• financial yerine financel yazdığı için birazdan tespitçi abilerin haşlayacağı yazarın açtığı başlık. habere odaklanırsanız siki nasıl tuttuğumuzu görürsünüz. başlığa odaklanırsanız otuzbire devam.
  • başlığa değil habere odaklandım.

marketten, pazardan alış veriş yapan herkesin farkında olduğu durumu biri çıkıp söylemiş.

(bkz: kral çıplak)
  • artık gerçek haberlere ulaşmak için ülkeye yabancı basının gelmesi gerektiğini gösteren haberdir.
  • bana titanikteki gemi batarken halen keman çalmayı sürdüren müzisyenleri anımsatmıştır.

saflık ile salaklık arasındaki çizgiyi çoktan geçmiş memleketim.

tanım: ülkedeki sarsıntılara ilk kez mantıklı bir açıklama getiren haber. en azından dış güçlerin oyunlarından daha mantıklı.
  • herkesin farkında olduğu gerçek. hakkında gün içinde a haber'den enflasyonumuz venezuela'dan 353 kat iyi şeklinde haber bekliyorum.
  • döviz kuru ile tüketici enflasyonu arasında geçişkenlikle ilgili istatistikler var. hatırladığım kadarıyla 3 ay içinde gecikmeli %30 civarında etkisi oluyordu. yani kur %30 artarsa, tüketici enflasyonu %10 artar kabaca.

benim takip ettiğim migros tüketici sepetim %25 civarında artmış kabaca 1 yılda. tüik hesabının 2 katı yani.

%40 hatalı bir hesaplama. ama %12 de manipülasyon bence.
  • ah bu dış güçler yok mu bak yine yalanlarıyla nasıl geriyorlar ortamı..

yalan haber. ben bu haberi kabul etmiyorum. enflasyonu da kabul etmiyorum. eve gelen faturaları falan da kabul etmeyeceğim.
  • aynı adam tarafından yazılan aşağıdaki makalede gerçek enflasyon verilerinin saklanmasından dolayı ülkenin başına gelecekler sade ve net biçimde gösterilmiştir.

tüik enflasyon rakamlarımız yüzde 50' yi aşarsa kriz üstüne kriz yaşayacağız, çünkü o zaman gerçek rakamlar yüzde 150-200' e yaklaşacak.

http://sites.krieger.jhu.edu/…ushnell_venezuela.pdf
  • bir bakkala sorarsanız (eğer ehonomi çoh eyi demezse) enflasyonun 35 civarlarında olduğunu söyleyecektir. barınma fiyatları aynı ölçüde enflasyona uğramadığından dolayı hissettiğimiz enflasyon 22-27 arasında.
  • kişi başı milli gelirinde 6000 dolar olduğu gerçektir. hükümet 11.000 dolar diye sallasın dursun küresel piyasa bu realiteyi biliyor.
hesabın var mı? giriş yap