şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ayancık keten festivali)
  (bkz: türkeli keşkek festivali)
  (bkz: geleneksel tekirdağ kiraz festivali)
  (bkz: taşköprü sarımsak festivali)

  gibi yöresel ürünlerin tanıtımı ve belediyelerin icraat baabında organize ettikleri festival kültürüne bakılırsa, yerleşik bir festival kültürü olduğu görülebilir.

  üstelik bu kültürlere gruplar falan değil, yöresel sanatçılar katılır, ki ucuz olsun. bilet falan da satılmaz ha bu konserlere, bedavadır. genelde etli pilav, döner, keşkek gibi bedava da yemek dağıtılır. her yerde davul-zurnalar çalar.

  kim demiş festival kültürü yok diye? haa, köy muhtarının çıkıp da rio karnavalı dansçıları gibi soyunmasını beklemesin kimse.
 • açık hava konseri şeklinde kültürümüzde yer almaktadır. adına da o şehirle uygun olmasa da bir ürün (genellikle tarımsal ürün) ismi eklenir, tanıtım diye kuru kalabalık sağdan soldan toplanarak yerel halkın yaz tatilinin içine eder.
  bi bunlara fitim bi de düğün konvoyu ile ramazan davulcusuna... bunları kaldırabilecek yetenekli yöneticiler aranmaktadır.
 • bunun konser olanları, ülkemizde insanların kıçını kaldırmayıp, şehirlerden küçük ilçelere veya köylere, kamp yapılabilecek alanlara gitmeye üşendiklerinden yapılmamaktadır. avrupa'da gördüğümüz üzere, insanlar akın akın trenlerle ve karavanlarla kırsal kesime gidip gönüllerince eğlenmekteler. yurdumuz insanı ise tek vesayitle ulaşabileceği bir yer arayışında. rock off en başta kilyos'ta kamplı yapılacak dendiğinde bile milletin nasıl eleştirdiğini etkinliğin facebook sayfasında görebilirsiniz. halbuki bu tarz etkinlikler en güzel insanlardan ve günlük hayattan uzak kalındığında gerçek anlamını buluyor, insan kendini tamamen müzik ve eğlenceye verebiliyor.

  bir diğer sebep de grup seçme olayı. herkes ya metallica ya manowar ya da iron maiden bekliyor ülkede. herhangi bir alt tür festivali oluşturmak zaten imkansız. organizatör grup getirdiğinde biletler ya bedava gidiyor ya da alanın 4'te 1'i belki doluyor. bu sefer de eleştiriliyor adamlar ulan her festivalde anca kreator getirirsiniz diye. oğlum sen gitmezsen o gitmezse bu adamlar nasıl gelsin amk. belli kitlesi olanları getirebilirsin anca.

  yazık lan bize.
 • türkiye kırsalında festival mi?

  ya benzin döküp yakmaya kalkarlar ya da canlı bomba patlatırlar, sonra da bunlar eroyin kullanıyordu ahlaksızlık yapılıyordu bunlar domuz yiyordu bunlar oh olsun derler. hem de bunları devletin en üst kademesindeki insanlardan tutun da her gün gittiginiz esnafa kadar herkes der.

  üzüldüğüm durum.
 • yerine piyasa kültürü vardır.ya sahnedeki müziği dinlemek yerine yanınızda telefonla bütün tatil hikayelerini anlatan abuk sabuk tipler doludur ya da gittim demek için interpol konserine giden tipler...
 • sebepleri:

  * türkiye'nin muhafazakar bir ülke olması.
  * insanların birbirine pek güvenmemesi/çok kolay kavga çıkması.
  * kötü çalışma şartları. günde 12 saat çalışıp komik paralar almak.
 • eskiden vardı. yaz gelince bütün sanatçılar izmir fuarına akın ederdi. ya da, gülhane şenlikleri'ni hatırlıyorsunuzdur. side festivali, kuşadası altın güvercin şarkı yarışması, kemer'de düzenlenen festival vardı ve festival kortejiyle, organizasyonuyla geleceğe dair umut veriyordu.
 • türkiye'de ne kültürü var ki festival kısmı eksik olsun . herhangi bir benliği olmayan kimi zaman taklitçi, kimi zaman özgün olma adına saçmalama tadında bizim kültürümüz . yaptığımız müzikten , resimden , yapılan binalardan dizilerimizden vs vs her yer dökülüyor.