şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: bir anlık hevesle alınıp hiç kullanılmayan şeyler)
  başlığından aklıma gelmiştir.
  amerika bizden kat kat zengin olduğu halde
  her pazar millet evinin önüne kullanmadığı eşyalarını çıkarıp
  satıyor.
  yoldan geçenler de kutuları karıştırıyor ve blenderlar, tencereler,
  sehpalar,kıyafetler, plaklar, kitaplar alış veriş yapıyor.
  bizim evlerimiz neredeyse eşyalar tarafından zaptedilmiş haldeyken
  birimiz cesaret edip fazlalık eşyaları evin önüne dökemiyoruz.
  hadi garage sale yapalım.
  not: biriniz çıkıp adamın garajı varmış,
  biz apartmanda oturuyoruz demesin.
  istenirse olur.
 • böyle bir şey yapmaya kalksak bundan bile vergi almaya kalkarlar bu memlekette.
 • ülkemizde adetler hep saçmalık üzerine kurulu ondandır. mantıklı olan her şey bizden uzakta olmalı ne de olsa burası muzun yetiştiği yerden biridir. ayıp kültürü burada oldukça yaygın, buna göre 2.el veya kullanmadığın eşyalarını kapı önünde satamazsın çok ayıp çook. sonra komşular, akrabalar, elalem ne der, aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın.

  birazda apartman faktörünün etkisi var, ayrıca tezgah açarsan seni polis karakola götürebilir buna da yasa masa der gene seni anlamazlar. amerika'ya "özgür ülke" ? denmesinin sebebi bu olsa gerek değil mi :)
 • garaj olmamasından mütevellit durum. hadi dedik satacağın şeyleri 1 metre genişliğinde balgamlı sakızlı kaldırıma dizdin, bu sefer de konu komşu ayıplar.
 • fakirleri aşırı düşündüğümüz içindir.
 • o ikinci el eşyaları evde kullanacak türk kızı bulursanız hemen her dediğine evet deyin ve onla evlenin. evinizin sultanı çocuklarınızın anası yapın.
  yeni doğan çocuğuna en fazla 2 ay giyeceği kıyafet, şu bu alırken bile sırf çay muhabbetlerinde arkadaşlarına hava atmak için bilmem ne markadan başkasını almayan hatunlara ikinci el tencere almayı önerin bakalım ne oluyor... (bkz: swh)
 • garage sale demiş, bu çocuk elit. bu çocuk bu ülkeye fazla. türkçe bu çocuk için yetersiz kalıyor.

  bu çocuk artık bitpazarına gitmeli. ya aynı şey mi, diyecek olanlar için bırakıyorum

  bitpazarı çok paçoz geliyorsa kulaklarınıza, sabah saat 5 gibi* hergün ortamdan ortama koşan, bir giydiğini bir daha giymeyen afetlerimizin el fenerleriyle alacakaranlıkta tezgahlarda modayı aradıklarını, takip ettiklerini bilmenizi isterim. zaten 6 gibi tezgahlar boşalır. şimdi anlamışsınızdır umarım niye bir kere giydiklerini.

  bitpazarı yanlış anlaşılıyor. sadece eskiler değil, hırsızlıkla veya ticari zekayla ele geçirilmiş, sıfır, kaliteli her türlü ürünü piyasanın altında alabilirsiniz. hırsızlık ürünlerini satanları tipten anlarsınız. düzgün iş yapanları her hafta tezgahının başında olur. hırsız için o hafta kesat gitmişse göremezsiniz zaten.

  zaten olmaması gereken, işlev olarak muadili olan adettir.
 • (bkz: bit pazarı)

  daha türkçe olarak ismini söyleyemiyor gelmiş türkiye'de yok diye yakınıyor.
 • insanlar tarafından ikinci el kıyafet, eşya vb. ürünlere temkinli yaklaşılması ve kullanılmak istenmemesindendir. tabi insanımızın ikinci el bir eşyasını satarken sıfırı kadar para istemesi de bunun bir nedeni.

  amerikalılardan bize sıçrayan baby shower adeti de burada deforme edildi. amerikalılar çocuklarına küçük gelen kıyafetleri ya da artık kullanmadıkları oyuncak, oto koltuğu, mama sandalyesi vb. şeyleri komşularına verirken bizdeki baby showerların nasıl yapıldığını anlatmaya gerek yok.
 • gerek kalmadığındandır kullanılmayan bir yer veya eşya varsa zaten hırsızlar gelip bulurlar, hatta uzun sure bile kullanılmamış olmasına gerek yok, yarım saat gözden uzak kalsın çok bile..