şükela:  tümü | bugün
  • 1- american bulldog

ülkemizde çok ender rastlanan bir köpek türüdür. bulldog'ların en atletik ve yüksek kondisyonlu olanı. çok hırslı cesur güçlü ve zeki bir köpek. bulldog'lar içinde üstün bir line diyebiliriz.

https://youtu.be/h3posurblfu

2- bully kutta

az bilinmesinin sebebi pek bir şeye yaramaması da olabilir. sevmediğim düşük zekalı bir köpek.

3- rhodesian ridgeback

avcıların çok seveceğini düşündüğüm bir köpek ama ülkemizde safkanını bulmak neredeyse imkansız. üstün bir cesaret özelliği var. aynı zamanda oldukça atletik ama başta da söylediğim gibi bu köpeği diğerlerinden ayıran cesaret. karşısında t-rex bile olsa geri çekilmeyecek bir köpek düşün. malesef çok aramama rağmen soy sertifikalısını bulamadım.

4- gull dong

düşük zekalı eğitilemez ama cesur. işe yaramaz olduğu için yaygınlaşmamış olabilir.

5- boxer

aslında ülkemizde bilinir. sertifikalı soyu tescillisini de bulabilirsin ama bu köpeğin kıymeti pek bilinmez. tutmamasının ve yaygınlaşmamasının sebebinin bilgisizlik olduğunu düşünüyorum. pekçok açıdan beslenen köpeklerden üstün özellikleri var. örneğin zekası alman kurdundan yüksek ve daha eğitilebilir. enerjisi çok yüksek. boyut olarak küçük apartman hayatına uyum sağlayabilir. güzeldir severim.

6- jack russell terrier

ülkemizde bulunabilen bir terrier türü. bana göre terrier köpeklerin kralı pitbull'sa prensi de jack russell terrier. hızına cesaretine çevikliğine sıçradığı zaman erişebildiği yüksekliğe hayran olacaksınız. fakat az bilinir ve yaygın değil.