• norm ender bunlara diss atmamış mıydı mekanın sahibi olarak diye sorgulatan olay.

ferrero belirlemez, devlet ferrero eliyle belirler.

edit: arkadaş başlık ve içeriği 111 adet favlanmış. hakikaten ferrero gibi dış kapının mandalı bir firma üretimde neredeyse tekel olmuş bir ülkenin (%60 üzeri dünya üretim hacmi) fındık fiyatını nasıl belirlesin?

yani şunu bu amaçla favlayan adamın bana göre "akınsoft google'ın yazılımsal fiyatlandırmalarını etkiliyor" bilgisine inanan amerikalı çomardan farkı yok.
  • yanlış anlaşılma var.

serbest piyasa, özel sektör cart curt vb.

anlayacağınız dilde özetlersek,
    fındığınızı ferreroya satmak zorunda değilsiniz,
    fındığınızı fiyatını beğenmediğiniz kurumlara satmak zorunda da değilsiniz.
    fındıktan bağımsız olarak, pamuğunuzu, tütününüzü, domatesinizi, bokunuzu, püsürünüzü de aynı şekilde satmak zorunda değilsiniz.

fiyatını belirlemiş toptan alıcıya belirlediği fiyattan satış yapmakta serbestsiniz.
    piyasada başka alıcı varsa onunla irtibat kurmakta serbestsiniz.
    ürününüzü satmayıp fındıkla beslenmekte de serbestsiniz.

alım yapan firma ise sizin giderlerinizi, işçi maliyetinizi vb. hesaplamak zorunda değil.
    geçen sen şundan aldın, bu sene neden bu fiyattan alıyosun tartışmasına girmek zorunda değil.
    geçen sene x ton aldın bu sene neden y ton alıyorsun tartışmasına girmek zorunda da değil.

toptancı firma, fındık tüccarlarına istediği fiyattan ürün satmakta özgür.
    fındık tüccarları fiyatı beğenmezse almak zorunda değil. fiyatı beğense de almak zorunda değil.
  • devlet bu düzene nasıl müdahale etmez anlamak mümkün değil.

not: işbu entryde geçen "düzen" kelimesi iki anlamda da kullanılmıştır. benim tercih ettiğim düzüşmek fiili ile ilgili olanı.
  • aykut elmastan konu hakkında video bekliyoruz
  • bu başlıktan ben şunu anladım: ülkeye fındık ihracatı yapan marka değeri yüksek firmalar lazım. x fındıkçılık, y fındıkçılık gibi.

elin ferrero'su bizim fındığın başına geçip, fiyatı da kendi belirleyip tüm süreci yönetiyor ve anladığım kadarıyla rakipsiz.

kişisel düşüncem ise bu firmanın bu çarkı döndürmek için birilerine sağlam rüşvet verdiği ve gerektiği halde rakibini susturacak gücü olduğu yönünde. konunun üzerinde durmak lazım. adam bizim fındığı bize bile hayvani fiyatlara satıyor.

ayrıca kaliteli fındık yurtdışına mı gidiyor bilmem ama ben uzun zamandır iyi fındık yediğimi hatırlamıyorum.
  • fındık üreticilerinin bile isteye tercih ettikleri düzendir. bunun böyle olduğunu, fındık üretiminin yoğun olduğu bölgelerdeki seçim sonuçlarını yıl yıl inceleyerek teyit edebilirsiniz.
  • rekabet kurumu zamanında (bkz: oltan gıda) nın
    ferrero'ya satışına onay verdiğini hatırlamak lazım 2006-2007 yıllarında karayolu kapatılarak uzun süre protesto gösterisi olmuştu hatırlar iseniz. (bkz: mukadderat) dersiniz ne oldu diye soran olursa.
  • sakarya'da kocaali adında bir ilçe var; geçimi fındık sağlar burada.
    zamanında fındık fiyatları düştü diye gidip iktidar partiye tepkilerini dile getirmek için akp ilçe teşkilat binasını taşladılar, eylemler yaptılar;
    https://www.timeturk.com/…binasina-saldirdilar.html
    birkaç ay sonra gidip akp'nin %45'le ilçede seçilmesini sağladılar; yıllardır da buradan çıkan oy oranı artarak devam ediyor.
  • bu işin fıtratında bunlar var.
  • hata ferrero'nun değildir. her şirket hammaddeyi aldığı ülkedeki eksiklikleri kendi lehine çevirmek için hamleler yapar.

hatayı ya da çakallığı dış güçlere bağladığımız sürece ferrero gibi şirketler bizi daha çok öperler. önemli olan devlet ve üreticinin elele verip bu ferrero gibi şirketlere karşı güçlü şekilde durabilmesi ve pazarlık yapabilmesidir.
212 entry daha
hesabın var mı? giriş yap