şükela:  tümü | bugün
  • ismail cem'in kitabı...
  • ismail cem'in 1970'de yazdigi, cokca yanki uyandirmis kitap. amcam türkleri osmanliya kadar goturup ozellikle sosyal ve ekonomik hayatlarinin evrimini anlatiyor. osmanlinin ilk zamanlarindaki ordu devlet ekonomi ve toplum iliskisinin sosyalist bir yonetim seklini andirdigini ancak zamanla bunun cokup yerine bambaska dinamiklerin gectigi anlatiliyor. isin bir baska ilginc yani, cumhuriyet sonrasi donem sosyal acidan takdir edilmekle birlikte, ekonomik acidan yogun olarak elestirilmis kitapta. ataturk devrimlerinin toprak reformunu icermeyip sapka devrimi gibi yazara gore daha ikincil sorunlarla ugrasmasi, derinlemesine elestirilmis. bu arada bu kitabi okuyana kadar bu ulkede kitlik, aclik anlaminda bu kadar yogun sekilde olumleri yasandigini bilmiyordum.
    hulasa, kendisi hukukcu olan cemin tarihle ilgili, saglam referanslara dayanan ve sadece olanlari anlatma degil, olanlar üzerinden tutarli bir yargiya varmaya calisan kitabi takdire sayan degilse nedir.
  • girişinde mevlana celaleddin rumi'ye ait şu dizelerin yer aldığı ismail cem kitabı.

"şu akıp giden kum seline bak;
    ne durması var, ne dinlenmesi
    bak birdenbire nasıl bozuluyor dünya.
    nasıl atıyor bir başka dünyanın temelini."
  • hızla okuduğum ve herkesin okuyup arşivinde bulundurması gerektiğini düşündüğüm kitaptır.ayrıca kitabı sıramın üstünde gören hocanın gözünde bir anda yükselince daha da bi sevmiştim bu kitabı.
  • geri kalmışlığın bir kaç günün değil yüzlerce senenin bir birikimi olduğunu,
    geri kalmışlığa nasıl adım adım sürüklendiğimizi okurken insanın içi burkuluyor.
    sanki kafanıza kitap hacminde bir tuğla düşüyor.
    tarihimizi, savaşlar ve heybetli padişahlar üzerinden değil
    günlük yaşamdan gerçeklerle anlatması en belirgin özelliği.
    en az bir nutuk kadar değerli. üniversitelerde zorunlu ders kitabı yapılası...
  • osmanlı ekonomisinin işleyişini ve tımar sistemini oldukça iyi anlatan eser.
  • bir iktisat mezunu olarak bu kitabı 28 yaşımda okuduğum için kendimden utandım. akıcı anlatımı, günümüzle rahatça karşılaştırabileceğiniz ekonomik süreçlerin değerlendirilmesi ve tanımlarıyla-teşhisleriyle mükemmel bir eser.
  • olayların çözümlenmesi ve anlatımı o kadar güzel ki kitabın yalnızca 1960 lara kadar olan dönemi kapsaması en heyecanlı yerinde bölüm sonu gelen dizi hissiyatı yaratıyor. keşke ismail cem aramızda olsaydı ve geri kalmışlığın tarihini günümüze kadar anlatabilseydi.