şükela:  tümü | bugün
  • financial yerine financel yazdığı için birazdan tespitçi abilerin haşlayacağı yazarın açtığı başlık. habere odaklanırsanız siki nasıl tuttuğumuzu görürsünüz. başlığa odaklanırsanız otuzbire devam.
  • başlığa değil habere odaklandım.

marketten, pazardan alış veriş yapan herkesin farkında olduğu durumu biri çıkıp söylemiş.

(bkz: kral çıplak)
  • artık gerçek haberlere ulaşmak için ülkeye yabancı basının gelmesi gerektiğini gösteren haberdir.
  • bana titanikteki gemi batarken halen keman çalmayı sürdüren müzisyenleri anımsatmıştır.

saflık ile salaklık arasındaki çizgiyi çoktan geçmiş memleketim.

tanım: ülkedeki sarsıntılara ilk kez mantıklı bir açıklama getiren haber. en azından dış güçlerin oyunlarından daha mantıklı.
  • herkesin farkında olduğu gerçek. hakkında gün içinde a haber'den enflasyonumuz venezuela'dan 353 kat iyi şeklinde haber bekliyorum.
  • bir bakkala sorarsanız (eğer ehonomi çoh eyi demezse) enflasyonun 35 civarlarında olduğunu söyleyecektir. barınma fiyatları aynı ölçüde enflasyona uğramadığından dolayı hissettiğimiz enflasyon 22-27 arasında.
  • çarşıda, pazarda, markette biraz vakit geçiren birisi bunun böyle olduğunu zaten biliyor. arkadaşın yunanistan örneği de doğru. onlar da rakamları eğip bükmüşlerdi, sonları malum. burada asıl şunu görmek lazım, enflasyonun %40 olduğunu bilen sözde dış güçler(borç verirken iyi, borç vermeyince adı dış mihrak, dış güç, faiz lobisi oldu tabi) faizleri çok daha yukarılarda fiyatlayacaklardır.

dip not; daha önceki bir yazımda önümüzdeki dönemdeki faiz hedeflerimi yazmıştım, merak eden bulabilir.