şükela:  tümü | bugün
 • kısa vadede akp'nin ve yurt dışındaki siyasal islamcıların neden olabileceği aydınlanma.

  biliyorsunuz avrupa kilisenin iktidar olduğu 1000 yıllık bir karanlık çağ yaşadı. bu çağın sonunda bizim bugün batılı değerler olarak gördüğümüz bir takım değerlerin ve laikliğin kıymetini anladılar. kilisenin de dinlerinin de siyaset üzerindeki etkisi çok ciddi bir şekilde azaldı.

  diğer islam ülkeleri ayrı bir konu, türkiye'de böyle bir aydınlanma gerçekleşecek mi? yüksek bir olasılık.

  en büyük sebepleri de yurtiçindeki ve yurtdışındaki siyasal islami hareketler.

  siyasal islam yurtdışını izleyen insanlarımız tarafından beğenilmiyor: gerçek islam bu değil, tepkisi veriliyor. ahhh keşke biz de iran gibi, arabistan gibi şeriatla yönetilsek diyen insanların sayısı çok az olduğu gibi, bu ülkelerin durumlarını görüp islamdan uzaklaşan insanlar da çok.

  ayrıca dünya'nın her yerinde cihatçı kafaları da izliyoruz. bunları da çok saçma ve yanlış buluyoruz. içimizde ışidi destekleyen hayvanlar olsa bile genel kanı bunların gerçek islam olmaması.

  bütün bunların etkisiyle beraber gelelim siyasal islamın türkiye'deki durumuna. cemaat'in durumu malum. içlerinden laikliği övenler bile çıktı. siyasal islami bir hareketin hiç de öyle sanıldığı gibi olmadığını düşünmeye başladılar. laikliğin, siyaseti dinden ayırmanın kıymetini anladılar.

  herhangi bir cemaatle bağlantısı olmasa da levent gültekin gibi insanlar da siyasal islamı eleştirmeye başladı. akp'nin negatif etkileri ve dış basındaki negatif etkiler siyasal islamın karşısında laikliğin elini güçlendiren bir etki-tepki mekanizması oluşturdu.

  yanlış hatırlamıyorsam cnn'de bir programda levent gültekin kuran mümini olduğunu açıklamıştı. ya da ona yakın bir inancı olduğunu.

  bu negatif siyasi islam etkileri türkiye'de insanların dini inançlarını sorgulamalarına da neden oluyor. bu da yeni islami anlayışların ortaya çıkmasına, mevcut kafaların değişmesine neden oluyor. hatta bir takım farklı sebeplerle beraber ülkemizde dinsizliği arttırıyor.

  ağzından allah lafını düşürmeyen insanlardan yine ağzından allah lafı düşmeyen insanlar nefret ettikçe kendi inançları hakkında düşünme ve o inancı güncelleme yoluna gidiyorlar.

  avrupa benzer olayları kilise baskısının oluşturduğu etkiye karşı bir tepki oluşturarak yaşadı. bugün hayatlarında dinin ne kadar etkin olduğu ortada.

  bizde de akp ve yurt dışındaki siyasal islamcılar ile böyle bir aydınlanma yaşanması kaçınılmaz.

  akp'yi o kadar eleştiriyoruz ancak akp henüz gerçekten bir diktatörlük kuramadı. akp daha da güçlenecek, daha da ileri gidecek. bugün cemaate yaptıklarını halkın farklı kesimlerine yapmaya başlayacak. öyle bir noktaya gelecek ki artık akpnin gücü, taşrada akp'ye oy atan sıradan insanlar bile etkilenecek akp'den olumsuz anlamda.

  bunun olması için ne kadar zaman gerekiyor? süreç çoktan başladı mı? gibi sorular tartışmaya açık olsa da,

  siyasal islamın türkiye'de bir aydınlanma dönemi yaşatacağı bence kaçınılmaz.

  bütün bu hikaye ayrıca sol-sağ çekişmesi olarak da ele alınabilir. sol partiler güçlendikçe zamanla karşılarında bir sağ oluşturuyorlar. sağ partiler güçlendikçe onlar karşılarında bir sol oluşturuyorlar. yıllarca cehape zihniyetiyle yönetilen ülkemizdeki chp düşmanlığı mesela. ancak gün gelecek, bugün cehape zihniyeti dediğimiz şey yarın akepe zihniyeti olacak.
 • kusura bakmayın da ben beklemiyorum. insanların eğitilmemesi, cahilleştirilmesi, diyanetin verdiği fetvalar falan geçmiş olsun.
 • gelmeyecek/olmayacak olan aydınlama. çevrenize bi bakın (çevrenize derken kendi arkadaş çevreniz değil) mümkün mü öyle bi aydınlanma? bak şu kadarcık yazıyı bile yazmam 2 dakikamı aldı gülmekten, aydınlanmaymış sie.
 • (bkz: can dündar)'ların bile yargılandığı şu ortamda en yakın tarih; (bkz: 21 haziran)'dır.

  ...güneş ışınları kuzey yarım küreye daha dik açı ile düşecektir. o gün en uzun gündüz yaşanacağından, baya aydınlanacağız.
 • ülkeye format atmak şart.

  edit: komutunuda yazıyımda eski dos'tlar bilir.

  c:\>format tr: \q \u
 • suriye'den istanbul'a kaçan bilim adamları, sanatçılar ve düşünürler sayesinde gerçekleşecektir.
 • o trene bindi; o aydınlanmayı yaşadı türkiye 1919'dan başlayarak 45'e kadar süren bir aydınlanma..60'a kadar trenden bi indi tam kaçıracaktı ki 60larda yeniden bindi o trene, 70lerde bi daha indi, 80de treni patlattılar komple kalmadı tren mren..

  aydınlanmayı bırakın, akepe gittikten sonra pisliğini temizlemesi en az 20 seneyi bulacak..sonra ışık, aydınlanma, yeni tren yapımı düşünülür..önümüzdeki 25 sene zor..
 • akp'nin tasarrufsuz ampulu ile hicbir zaman gerceklesmeyecek olan eylemdir.