şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eczacilari ve eczacilik fakultesi okuyup eczaci olacak olan insanlari kizdirabilecek bir soylem olmakla birlikte, ulke gercegidir.

  turkiye'deki yaklasik eczane sayisi 25 bin ve yaklasik olarak 3000 kisiye bir eczane dusmekte. avrupa ulkeleri icerisinde kisi basina dusen eczane sayisinda turkiye acik ara onde. ulkemizdeki eczane sayisi ilgilteredekinden 2 kati kadar fazla. bana dusmez ama hakikatten ilginc bir durum bu. eczaneden ilac alimi esnasinda eczaci ile pazarlik yapamadigimizi da biliyorum hani diyecegim ki "super serbest piyasa ekonomisi var ve ucuz olani alirim uygun bir eczaneden" ama boyle birsey de soz konusu degil. ilac fiyatlari hemen hemen heryerde ayni ve gunden gune eczane sayisi da artiyor isin garip tarafi...

  haa turkiye'de gereginden fazla o kadar sey varki belki de gereginden fazla eczane olmasi devede kulak kalabilir...

  edit: turkiye'de ki eczane sayisi (2000 yilina gore) ve ercan inan tarafindan yazilmis benzer seyler asagidaki linklerden okunabilir...

  link 1 (eczane sayisi) http://www.eczanetr.com/istatistikler.asp

  link 2 (ercan inan tarafindan benzer seylerin soylendigi yazisi) http://haber.gazetevatan.com/…/4/haber#.ujkouwfk2ak

  --- spoiler ---

  asıl sorgulanması gereken bence türkiye’deki eczane sayısıdır. 70 milyon nüfusa göre 23 bin 500 eczane ile türkiye açık ara avrupa’nın en fazla eczaneye sahip ülkesidir. türkiye’yi izleyen en yakın ülke fransa’dır. 82 milyonluk ülkede 22 bin eczane bulunuyor.

  yani türkiye’de 2 bin 978 kişiye bir eczane düşerken, fransa’da 3 bin 727 kişiye bir eczane düşüyor. bu oran almanya’da 4 bin 673, ingiltere’de ise 5 bin 212 kişi. böyle bakınca nüfusa göre türkiye’de ingiltere’nin neredeyse iki katı kadar eczane bulunuyor.

  hollanda eczanelerin sayısı çok artınca 8 eczacılık fakültesinden 4’ünü kapattı.

  --- spoiler ---
 • başağrısı ilacını marketlerden alamadığımızdandır.
 • bu konuda gözlem yapılacaksa ilk tercih bakırköy olmalıdır. m2 başına 5 eczane falan düşüyor olabilir.
 • ileri demokrasi gereğidir... ama bu ileri demokrasi denemesi ta adnan menderes zamanından kalmadır.

  ilginç bir olay. zira, serbest piyasa süperdir, devletçilik tu kaka, ıyyyğ planlı ekonomi mi, falan diye cıvıldayan bazı bünyeler nedense iş kendi menfaatlerine geldiğinde pek de aynı tavrı sergilemezler.

  mustafa kemal döneminde planlı ekonomi ve devletçilik uygulamaları sadece mali işlerle ilgili değildi. eczacılık fakültesinden memleketin ihtiyacı kadar eczacı mezun olurken, nüfusa göre her şehirde açılabilecek eczane sayısı da kanunla belliydi. ne gereğinden fazla eczacı mezun ediliyordu ne de belirlenen sayıdan fazla eczane açılmasına izin veriliyordu. demokrat ve liberal toprak ağası adnan menderes iktidara geldiğinde bu kanunu kaldırdı, isteyen dilediği yerde eczanesini açmaya başladı, eşek yüküyle de eczacı yetiştirilmeye başlandı.

  resmi tarih mi? hığ, evet!
 • götünden element uydurmanın en nadide örneklerindendir. ab ülkelerinde ortalama 100.000 kişiye 71 eczacı düşerken ülkemizde 100.000 kişiye 35 eczacı düştüğünü bilmemekten ileri gelir. ha 10 sene sonra ab ortalamasını geçeceğiz ama. her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok buyurmuştu padişahımız çünkü.
 • 2016'da türkiye'deki eczacı sayısı da 27.864 ve eczacı başına düşen kişi sayısı ise 2.864 oldu.

  kaynak: http://dogrulukpayi.com/…tatistiklerimize-bir-bakis