şükela:  tümü | bugün
  • ideoloji ve siyasi açıdan söylemiyorum bunu.

her kesimden ve her görüşten gençte gelecek kaygısı nirvanaya ulaşmış vaziyette.

hiçbir şey hayal etmiyolar sadece ve sadece biryere kapak atıp rahatlamak istiyorlar.

belkide şartlar böyle zorluyor ama genç nesilin hali bu gördüğüm kadarıyla gerçekten üzücü.

düşünen ve üreten bir genç nesil isteniyorsa sorunlarına kulak verilmeli.
  • maalesef benimde gözlemlediğim durum.
    maddi; hadi son olarak bizim nesilde paçayı bir şekilde kurtardı da, bu 90 ve 2000 neslinin durumu çok zor. acil bir ekonomik hamle yapılmazsa ve dışa bağımlılık düşürülmezse işsizlik oranı %70 leri bulabilir.
    manevi; çocukluk evresi tamamlandığında nasıl bir kaosla karşılaştığını anlamakta. ülkede berbat bir zihniyetin olduğu, her yerde savaşın varlığını, rahat yaşamamayı vb.. uzar gider.

bir sonraki nesil için umutlarımız tükenmedi.
  • benim de içinde bulunduğum durum.
  • aşağıdakilerden 129 tane daha sayabileceğiniz sebepler nedeniyledir.

gelecek kaygısı - check
    mutsuz toplum - check
    ekonomik kaygılar - check
    özel hayata müdahale - check
    sevişememek - check
  • çünkü yarısı ekşisözlükte takılıyor. enseyi karartıyorlar haliyle.

burayı okuyan kesim, sanabilir ki türkiye battı. andımız kalktı, cumhuriyet bitti. ekonomi patladı millet taş yiyor. önümüzdeki elli yol bu pislikten kurtulamayız filan falan sanıyor.

evet, her şey mükemmel değil, ama bir pakistan gibi bir afganistan gibi bir suriye gibi de değiliz.

bizim bir geleceğimiz, köklü siyasetimiz var.
  • bunun sebebi ülkenin içinde bulunduğu durumun gerçekten umutsuz olmasıdır. birilerinin çıkıp tekrardan ülkeyi ayağa kaldırması lazım çok acil.
  • 16 senedir akp'ye oy veren anne, baba, nine ve dedelerinin başarısıdır. onlar hesap versin. gençlere tek tavsiye yabancı dil öğrenip, yurtdışına kaçmalarıdır. tünelin ucu yok.
  • sadece genç kesimin dahil olmadığı genelleme, her kesim umutsuz ve mutsuz. sadece yeterince salak ve yeterince zengin olanları etkilemiyor.
  • içerisinde bulunduğum hal-i pürmelaldir.

fakat şunu da belirtmek isterim ki bir yere kapak atamayıp da rahatlayamadığımdan dolayı böyle mutsuz ve umutsuz değilim, evet o açıdan düşünecek olursak bir yere kapak atamadım ama atsam da eminim ki yine mutsuz ve umutsuz olacağım çünkü böyle bir yapıya sahibim/sahip oldum.

ben maddiyattan daha çok manevi açıdan kafamdaki soruları gideremediğim için böyleyim,saçma sapan bir düzlemde ilerliyoruz ve bunun adına da utanmadan "yaşamak" diyoruz bunun zengin/fakir ayrımı yok,fikrimiz alınmadan birilerinin sevişmesi sonucu doğduk yine mecburi şekilde birilerinin bize gösterdiği doğrultuda günlerimizi harcıyoruz(fakirsen fakirlikten kurtulmak için,zenginsen daha çok zengin olmak için).

sonuç ne mi olacak ? sonuç fakirin de zenginin de her ne hayal ediyorlarsa o hayallere ulaşamadan aslında bu dünyada hiç var olmamış gibi ölmeleridir, gerçekten ne için geldik bu lanet yere burada ne yapıyoruz ?