını yer.
 • çok iyi tespit.

  hiç dillendirilmemişti bugüne kadar.
 • türkiye'nin bile isteye iyice kutuplaştırılmasından, iyice safların sıklaştırılması çabasındandır. tarafgirlik yapacaksın ki iyice saflar sıkılaşacak. ama aklın yolu bir işte. sen mantıklı argümanlarla fikrini savunurken adam satranç tahtasına sıçıp deviren güvercin gibi. o yüzden artık mücadeleyi bıraktım. laf anlatmaya uğraşmıyorum karşıt görüştekilere. zaten farkındaysanız karşıt fikirdekiler en fazla 5 - 6 yıl, en az 6 ayda (çıkarlarının hangi rüzgarla savrulacağına göre) sizin görüşlerinize dönüyorlar. bknz: aldatıldık, kandırıldık, canım ciğerim putin.
 • --- spoiler ---

  yahu çok sıkıldım onu yapacaksan buna da göğüs gerecen, onu söylüyorsan buna da katlanacan tarzı şart cümlelerinden. hayır efendim. ben efendi efendi söylüyorsam sen de efendi efendi dinleyeceksin.
  --- spoiler ---

  zumlayalım:
  --- spoiler ---

  ben efendi efendi söylüyorsam sen de efendi efendi dinleyeceksin.
  --- spoiler ---

  az daha:
  --- spoiler ---

  dinleyeceksin.
  --- spoiler ---

  başka sözüm yok sayın hakim.